Autor: Sekretär.ee • 15. juuli 2020

Eesti iduettevõtted on valmis värbama ka koroonakriisi kiuste

55% küsitlusele vastanud iduettevõtetest plaanib sel aastal töötajaid juurde värvata, selgub Startup Estonia ja Asutajate Seltsi korraldatud uuringust. 77% värbamisplaaniga iduettevõtetest soovib värvata vajaliku kompetentsiga tööjõudu välismaalt.
Sten Tamkivi
Foto: Andras Kralla

Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul on Eesti iduettevõtted loonud Eestisse väärtuslikke töökohti ja välistöötajate rolli kohalike ettevõtete arengus ei saa alahinnata. „Küsitluse tulemused näitavad, et töötajate valikul lähtutakse eelkõige kvalifikatsioonist ja töötaja päritolu ei ole määrav. Samas ei saa eirata fakti, et Eesti tööjõuturult ei õnnestu kohalikel kõrgtehnoloogilistel iduettevõtetel vajalikku kompetentsi alati leida. Nii otsitaksegi kvalifitseeritud ja spetsiifiliste oskustega spetsialiste nii Euroopa Liidust kui ka kaugemalt,” kommenteeris Truu. Eesti iduettevõtted soovivad välistöötajaid värvata enim arendaja, kasutajatoe ja müügi positsioonidele.

Selle aasta teises kvartalis väljastati tähtajalised elamisload Eesti iduettevõttes töötamiseks 84 inimesele, kellest enamik on pärit Venemaalt, Brasiiliast ja Indiast. Iduettevõtted on registreerinud 55 välismaalase lühiajalise töötamise Eestis, kes on tulnud Venemaalt, Ukrainast ja Austraaliast ning paljudest teistest riikidest üle maailma.

Startup-viisa staatus on sellel aastal antud 65 iduettevõttele ning lisaks väljastati neli viisat ettevõtlusega alustamiseks. „Startup-viisa peamine eesmärk on lihtsustada iduettevõtete jaoks töötajate värbamist ja vajaliku kompetentsiga töötajate Eestisse toomist ning see on ennast väga hästi tõestanud,” tõi Truu välja. Startup-viisa abil on töötajaid Eestisse värbamas iduettevõtted Ameerika Ühendriikidest, Venemaalt, Kanadast, Inglismaalt aga ka Iraanist, Argentiinast, Lõuna-Aafrika Vabariigist ja Türgist.

Startup Estonia ja Asutajate Seltsi küsitlusele vastanutest 11% märkis, et mais ja juunis naasis koroonakriisi tõttu osa nende välistöötajatest koju, aprillis märkis sama 14% vastanutest. Lisaks märkis 31% vastanutest, et COVID-19 puhkemise tõttu on välistöötajal olnud probleeme Eestisse tulemisega. Sellest olenemata plaanib 55% küsitlusele vastanutest sel aastal töötajaid juurde värvata, 33% vastajatest muudatusi ei planeeri ja üksnes 13% vastajatest on sunnitud osa töötajatest koondama.

Asutajate Seltsi asepresident Sten Tamkivi tõi välja, et Eesti iduettevõtete arengu jaoks on väga oluline, et nii riigi kui ka ühiskonna suhtumine välismaalastesse oleks toetav, samuti on tähtis ka sobiva taristu olemasolu. „Tehnoloogiasektoris töötavad suurt lisaväärtust loovad inimesed ning ei ole saladus, et riigid ja iduettevõtted konkureerivad rahvusvaheliste talentide pärast. Peame olema konkurentidest kaks sammu eespool. Küsimus ei ole, keda me Eestisse tööle lubame, vaid kuidas me maailma tippe siia meelitame. Praegu põllumajanduse töökäte puuduse taustal kerkinud lahmiv välistööjõu vastasus teeb meie sektorile kindlasti muret,” kommenteeris Tamkivi.

Startup Estonia paneb hetkel paika järgmise 5–7 aasta tegevusi ja eesmärke, kus on tugevas fookuses nii mitmekesisus ja sallivus kui ka kõrgharidusega välistalentide toetamine Eestisse ümberasumisel.

Möödunud aasta lõpu seisuga töötas Eesti iduettevõtetes kokku 5944 inimest ja tööjõumakse tasuti aasta jooksul kokku 77 miljonit eurot. Iduettevõtetes oli keskmine brutopalk möödunud aastal 2347 eurot ehk Eesti keskmisest ligi 70% suurem, ulatudes 31–50-aastaste töötajate seas koguni 2840 euroni.

Startup Estonia ja Asutajate Seltsi koostöös tehtud uuringus osales 55 Eesti iduettevõtet, vastajate Eesti kontorites töötas 1. juuni seisuga kokku umbes 1297 inimest, kellest 73% on eestlased ja 27% välismaalased.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700