Autor: Sekretär.ee • 7. jaanuar 2021

7 kõige levinumat küsimust töövestlusel

Kas plaanid lähiajal kandideerimise ette võtta või said hiljuti teada, et Sind juba oodatakse tööintervjuule? Sinu tulevase vinge töökoha ja tänase päeva vahele mahub kindlasti veel nii mõnigi tööintervjuu, mis nõuab mugavustsoonist välja astumist.
Foto: Pexels

Oma potentsiaalse ülemusega esimest korda kohtumine on alati pisut närvesööv ja uued olukorrad tekitavad enamikus meist ebakindlust. Tööintervjuu küsimused kipuvad aga korduma, mis tähendab, et saad juba aegsasti oma vastused neile läbi mõelda.

Millised on kõige enam levinud tööintervjuu küsimused ning kuidas end nendele vastamiseks ette valmistada?

Miks otsustasid kandideerida sellele ametikohale?

Mis seal salata, Sa ju tead, et see küsimus tuleb. Samas ei ole enamik meist valmis sellele kohe vastama ja alles pärast tööintervjuud tulevad palju paremad mõtted, millest oleks võinud rääkida.

Seega valmistu alati enne tööintervjuud vastama küsimusele, miks võtsid eesmärgiks kandideerida just sellele ametikohale.

Kas näiteks tekitas tööandja nimi Sinus huvi? Või paeluvad Sind konkreetsed tööpakkumises välja toodud tööülesanded, mida Sulle kohe eriti teha meeldib? Või on hoopis miskit, mis Sul erakordselt hästi välja tuleb?

Tööandja soovib näha enda ees motiveeritud töötajat, kes on valmis vajadusel kasvõi homme pea ees tööülesannetesse sukelduma. Seepärast püüa vastasistujat veenda, et täidad neid hea meelega, ja Sul ongi üks plusspunkt juba teenitud.

Miks soovid töötada just meie ettevõttes?

Sellele küsimusele võib tekkida kiusatus vastata, et nägid tööpakkumist ja mõtlesid, miks mitte. See pole aga see, mida tööandja kuulda sooviks.

Selleks, et saaksid küsimusele korralikult vastata, on mõistlik teha firma kohta pisut eeltööd. Ettevõtte kohta lugedes pane kirja, mis Sulle nende juures sümpaatne tundub.

Võid näiteks mainida, et Sind huvitab nende tegevusala. Võid vaadata ka, mis on nende viimased tehtud tööd, projektid või kampaaniad ning öelda, et Sulle oleks põnevaks väljakutseks mõnes sellises tegevuses kaasa lüüa.

Ehk on ettevõte Sulle juba varasemast tuttav — maini seda kindlasti, millega on nende ettevõte Sulle silma paistnud.

Millised on Su nõrgad ja tugevad küljed?

Enne sellele küsimusele vastamist on hea mõelda kõigile neile asjadele, mille eest oled elus kiita saanud. Siiski katsu oma tugevuste loetlemisel jääda tööülesannete raamidesse. See, et oskad valmistada parimat ahjukana, ei pruugi üht raamatupidajat teisest rohkem esile tuua.

Võib olla on probleemide lahendamine Sinu supervõime? Hea on rõhutada kõike seda, mis teeb Sind inimesena toredaks kaaslaseks. Räägi pisut ka sellest, millega tegeled vabal ajal.

See võib luua ühendussilla Sinu ja tööandja vahele ning mõnikord võib juhuslikult mainitud fakt, et armastad mängida tennist, tuua värbaja näole naeratuse, sest kord aastas peetakse töökaaslaste vahel tenniseturniiri.

Nõrkuseid on ehk raskem välja tuua: ei taha ju keegi näida haavatavana või ebakompetentsena.

Tööandjale on aga oluline näha, et oled teadlik ka oma nõrkadest külgedest. Mõtle neist kui valdkondadest, milles tahaksid parem olla, aga veel ei ole. Võib-olla oled ebakindel, kui pead kõnet pidama, või jääd mõne ülesandega jänni. Selle tunnistamine näitab tööandjale, et oled aus ja suudad oma võimeid adekvaatselt hinnata.

Miks soovid töökohta vahetada?

Põhjuseid võib olla palju, alates kolimisest kuni parema palga või mainekamasse ettevõttesse kuulumiseni välja. Tihtipeale on põhjuseks ka uued väljakutsed ja soov edasi liikuda — pikk tööstaaž näib olevat jäänud minevikku ja enamik meist ei plaani enam ühes ettevõttes töötada terve elu. Ole aus ja siiras.

Väldi kindlasti eelmise tööandja mustamist — Eesti tööturg on väga väike ja tutvusi leidub seal, kus seda oodatagi ei oska. Kujuta ette, et oled kõnet pidav president ja pead jääma viisakaks, isegi siis, kui sooviksid näidata, mis kõik eelmises kohas valesti oli. Ära seda siiski tee.

Kus näed end viie aasta pärast?

Kui kuuled seda küsimust, kujutle, nagu töötaksid Sa juba selles firmas. Mõtle, mis Sind rohkem paelub: kas saada oma erialal tõeliseks spetsiks või liikuda karjääriredelil üles ning juhtida oma tiimi?

Mõlemad vastused on head. Rõhuta igal juhul seda, et oled õppimisvõimeline ja tahad ennast täiendada. Mugavustsooni vajunud töötaja, kes ühestki uuendusest vaimustuda ei suuda, on iga tööandja õudusunenägu.

Milline on Sinu palgasoov?

Selle küsimuse puhul on hea end kurssi viia sellega, kui palju sel ametikohal makstakse. Suurepärase ülevaate saad, sirvides avaliku palgaga tööpakkumisi Eesti suurimas tööportaalis CVKeskus.ee. Lisaks leiad sealt ka palgatrendide ja -uuringute ülevaateid.

Mõtle ka oma eelnevale sissetulekule. Reeglina on soovitatav küsida pisut (15–20%) suuremat palka kui eelmises töökohas.

Kui Su kogemustepagas on veel õhuke, siis peaspetsialisti palka küsides võid naeruväärsena mõjuda. Samas tasub lisada, et oled paindlik ja valmis palganumbrit arutama.

Kas Sul on küsimusi?

See küsimus on märgiks, et tööintervjuu on lõpusirgel. Intervjuuks valmistudes mõtle kindlasti läbi, mis Sind selle töökoha või firma puhul huvitab.

Uuri, milline hakkab välja nägema Sinu tööpäev, kas töökoht pakub soodustusi sportimiseks või toredaid ühisüritusi. Kui Sulle aga tundub, et sellest kõigest juba räägiti, pole ka midagi hullu, kui tänad vestluse eest ja ütled, et said juba intervjuu käigus oma küsimustele piisavalt põhjalikud vastused.

Allikas: cvkeskus.ee.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700