Täpselt nii talitasime koos Tervise Cateringi tiimiga. Ühel kaunil päikeselisel pärastlõunal saime kokku nende büroohoone esisel muruplatsil, et nautida maitsvat toitu ja ajada piknikujuttu.
Ideid suviselt kergeks, lihtsaks ja spontaanseks piknikuks jagas Tervise Cateringi juht Andrus Tanni.
Et piknik ei jääks pika planeerimise hirmus pidamata, siis soeta piknikutoidud:
Variant 1: lähimast marketist
Kui Sul on läheduses mõni suurem market ja Sul on vähemalt pool tundi aega, et enne pikniku poest läbi minna, siis kõige lihtsam on kaasa haarata artiklis välja toodud ostunimekiri ning seda poes spikrina kasutada, et midagi olulist meelest ei läheks.
Variant 2: lähimast tanklast
Kõige lihtsam pikniku toiduga varustamise viis on see, kui sõidad lähimasse hästi varustatud tanklasse, ostad sealt kaasa erinevaid kihilisi sandwich´e, sobivad joogid ning piknik lähimal muruplatsil või pargis ilma pikema ettevalmistuseta võibki alata.
Variant 3: lähimast delist või kohvikust
Igas linnas on mõni deli või kohvik, kust kohapeal saab igaüks sobiva toidu välja valida ja kaasa lasta pakkida. Kui tegu on sushisõpradega, siis miks mitte tellida sushi kontorisse või piknikule sõites tellitu kaasa haarata. Valmis sushit müüvad juba ka kõik suuremad marketid.
Piknikulise varustus
Kui pikniku peetakse teie ettevõttes sageli, siis võiks valmis varuda allolevad piknikutarbed:
- piknikukorv, pappkast või hea mahutavusega kott toidu transportimiseks
- piknikutekk
- termokott (jookide külmana hoidmiseks)
- ühekordsed nõud (taldrikud, kahvlid, noad, lusikad, pokaalid)
- terav nuga
- lõikelaud (abiks lõikumisel kui ka serveerimisel)
- paar kilekotti prügi ja mustade nõude jaoks
- salvrätikud
- pudel gaseerimata vett nii joogiks kui näiteks köögiviljade loputamiseks
- niisked salvrätikud
- kaasaskantav grill või ühekordne grill
- korgitser
* Termokott on hea selleks, et pikemalt kestva pikniku puhul joogid külmad püsiks ning kergesti riknema kippuv toit värskena püsiks, kuid saab ka selleta hakkama.
* Kui armastate ilu enda ümber ja tahate stiilset pikniku, siis piknikunõud ei pea olema need kõige odavamad. Leidub piknikukorve, kus on juba kaasas ka stiilne komplekt piknikunõusid.
Toidu transportimine
Kui on tegu klassikalise piknikuga, see toimub büroo vahetusläheduses ja tahad seda teha stiilselt, siis soovitab Tanni varuda selleks puhuks ilusa piknikukorvi. Kui aga piknik toimub metsas või rabas ja kohalejõudmiseks ootab eest pikem kõndimine, siis toit võiks olla valitud selline, mida on mugav panna seljakotti. Autodega piknikupaika sõites võib toidu mugavamaks transportimiseks kasutada pappkaste.
Kõige suuremad möödapanekud pikniku puhul on Tanni sõnul kehv ilm ja riknenud toit. Kui piknik on mitme tunnine, siis on mõistlik kergesti riknema minev toit võtta kaasa külmakastiga või lihtsam variant, et ostad külmakoti, mis on jäätiselettide juures. Üks käepärastest variantidest, on täita plastpudelid veega, pista need sügavkülma ja piknikule minnes toidu kõrvale kotti pista.
KÜSIMUS: Millega üllatada piknikulisi?
Andrus Tanni, Tervise Catering OÜ juhatuse liige
Inimesi üllataks ilmselt see, kui tavapärase pikniku asemel ootab neid kohale jõudes ees ootamatu miljöö. Näiteks kuulutad välja, et metsas toimub meeskonnakoosolek koos mõttetalgute ja kerge piknikuga. Aga kohale jõudes ootamab saabujaid hoopis näiteks uhkelt kaetud laud ja samal ajal grillmeistrid valmistavad elamustoitu vm.
Meenub üks Nelijärve kandis peetud sünnipäev, kus sünnipäevalised olid kutsutud metsa piknikule. Pärast kümnekilomeetrist matka ootas aga seljakottides ja väsinud sünnipäevalisi ees cateringi poolt metsa kaetud pidulik laud koos kohapeal grillitud maitsva toiduga. See oli nende jaoks ootamatu ja üllatuslik, kuna nad ei osanud keset metsa sellist miljööd oodata. Hiljem, pärast pidulikku õhtusööki jätkati matka metsas ja suunduti ööbimiseks rabas asuvasse vaatetorni. Selline vahepealne ootamatu ja teises kontekstis pidulik moment aga jäi kõigile meelde ja oli meeldivaks üllatuseks. See näide aga eeldab kindlasti korralikumat ettevalmistust ja planeerimist.
erinevad saialised: kuklid, ciabattad, pikad saiad jne
kreekerid, näkileivad, leivakrõbuskid
vahemerepärased singid
erinevad juustud
lihapallid
erinevad võided ja dipikastmed
oliivid
minitomatid ja -paprikad (vahva kui on erinevat värvi)
beebiporgandid
hooajalisi marju ja puuvilju, nt maasikaid või mureleid
magusaks mõni maitsev koogitükk
joogiks mahla või pudelivett
vahepalaks väikesed joogi- või topsijogurtid või keefirishotid