6. jaanuar 2020

Tööõnnetus: sisejalatsitega kukkumine jääl

Töötamine hõlmab suure osa meie iganädalastest tegevustest ja ajast. See tähendab, et töö ajal õnnetuste juhtumine on samuti ühel või teisel hetkel tõenäoline juhtuma olenemata erinevatest abinõudest. Külmal ajal on tänavatel libe ja kiireid käike majast sisse-välja liikudes võib ikka ette tulla. Kuidas vältida õnnetuste juhtumist?
Foto: Shutterstock

Mis juhtus?

Kella kümne ajal hommikul suundus toitlustusettevõtte töötaja prügikotti viima sisehoovis asuvasse jäätmekonteinerisse. Hoonest väljumisel libastus ta jääga kaetud ukseesisel kallakul ning kukkus istmikule. Erakorralise meditsiini osakonnas diagnoositi töötajal lülisamba õndraluu murd, mille tõttu pidi töötaja pikka aega töölt eemal olema.

Miks juhtus?

Kuigi jäätmekonteiner asus uksest mõne meetri kaugusel, oli selleni kulgev liikumistee ja ukseesine kallak jäätunud miinuskraadide tõttu. Töötajal olid jalas sisejalanõud ning uksest väljumisel ei pööranud ta tähelepanu libedusele ega aeglustanud oluliselt liikumist. Hoone valdaja ei olnud jõudnud selleks ajaks libedusetõrjet sisehoovi liikumisteedel teha.

Kuidas selliseid õnnetusi vältida?

Kui enne prügi väljaviimist oleks libedusetõrje hoolikalt tehtud, siis samalaadse õnnetuse tõenäosus oleks väike. Seega enne miinuskraadide saabumist tuleb igal tööandjal veenduda, et välisterritooriumi libedusetõrje korraldamises on ettevõttesiseselt või teenuseosutajaga üksikasjalikud kokkulepped tehtud.

Ühtlasi tuleb arvestada asjaoluga, et kokkulepetest ja korraldustest ei peeta alati kinni. Näiteks võib ootamatult haigestuda libedatõrjet tegema pidanud töötaja ning teda asendav töötaja ei jõua õigeaegselt töid teostada või teeb neid hooletult ja kiirustades ning seetõttu libedust liikumisteelt oluliselt ei kõrvalda. Sellisteks puhkudeks tasub ette näha töökorraldus, milles esimesena tööle saabuv töötaja teeb viivitamata jääsulatusvahendite ja liivatamiskillustikuga esmase libedusetõrje näiteks jäätmekonteinerini kulgeval liikumisteel ja hoone sissepääsude läheduses.

Sõltuvalt olukorrast on võimalik riski veelgi madalamale tasemele viia. Näiteks saab rajada ukseesisele ja jäätmekonteinerile varikatuse, ehitada ukseesise ja liikumisteed minimaalse kaldega, nendesse paigaldada jää ja lume sulatamiseks mõeldud küttekaablid, varustada töötaja välisjalanõudega ning märgistada libedus- ja kukkumisoht. Tööandja peab rakendama abinõusid, et viia terviserisk võimalikult madalale tasemele.

Allikas: Tööelu

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700