Autor: Sekretär.ee • 31. mai 2021

Teeme selgeks: milline CV aitab Sul päriselt tööle saada?

Ükskõik, kas oled tegemas tööturul alles esimesi samme või juba pikemalt karjääriteel ringi reisinud, ei saa Sa siiski kuidagi üle ega ümber ühest tähtsast dokumendist – CV-st.
Foto: Pixabay

Curriculum Vitae ehk CV on sinu visiitkaart, mida saad virtuaalselt tööandjale justkui terekäe asemel ulatada. Seda võib võrrelda ka ühe hea loo jutustamisega, mille peategelaseks ei ole keegi muu kui Sina ise.

Hästi koostatud ja hallist massist erinev CV avab uksi, loob uusi võimalusi ja on justkui pidev investeering parema ja edukama (töö)elu tagamisse.

Kuidas luua CV, mis aitaks Sul haarata soovitud töökoht?

Ära ole tagasihoidlik

Kui muidu võib pidada tagasihoidlikkust vooruseks, siis mitte CV koostamisel – siin pead ennast näitama täies hiilguses. Ja näitama seda sõna otseses mõttes ehk soovitame Sul lisada CV-le ka oma pildi. Kõigi n-ö anonüümsete ehk ilma fotodeta CV-de hulgast jääb Sinu oma tänu sellele kindlasti palju paremini meelde. Lisaks silma jäämisele tekitab CV-s olev foto ka suuremat usaldust ning teenid tööandja poolt kindlasti ka mõned plusspunktid juba ainuüksi pildi lisamise eest.

Värbamiseksperdid soovitavad: CV foto peab olema professionaalne, sõbralik ning usaldustäratav, ent mitte liialt seltskondlik või lõbutsev.

Levinud vead foto lisamisel:

Foto peaks olema ainult sinust. Lemmikloomade ja perekonnaliikmetega tehtud ühised pildid jäta pigem fotoalbumi tarbeks.

Liiga kaugelt tehtud pilt. Pea meeles, et foto ei ole CV-s mõõtmetelt väga suur, seetõttu ei ole mõistlik lisada kaugelt tehtud pilte.

Vali õige taust. Selleks, et pildi peal ei oleks liigselt müra, mis sinu pealt tähelepanu ära viiks, võiksid valida pildi tegemise taustaks näiteks neutraalse värviga seina. Vajadusel sobib hästi ka tavaline valge uks.

Keera pilt otseks ja õiget pidi. Liigagi tihti võib kohata CV-l fotosid, mis on tehtud imeliku nurga alt või kogemata lisatud tagurpidi. Vaata üle, et CV-d avades saaks tööandja vaadata sulle n-ö otse silma.

Jäta selfied sotsiaalmeediasse. Ükskõik, kui ilusa pildi sa endast ka ei suudaks ise teha, palu esinduslikuma foto saamiseks siiski mõne sõbra abi.

Kontrolli üle oma kontaktandmed

Kontaktide osa CV-s on väga oluline, kuid üllatavalt tihti kohtab seal hooletusest tekkinud vigu. Sa võid ju koostada suurepärase CV, kuid kui tööandjal ei ole võimalik sinuga ühendust võtta, siis ei ole sellest suurt kasu.

Levinud viga:

Väldi nooruspõlves loodud ebaprofessionaalseid ja näiteks hüüdnimedega registreeritud e-posti aadresse. sinu e-posti aadress peaks välja nägema stiilis [email protected].

Mis on Sinu eesmärk?

CV alguses on sul võimalik paari lausega kinnitada tööandjale, et tal tasub edasi lugeda. Selleks on CV-s eesmärgi tekstikast, mis on ka CV koostamisel üks keerukamaid kohti. Mida sinna siis kirjutada?

Tööotsijana on sul eesmärk ju loomulikult tööd leida, kuid millist täpsemalt ja mille poolest saaksid just sina tööandjale kasulik olla? Too lühidalt välja, millised eelnevad kogemused, oskused ja iseloomujooned võiksid aidata sul soovitud ametipositsioonil hästi toime tulla ning mis on sinu jaoks uue töökoha puhul oluline (näiteks tööaeg, sobiv piirkond vms). Hea nipp on võtta ette tööpakkumine ja tuua paari lausega välja ühisosa sinu ja tööandja poolt otsitava ametikoha vahel.

Jutusta kogu lugu

Kõige rohkem küsimusi ja arusaamatusi tekitab n-ö poolikuks jäänud lugu. Seega lisa CV-sse kõik asjakohased töökogemused, mitte ainult viimase töökoha kirjelduse. Tööandja soovib näha sinu teekonda, sest see loob talle sinust parema ettekujutuse.

Kui sul töökogemusi alles vähe, pane need kõik kirja, kui aga oled juba aja jooksul rohkem näinud-teinud, siis vali välja need, mis just sellele töökohale kandideerides võiksid sind teiste seast esile tõsta. Ja ära unusta kõik tähtsamad tööülesanded kirja panna, mis kirjeldavad seda, millega oled kokku puutunud ja mida oskad.

Värbamiseksperdid soovitavad:

Töökogemuse alla ära kopeeri lihtsalt pikka ja kuiva teksti ametikirjeldusest. Parem too märksõnadega välja peamised töökohustused ja ülesanded. Veelgi parem, kui saaksid üles loetleda enda saavutused koos numbritega. Näiteks: „Parandasin ettevõtte müügitulemusi igal aastal vähemalt 22%“ või „Juhtisin edukalt rohkem kui 40 projekti“.

Fookus paika

Kui oled otsustanud hakata kandideerima, siis peaksid looma endale iga valdkonna jaoks eraldi kohandatud CV. Kuigi sulle võivad sobida mitmed erinevad ametikohad erinevates valdkondades, püüa need siiski eraldada. Vastasel juhul võib tööandjal olla pisut kummaline lugeda, et soovid asuda raamatupidaja kohale, kuid oled avatud ka vangivalvuri, koka ja keevitaja tööpakkumistele.

Lähtu iga kandideerimise puhul tööpakkumises välja toodud infost ja korrigeeri oma kandideerimisdokumendid vastavaks. CVKeskus.ee tööportaalis on sul võimalik lihtsasti kopeerida juba olemasolev CV, et viia sisse vajalikud muudatused. CV-sid võib sul olla aga lausa 5 erinevat.

Kogemuste puudumist ei tasu karta

On palju töökohti, kuhu saab asuda tööle ilma eelneva töökogemuse või erialase hariduseta, seega ei tasu nina norgu lasta. Selle asemel tuleta parem meelde kõik kasulikud kogemused, mida oled aja jooksul saanud. Ehk oled korraldanud koolis üritusi, löönud vabatahtlikult kaasa mõnes projektis, viibinud välismaal vahetusõpilasena, läbinud praktikaid – pane kõik see võimalikult põhjalikult CV-sse kirja.

Samuti tutvusta enda iseloomuomadusi, mis aitaks tööandjal paremini aru saada, kas sobiksid pakutavale ametikohale ja olemasoleva meeskonnaga.

Soovitame CV-d saates panna külge ka kaaskiri, et tööandja saaks tutvuda Sinu argumenteeritud väidetega, miks just Sina peaks osutuma valituks. Panusta kindlasti piisavalt aega hea kaaskirja loomisesse.

Kuidas põhjendada „hüppamist”?

Lühiajaliselt töökohtade vahel „hüppamine” on CV koostamisel kindlasti komistuskivi, mis jätab sinust mulje kui ebapüsivast või probleemsest töötajast. Isegi kui reaalsuses võivad lühikesed tööajad tähendada hooajatööd või arusaadavaid probleeme, ei pruugi kõik tööandjad seda mõista. Seepärast tasub CV-sse kindlasti kirja panna, et tegemist oli hooajalise tööga või lisada lühike selgitus, miks otsustasid siiski edasi liikuda.

Mida pikem CV, seda parem?

CV pikkuse kohta ei ole ühest õiget vastust või nn ideaalset pikkust. Samas tasub meeles pidada, et tegemist ei ole romaaniga ja et tööandja on ka siiski inimene, kes, olles saanud kümneid ja kümneid CV-sid, ei jõua otsida sinu 7-leheküljelisest CV-st temale vajalikku teavet.

Soovitame CV mahutada ühele-kahele leheküljele. Seeniorpositsioonide puhul võib kõige olulisema info jaoks vaja minna ka kolme lehte, noortele tööturule sisenejatele piisab kindlasti ühest leheküljest.

Värbamiseksperdid soovitavad:

Hoia oma CV pidevalt uuendatuna, isegi siis, kui töökoht hetkel olemas. Alusta CV uuendamisega kohe nüüd.

Allikas: CVkeskus

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700