Autor: Sekretär.ee • 26. mai 2021

Kuidas rääkida tööintervjuul rahast?

Üks kõige enam küsimusi tekitav teema on tööintervjuul soovitud palganumbrist rääkimine. Eriti siis, kui tööandja ei ole ise tööpakkumist üles pannes konkreetset palgavahemikku märkinud, võib tekkida sisse väike ebakindlus, kas see number, mida tööintervjuul välja käid, jääb liiga kõrgeks või just vastupidi hoopis madalaks.
Foto: Pexels

Töötasust mitterääkimine või selle teema vältimine ei ole aga võimalik, sest just tööintervjuu on koht, kus seda arutada ja enda ootusi välja tuua. Soovid ju, et sinu igapäevavajadused saaksid täidetud ning tööandja püüab omakorda saada aimu, kas sobivuse korral oleks tal võimalik panna sinu jaoks kokku ahvatlev pakkumine, mis vastaks ka ettevõtte eelarvele ja võimalustele.

Anname Sulle 3 nõuannet, kuidas ennast selleks küsimuseks paremini ette valmistada.

Uuri tööturu hetkeseisu

Kui sa pole mõnda aega pidanud tööintervjuudel käima või on see ehk lausa sinu esimene töövestlus, siis kõigepealt vaata, mida sarnastel ametikohtadel makstakse. Eesti suurimas tööportaalis CVKeskus.ee on antud hetkel umbes kolmandik tööpakkumistest avaliku palgaga ja on erinevaid palgaülevaateid, millele tasub kindlasti pilk peale heita.

Lisaks soovitame uurida ka teisi sarnaseid töökohti ja viia ennast kurssi, millised on levinud lisahüved, mida erinevad ettevõtted pakuvad. Sel juhul oskad küsida ka nende kohta vestluse käigus.

Tea enda väärtust ja vajadusi

Selleks, et saaksid paremini hinnata, milline on sinu realistlik palgasoov, peaksid sa tegema kiire eneseanalüüsi. Mõtle, kas vastad kõigile tööpakkumises toodud kriteeriumitele? Või peaksid mitmeid asju juurde õppima? Ehk on sul isegi rohkem kogemusi, kui tööpakkumises nõutud ja saaksid olla oma eksperthinnanguga ettevõttele suureks abiks.

Samuti arvesta oma igapäevaste põhikulutustega – palju läheb sul eluaseme, toidu ja muude vajaduste peale. Selle kaudu saad teada, kust jookseb sinu jaoks toimetuleku piir.

Pannes mõlemad pooled kokku, saadki võtta aluseks vajaduste numbri, arvestada tööturu keskmisega ning selle abil selgubki vahemik, millest palgaläbirääkimiste puhul lähtuda.

Mõtle välja konkreetne palganumber

Üldiselt on tööandjal välja mõeldud vahemik, mida on tal võimalik potentsiaalsele uuele töötajale pakkuda ning lõplik number sõltub kandideerija oskustest ja soovidest. Seepärast on mõistlik võimalusel oodata kõigepealt tööandja palgapakkumist.

Samas on oluline, et sul oleks teada konkreetne palganumber, millega sa antud ametikohal rahul oleksid. Palgaläbirääkimised tekitavad alati pisut pinget ja segadusse sattudes võid kogemata nõustuda pakkumisega, millega sa tegelikult rahul ei ole. Hiljem on aga palgaläbirääkimisi uuesti alustada juba keerukam.

Seetõttu on hea, kui tead, mis on sinu ametikohale ja vastutusele vastav keskmine töötasu ja milline palk kataks kõik sinu vajadused. Samuti on mõistlik välja arvutada, kust jookseb kõige madalam piir, mille eest oleksid valmis tööle asuma.

Samuti tasub soovitud töötasu suuruse puhul arvesse võtta, milliseid lisahüvesid tööandja pakub. Võib-olla pakub ta küll pisut madalamat palka, kui ootad, kuid see-eest on sul võimalik lõunatada tööandja kulul, teha soodustingimustel sporti või sõita ringi tööautoga. Nendes hüvedes peitub justkui palgalisa, seega lõppkokkuvõttes võid saada tegelikult kätte selle summa, mida palusid, aga veidi teistsugusel kujul.

Allikas: CVkeskus

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700