Autor: Tööelu.ee • 5. märts 2020

Kas tööriideid võib ise sobivaks kohendada?

Mitmetes ettevõtetes on ette nähtud tööl kantavate riietena firma poolt soetatud ja bränditud töörõivad. Inimesed on aga erinevate kehade ja mõõtudega ning kõikidele ei pruugi sobida ühesugused mudelid ning võivad teinekord lausa ebamugavust tekitada.
Foto: Shuttestock

Lugeja küsib: Tööandja on töötajatele andnud ühesugused töörõivad. Oleme siin aga erineva suuruse ja kehaehitusega kõik, aga sellega pole ta arvestanud. Nii ei sobigi need töörõivad osadele meist. Mõni kolleeg on kurtnud, et tal on tööl ebamugav olla ning stressi tekitab see, et ebasobivates riietes tuleb kliente teenindada. On tulnud ette olukordi, kus töötaja lasi õmblejal rõivad ümber teha, mis aga kahjuks ei ole odav. Kas tööandja on kohustatud katma töörõivaste kohendamise kulutused?

Vastab Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: Kui tööandja on otsustanud, et tema tööajad peavad kliente teenindades kandma ühesuguseid rõivaid ja need soetanud, siis töötaja peab neid ka kandma. Tööriiete valimisel tuleb aga arvestada, et riided sobiksid konkreetsetes tingimustes töötamiseks ja sobiksid konkreetsele töötajale.

Kui tööandja on töötajatele väljastanud tööriided, millega on ebamugav tööd teha, tuleb esmalt tööandja poole pöörduda ja selgitada, mis põhjusel väljastatud tööriided töötajatele ei sobi. Selgitage tööandjale, mis teile tööriietuse puhul ebamugavust valmistab - nt lõige, materjal vms. Ilmselt häirib selline probleem paljusid töötajaid, seetõttu oleks tark teha ühispöördumine. Murega võib pöörduda ka töökeskkonnavoliniku poole, kes edastab mure tööandjale.

Tööriiete ümbertegemine ei tohi töötajale kaasa tuua kulutusi, kuid töötaja ei saa ilma tööandja loata lasta tööriideid ringi teha, sest tegemist on tööandjale kuuluvate asjadega. Sobivate tööriiete saamiseks pöörduge esmalt tööandja poole, kelle ülesanne on olukorrale lahendus leida – kas soetada sobivamad tööriided või lasta olemasolevad ümber teha. Töötaja ja tööandja võivad ka kokku leppida, et töötaja laseb ise riided ümber teha ja tööandja maksab kulud, aga kokkulepe tuleb sõlmida enne riiete ümber tegemist.

Selleks, et vältida olukorda, kus tööandja on kulu teinud, aga tellitud rõivad töötajatele ei sobi, oleks mõistlik kaasata töötajad töörõivaste kavandamise protsessi. Nii saab valida rõivad, mis enamusele töötajatest sobivad. Kui on palju töötajaid, siis kõikidele meeldivaid rõivaid ei ole nagunii võimalik valida, kuid siis saab vähemasti läbi rääkida, selgitada ja nii jõuda kõiki rahuldava lahenduseni. Riietuse tõttu stressis töötajal on väga keeruline olla motiveeritud ja suhelda kliendiga rõõmsameelselt.

Allikas: Tööelu

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700