Kui Janelt küsiti lennujaamas soojamaa reisile minnes tema viimase käigu kohta Afganistani, vaatas ta siira imestusega piirivalvurit ning ütles, et pole oma elus kuskil mujal käinud kui vaid Soomes, Hispaanias, Türgis ja kaks korda Egiptuses.
Samas tema reisiandmete järgi oli ta aga viimasel aastal külastanud Afganistani, Kolumbiat ja mitmeid teisi eksootilisi riike. Kuigi ta neid reise teinud ei olnud, oli seda teinud tema identiteet ja pass.
Õnneks Eestis on sellised identiteedivarguse lood harvad, kuid igapäevaselt võib kohata olukordi, kus kasutatakse võõrast nime, telefoninumbrit, e-posti aadressi või sotsiaalmeedia kontot. Identiteedivargusel on mitmeid eesmärke, kuid levinumad neist on kellegi teise õiguste ärakasutamine ligipääsu või ressursi saamiseks ja oma tegude vastutuse jätmine kellegi teise kanda.
Samuti kasutatakse enamasti varastatud identiteeti õngitsuskirjade ja ärikirjapettuse protsessis. On vaid aja küsimus, millal eelmisel nädalal tasuta jagamisele tulnud 87000 Eesti Facebooki kasutaja isikuandmeid koos e-posti aadresside, telefoni numbrite ja muu infoga kasutatakse kelmuste ja identiteedivarguste toimepanemiseks.
Aga kuidas käituda, kui on kahtlus, et oled langenud identiteedivarguse ohvriks? Jagan Sulle 8 asja, mida koheselt tegema peaksid:
.
●Vaheta koheselt ära sotsiaalmeediakanalite paroolid. Kui Sul veel ei ole aktiveeritud kahetasandiline autentimine, siis tee seda nüüd!
●Kui märkad, et Sinu sotsiaalmeediakontol toimetab keegi teine, siis teavita sellest sotsiaalvõrgustikku. Lisaks tee ka politseile avaldus!
●Vaheta ära e-posti kontode paroolid. Kindlasti vali sotsiaalmeediast erinev parool. Kui enne ei ole ja süsteem võimaldab, siis aktiveeri kahetasandiline autentimine.
●Kui näed, et sinu nimel on mõnda keskkonda kontosid loodud, siis teavita keskkonna omanikku identiteedivargusest ja palu sulgeda kontod.
●Teavita tööandjat, kui tema andmed on ohtu sattunud või varastatud konto oli seotud tööandja seadmega.
●Vaata üle pangakonto ja krediitkaardi väljavõtted. Teavita panka kohe kahtlastest tehingutest! Juhul kui kontoga oli krediitkaart seotud, lase kaart kinni panna!
●Jälgi postiga saabuvaid arveid. Kui märkad arvet teenusepakkujalt, kellega sul ei ole lepingulist suhet, teavita arve saatjat ja vajadusel politseid.
●Vaata üle arvuti ja nutiseadme privaatsus ja turvalisussätted. Seadista ekraanilukk ja raskesti äraarvatav salasõna!
Teksti on koostanud IT Koolitus küberturbe koolitaja Thea Sogenbits
Tutvu THEA KOOLITUSTEAGA.