Autor: Sekretär.ee • 6. aprill 2021

Seitse märki, mis viitavad sinu peatsele läbipõlemisele

Hommikuti on sul raske end motiveerida uksest välja astuma ja tööle minema? Juba esmaspäeva pärastlõunal keerlevad sinu mõtted eeloleva nädalavahetuse või kolme kuu pärast saabuva puhkusenädala juures? Tegemist vajavate kohustuste nimekiri muudkui pikeneb ja ülesanded aina kuhjuvad ning sa ei teagi enam, mida teha ja millal teha? Kui see kõlab liigagi tuttavalt, siis võib sind ohustada läbipõlemine – olukord, millesse on ohumärke tähelepanemata kerge sattuda, ent millest on väga raske väljuda.
Foto: pexels

Millised on peamised läbipõlemise ja tööstressi ohumärgid?

Motivatsioon on kadunud!

Üks esimesi sümptomeid, mis läbipõlemise ohust märku annab, on motivatsiooni kadumine. Motivatsioon on seda kergem kaduma, kui ei ole püstitatud kindlaid eesmärke või kui inimene pole enda jaoks selgeks teinud, miks ta konkreetset tööd ikkagi teeb.

Väsimus kimbutab kogu aeg!

Tööstress ja läbipõlemisoht on ühed peamised põhjused, miks inimesed pidevalt väsimuse üle kurdavad. Kuigi üha rohkem räägitakse töö- ja eraelu tasakaalust ja mõistlikest töötundidest, on siiski visa kaduma suhtumine, et kes ikka 60 tundi nädalas kontoris ekraaniga tõtt vaatab, vot see on alles tegija. Võta hetk ja mõtle – oled see sina, kes koos esimeste päikesekiirtega tööle saabub ja alatasa viimasena kontoris tuled kustutab?

Töö juures on kõik valesti!

Kas sulle tundub, et varem kontoris viibinud humoorikate ja lõbusate kolleegide asemele oleks saadetud justkui nende tüütud ja täiesti puuduliku huumorimeelega kloonid? Või avastad, et ühtäkki on laual liiga vähe ruumi, toas alati natuke liiga palav, akendest piilub sisse liiga ere päike ja terve aasta sind truult teeninud tool on muutunud väljakannatamatult ebamugavaks? Läbipõlemise ja tööstressi lahutamatuks kaaslaseks on tunne, et kõik on justkui valesti ning täiesti tähtsusetud pisiasjad ja enamasti märkamatud asjad on just need kõige suuremad segavad faktorid.

Esile on kerkinud täiesti arusaamatud vead

Pidasid end varem uhkusega äärmiselt kohusetundlikuks, täpseks ja tähtaegadest kinnipidajaks, ent oled viimasel ajal hakanud tegema lugematuid hooletusvigu, muutunud lohakamaks ja näib justkui oleks keskendumisvõime sind täiesti hüljanud? Tegelikkuses häirib keskendumisvõimet ja tähelepanu hoopiski ligihiiliv läbipõlemisoht ja stressirikas töökeskkond.

Organism on täiesti kurnatud!

Läbipõlemise ohumärgiks on füüsilised terviseprobleemid, mida varem ei ole igapäevaselt esinenud – märguandeks on näiteks igapäevased pea- või seljavalud. Kui oled aastaid olnud täiesti terve ja ühtäkki oled pidevalt poolvinese olekuga, köhid, nuuskad või valutad pead, siis ei ole põhjust võib-olla kaugemalt vaja otsidagi.

Enesehävituslikud harjumused

Läbipõlemisega kaasneb sageli tavapärasest erinev käitumine – kes hakkab liialdama vägijookide tarbimise, kes suitsetamise, kes ohjeldamatu rämpstoidu söömisega. Kui märkad, et oled asunud kompenseerima tööst tulenevat stressi tegevustega, millega sa varem pole liialdanud, tasub mõelda, kas see võiks olla seotud ehk läheneva läbipõlemisohuga?

Rahulolu – läinud!

Läbipõlemine tööl mõjutab inimese emotsioone ka töövälisel ajal – sageli tunnevad läbipõlenud inimesed, et lisaks raskele olukorrale tööl on ühtäkki ka varem rõõmu valmistanud tegevused muutunud lihtsalt harjumuslikeks tegevusteks, mis varasema rahulolu ja õnnetunde asemel ei paku enam ühel hetkel absoluutselt mitte midagi.

Allikas: CVkeskus

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700