Autor: Sekretär.ee • 17. mai 2021

Mis on muutuvtunnileping?

Viimastel aastatel on tööturgu raputanud suuremad ja põhimõttelisemad muudatused – töötajad soovivad aina enam valida ise, millal, kust ja kuidas nad tööd teevad. See on aga omakorda toonud endaga kaasa töölepingute sõlmimise vähenemise ning suurema paindlikkuse pakkumiseks on töötaja ja tööandja vahel sõlmitud pigem teisi võlaõiguslikke lepinguid.
Foto: Pixabay

Selleks, et uuema aja töövormid saaksid siiski kaetud töölepinguga, mis pakuks töötajatele piisavalt kaitset ja ohutut töökeskkonda, soovitakse katsetada pilootprojektina jaekaubanduses uutmoodi lähenemist, võttes kasutusele muutuvtunnilepingud.

Mida muutuvtunnileping endast kujutab ja kuidas see rohkem paindlikkust pakub?

Kaubanduses seistakse tihtipeale silmitsi murekohaga, mil tuleb hakkama saada näiteks hooajalisusest tingitud suurenenud töömahtudega või igakuiselt muuta üliõpilaste lepinguid, kelle õpingute maht kuust kuusse varieerub.

Siinkohal peakski tulema appi muutuvtunnileping, mis annab töötajatele ja tööandjatele rohkem mänguruumi. See tähendab, et avaneb võimalus leppida kokku lisaks fikseeritud minimaalsele töökoormusele ka paindlik tööajavahemik.

Aprilli alguses sõlmiski Sotsiaalministeerium sotsiaalpartneritega hea tahte kokkuleppe, mis annab võimaluse katsetada jaekaubanduses järgneva 2,5 aasta jooksul suuremat paindlikkust osaajaga töötajatel.

Millised on muutuvtunnilepingu reeglid?

Sotsiaalministeeriumi andmetel fikseeritakse töölepingus kahepoolselt miinimumkoormus, mis ei tohi olla väiksem kui 0,3 täistööajast ehk 12 tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta ja samuti lepitakse kokku võimalikud lisanduvad muutuvtunnid. Muutuvtunde võib olla kuni 0,2 täistööajast ehk kaheksa tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta.

Seejuures on töötajal täielik õigus keelduda tööandja poolt pakutavatest lisatundidest, mis ületavad kokkulepitud minimaalset töökoormust. See tähendab, et kõik muutuvtunnid, mida tööandja võib uue kokkuleppe raames pakkuda, on vabatahtlikud ning eraldi kirjalikult kokku lepitavad. Samuti tuleb tööandjal pakkuda töötajale muutuvtunde vähemalt 24 tundi ette.

Kui töötaja teeb vastavalt kokkuleppele ületunnitööd, siis ületunnid hüvitatakse. Maksimaalne summeeritud arvestusperioodi pikkus jääb samaks, mis praegu töölepingu seaduses.

Muutuvtunnilepingu sõlmimine käib ikka kahepoolselt

Muutuvtunni kokkuleppeid võib kehtivate töölepingutega töötajatega sõlmida vaid töötaja kirjaliku avalduse alusel, see tähendab, et hetkel kehtivaid töölepinguid tööandja ühepoolselt muuta ei saa.

Muutuvtunnilepingu saab sõlmida vaid poolte kokkuleppel ja töötaja kirjaliku avalduse alusel. Selle saab sõlmida töötajatega, kelle töötasu on vähemalt 1,2-kordne töötasu alammäär (2021. aastal 700 eurot bruto). Muutuvtunni kokkuleppeid on võimalik rakendada maksimaalselt 17,5 protsendile ettevõtte töötajatest.

Allikas: CVkeskus

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700