Autor: Tiive Murdoja • 30. september 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kuidas toimub õppepuhkuse tasustamine ja kasutamine?

Lugeja küsib: Kas õppepuhkust saab kasutada ainult tööpäevadel või nagu põhipuhkust – kalendripäevadel? Kuidas toimub tasustamine?

Vastab tööinspektor-jurist Kaia Taal:

Kuna töölepingu seaduse (TLS) § 54 lõike 3 kohaselt ei arvata üksnes põhipuhkuse hulka rahvuspüha ja riigipühi, siis ei mõjuta need pühad õppepuhkusel olevat isikut.

Täiskasvanute koolituse seaduse (TäKS) § 8 lõige 2 sätestab, et koolitusel osalemiseks antakse töötajale või avalikule teenistujale koolitusasutuse teatise alusel õppepuhkust kuni 30 kalendripäeva kalendriaasta jooksul.

Õppepuhkuse eest tasutakse TäKS § 8 lõike 3 järgi tasemekoolitusega ja tööalase koolitusega seotud õppepuhkuse ajal keskmist töötasu 20 kalendripäeva eest. Sama paragrahvi 4. lõike kohaselt antakse tasemekoolituse lõpetamiseks täiendavalt õppepuhkust 15 kalendripäeva, mille eest makstakse töötajale TLS § 29 lõike 5 alusel kehtestatud töötasu alammäär.

Seetõttu lähevad TäKS-is sätestatud juhtudel õppepuhkuse kasutamisel ja tasustamiseks keskmise töötasu arvutamisel kalendripäevade hulka erinevalt Vabariigi Valitsuse 11. juuni 2009. a. määruse nr 91 „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord” § 4 lõikes 2 sätestatust ka rahvuspüha ja riigipühad.

Loe lisaks tööõiguse teemadel siit.

Sekretar.ee toetajad:
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700