Autor: Sekretär.ee • 8. veebruar 2021

Neli lihtsat soovitust, mis aitavad sul arenguvestlusel edukalt läbi lüüa

2021. aasta on täie hooga käima läinud. Paljude ettevõtete jaoks tähendab see kokkuvõtete tegemist. Seepärast on juba jõudnud või jõuab üsna pea sinuni juhi poolt kutse arenguvestlusele. Kuidas seal aga edukalt hakkama saada?
Foto: Pexels

Arenguvestlus võib kanda Sinu ettevõttes ka teist nime, näiteks rahulolu-, koostöö või tagasisidevestlus, kuid üldiselt on eesmärk sama – rääkida Sinust, Sinu edusammudest ja seada uusi eesmärke. Lisaks on just see õige aeg ja koht soovi korral ka erinevate töötingimuste või palgaläbirääkimiste alustamiseks.

Selleks, et saaksid lõigata maksimaalselt kasu juhiga üks ühele veedetud ajast, jagavad eksperdid nõu, kuidas end arenguvestluseks kõige paremini ette valmistada.

Küsi iseendalt, kas oled rahul

Tihtipeale minnakse arenguvestlusele mõtteviisiga, et eelkõige tuleb juhile tõestada, kui tubli ja edukas Sa aasta jooksul oled olnud. Kuigi see on osalt õige, ei tohiks Sa unustada vaadata ka ise endale päriselt otsa ja mõelda, kas see, mida 8 tundi päevas ja keskeltläbi 160 tundi kuus teed, on ikka see, mis Sulle endale ka rõõmu pakub.

Esita endale 5 kontrollküsimust:

1. Kas see töö on see, mida tõesti teha tahan või vajaks miski muutmist?

2. Kas saan enda töö eest õiglast palka?

3. Kas minu töötingimused (tööaeg ja -koht) on mulle sobivad?

4. Kas tunnen juhipoolset toetust ja kas ta innustab mind edasi arenema?

5. Kas tunnen, et töötan ettevõttes / meeskonnas, kellega soovin iga päev veeta kolmandiku oma ajast?

Mõtle, kas seatud eesmärgid said täidetud

Nii tööle asudes kui ka igal aastal arenguvestluse käigus pannakse üldiselt paika suunad ja eesmärgid, mille poole peaksid liikuma. Võtagi nüüd hetk (ja soovituslikult paber pliiatsiga) ning mõtle, kas oled jõudnud kõik varasemalt kokkulepitud asjad tehtud või on ehk vahepeal toimunud mingeid muudatusi.

Ka see, kui miski on alles pooleli või osutunud raskemaks ülesandeks, kui alguses arvati, on normaalne. Põhiline on anda juhile aus ülevaade sellest, kuidas asjad hetkel on ja mõelda siis koos, kuidas peaks edasi tegutsema.

Samuti pane kirja mõned uued eesmärgid, mida heameelega endale seaksid.

Näiteks võiksid mõelda järgnevale:

• Milliseid oskusi sooviksid järgneva aasta jooksul omandada?

• Milliseid töökohustusi oleksid valmis endale juurde võtma?

• Millised projektid või tööülesanded annavad Sulle töö tegemisel indu ja motivatsiooni juurde?

• Millised projektid ja tööülesanded Sulle ei meeldi või ei aita kaasa Sinu arengule?

• Millistel ametitel (või ka ettevõtetes) sooviksid veel töötada, kui Sa ei kardaks töökohavahetusega kaasnevat teadmatust?

Milliste saavutuste üle oled uhke?

Alati ei pea saavutusi mõõtma ainuüksi saadud karikate, diplomite või tänukirjadega. Võib-olla oled näiteks korraldanud omal initsiatiivil meeskonnale meeldejääva ürituse, käinud välja mõne ettevõtte jaoks kasuliku idee või ületanud hoopis kõigi ootusi mõne tööalase projekti puhul?

Tuleta meelde, millised eduelamused on Sind aasta jooksul saatnud ning jaga neid kindlasti oma ülemusega. See näitab talle, et oled tõeliselt ettevõttele pühendunud ja tekitab Sinus taas meeldiva heaolulaine, mida saavutuste meenutamine endaga kaasa toob.

Oled Sa väärt rohkemat?

Enne igat arenguvestlust on mõistlik küsida endalt, kas oled rahul praeguste tingimustega (nii aeg, koht, töötasu kui ka arenguvõimalused).

Võib-olla oled vahepeal näidanud erakordselt häid töötulemusi, õppinud juurde mitmeid vajalikke oskusi, Sinu tööülesanded on ajapikku muutunud ja Sulle on usaldatud rohkem vastutust?

Kui tead või tunned, et vääriksid palgatõusu või paremaid töötingimusi, siis küsi seda. Aga enne – tee eeltööd! Selleks, et teaksid, millise numbri läbirääkimistel välja käia, uuri palju sarnastel ametikohtadel palka pakutakse. Näiteks saad hea suuna kätte avaliku palgaga tööpakkumisi sirvides.

Allikas: CVkeskus.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700