Autor: Sekretär.ee • 23. september 2020

Istuv töö ei pruugi olla ainult kahjulik

Inimestel, kelle töö nõuab vähem füüsilist aktiivsust – tavaliselt kontori- ja istuva töö tegijad – on vanemas eas väiksem risk kognitiivsete võimete halvenemisele kui neil, kes teevad füüsilist tööd, näitab uus Cambridge'i ülikoolis tehtud uuring.
Foto: Pixabay

Vähene füüsiline aktiivsus on tuntud kui oluline riskitegur paljude tervisehädade, sealhulgas ka mälu- ja keskendumishäirete puhul. Uuringute tulemused selle kohta, kas füüsiline aktiivsus ka tegelikult kaitseb kognitiivsete võimete halvenemise puhul, pole aga üheselt veenvad.

Cambridge'i ülikooli teadlased uurisid füüsilise aktiivsust mustreid 8500 mehel ja naisel, kes olid uuringu alguses vanuses 40–79 eluaastat ja kes olid väga erineva sotsiaalmajandusliku ja haridusliku taustaga. Uuringus eristati füüsilist tegevust tööl ja vabal ajal, et näha, kas neil on erinevad mõjud kognitiivsetele võimetele vanemas eas.

Sageli öeldakse, et mis on hea südamele, on hea ka ajule ning see kindlasti on ka tõsi. Aga nõuanded, mida me peame indiviididena tegema, võivad olla segadusse ajavad. Tänu Cambridge'i ülikooli uuringule on võimalik analüüsida füüsilise tegevuse mõju erinevates kohtades ja viisidel.

Uuringus osalejad täitsid tervist ja eluviisi puudutava küsimustiku, milles uuriti ka füüsilise aktiivsuse taset nii töö- kui vabal ajal. Samuti viidi osalejatele läbi terviseuuringud. Keskmiselt 12 aastat hiljem kutsuti osalejad testima erinevaid kognitiivsete võimete aspekte, näiteks mälu, tähelepanu, visuaalse info töötlemise kiirust ja lugemisvõimet.

Tänu uuringu kestusele said teadlased andmeid analüüsida pikas perspektiivis. Uuringust selgus järgmist.

- Inimesed, kellel on vähene kvalifikatsioon, töötavad tõenäolisemalt füüsilist aktiivsust nõudvatel töödel, aga tõenäoliselt on vähem füüsiliselt aktiivsed vabal ajal.

- Füüsiliselt mitteaktiivne töö (tavaliselt istuv töö) on seotud madalama kognitiivsete võimete languse riskiga, hoolimata inimese haridustasemest. Need, kes jäid kogu uuringu ajaks füüsiliselt mitteaktiivsele tööle, olid tõenäoliselt 10% parima testisooritaja seas.

- Füüsilise töö tegijatel oli peaaegu kolm korda suurem risk kognitiivsete võimete langusele kui istuva töö tegijatel.

Uuring näitab, et füüsilise aktiivsuse ja kognitiivsete võimete suhe ei ole ühene. Kui regulaarsel füüsilisel aktiivsusel on märkimisväärne positiivne mõju paljude krooniliste haiguste vastu, siis teised tegurid võivad mõjutada kognitiivseid võimeid negatiivselt.

Inimesed, kellel on väheaktiivne töö, reeglina istuva töö tegijad kontorites, saavutasid kognitiivsetes testides paremaid tulemusi hoolimata nende haridustasemest. Siit võib järeldada, et istuv töö on enamasti vaimselt aktiivsem kui füüsiline töö ja see võib pakkuda kaitset kognitiivsete võimete halvenemise eest.

Teadlased ütlevad ka, et vaja on teostada edasisi uuringuid, et teha kindlaid järeldusi füüsilise aktiivsuse ja kognitiivsete võimete omavaheliste mõjude kohta.

Allikas: tööheaolu.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700