Autor: Allikas: www.cvkeskus.ee • 7. juuli 2021

Enamlevinud küsimused töövestlusel ehk kuidas valmistuda töövestluseks?

Iga töövestlus on unikaalne ja paljuski kandideeritava ametikoha ja töövestluse läbiviija nägu. Jagame sinuga küsimusi, mis esinevad sageli töövestlustel. Enne tööintervjuule minemist tasub need küsimused enda jaoks läbi mõelda ja kui vaja, siis kasvõi vastused kirja panna – ikka selleks, et jätaksid kohtumisel endast enesekindla ja professionaalse mulje ning saaksid juba õige pea enda unistuste tööle asuda.

Foto: Pixabay
1) Miks te kandideerisite sellele ametikohale?

Palk on kahtlemata üks olulistest motivaatoritest, ent hea töökoha haaramise põhjuste ring on tunduvalt laiem – kas töökuulutuses ülesloetletud tööülesanded on just sellised, mida sa igapäevaselt teha sooviksid? Kas valdkond on sinu jaoks just see, kus tahad oma teadmisi rakendada ja uusi oskusi hankida?

2) Rääkige mulle endast

Ära korda oma CV-d ega koorma küsijat üle aastaarvude ja detailsete kirjeldustega varasematest töökogemustest – anna lühike ülevaade just sellest, mis sa arvad, et on antud ametikohal oluline. Kui nõutud on kõrgharidust ja kolme keele valdamist, siis loomulikult maini need ära, ent ära piirdu vaid CV-s loetletuga. Tööandjad palkavad siiski sind kui inimest, mitte vaid faktirida paberil. Räägi natuke sellest, kes sa oled ja mis on sulle oluline. Olgu selleks keskkonnahoid, sportlikud eluviisid või võimalus alustada tööpäevi kell 1 pärastlõunal.

3) Miks meie ettevõte teile silma jäi?

Sinu potentsiaalne tulevane tööandja soovib teada, kas oled sa uurinud, millega nad tegelevad ja mida oluliseks peavad. Keegi ei eelda, et sa oleksid õppinud pähe terve „Ettevõttest“ või „Meist“ lehekülje, kuid eeldatakse, et sa oled tutvunud ettevõttega, millega end siduda tahad.

4) Miks te lahkusite või plaanite lahkuda oma viimaselt töökohalt?

Selle küsimusega soovib intervjueerija teada, kas sul oli probleeme eelmises töökohas või on põhjuseks näiteks ettevõttes toimuvad struktuurimuudatused ja koondamised, karjäärivõimaluste puudumine või tähtajaline leping. Kui sul oli probleeme, siis ole aus. Igal konfliktil on kaks osapoolt, seega ära pelga põgusalt põhjuste mainimist, mis on viinud töösuhte lõppemiseni. Kindlasti aga hoidu eelmise või praeguse tööandja mustamisest!

5) Millised on teie tugevad küljed?

Küljed, küljed ja veelkord küljed. Kindlasti ei mõtle tööandja sinu paremat ja vasakut külge, vaid siiski omadusi ja tugevusi. Ära jäta muljet, justkui loeksid ette sünonüümisõnastikku, vaid too välja peamised iseloomuomadused, mis toetavad sinu kandidatuuri konkreetsele ametikohale kandideerides.

6) Millised on teie nõrgad küljed?

Iseendast positiivselt rääkida on kahtlemata lihtsam, kui loetleda „vigu“. Sellegipoolest proovi pöörata sellised omadused positiivseks, öeldes näiteks, et muretsed tihti oma töö pärast või võtad töökohustuste täitmist vahel liiga tõsiselt.

7) Kas eelistate meeskonnatööd või iseseisvalt töötamist?

See on oluline küsimus, millele ei olegi võib-olla nii kerge vastata, sõltub see ju paljuski tööst. Vastus näitab sinu paindlikkust. Uuri välja, milline on soovitud töö iseloom. Olgu sinu seisukoht milline tahes, siis ole oma vastuses aus. Too näiteid, kuidas oled toime tulnud mõlemas situatsioonis.

8) Kas soovite teha karjääri?

Tööd on väga erinevad, nii ka tööandjad. Mõnes ettevõttes soositakse väga karjääriredelil liikumist ja pidevat enesearendust, aga on ka selliseid, kus soovitakse ühele ametikohale värvata inimest, kes aastaid seal ka stabiilselt püsiks. Olgu sinu soov stabiilne ja kindlate tööülesannetega ametikoht või võimalus end pidevalt täiendada ja aina edasi liikuda, anna just selline vastus, nagu õigeks pead. Ei, keegi ei eelda, et sa tead täpselt, mida viie aasta pärast teha tahad, ent ambitsioonidele tasub küll mõelda.

9) Millised on teie hobid?

Esmalt võib selline küsimus tunduda lausa kohatu, kuid tegelikult soovib intervjueerija saada selle küsimuse abil aimu, milline inimene sa oled – aastatepikkune rahvatantsijastaaž näitab võimekust arvestada alati terve meeskonnaga, huvi male vastu aga analüütilisust, muusikaga tegelemine, saviringis käimine või lühijuttude kirjutamine hoopiski näiteks loovust.

10) Milline on teie palgasoov?

Ole kursis valdkonnas pakutava palgavahemikuga, ent ole ka enda oskuste suhtes kriitiline ja mõtle, mida on sul tööandjale pakkuda. Ühe ameti esindaja võib teenida nii 800 kui ka 1800 eurot – sõltub see nii ettevõttest kui ka inimese kompetentsidest. Soovitame rääkida palgavahemikust, mis tõepoolest arvestab ka sinu oskusi.

Kas teil on küsimusi?

Valmista alati ette mõned küsimused, et ei peaks arglikult vastama „vist mitte, sain kõik vajaliku juba teada“. Uuri ettevõtte ühisürituste, töökorralduse, miks mitte ka tervisesse panustatavate tegevuste kohta – kõik see näitab, et sa tõepoolest tahad saada konkreetset ametikohta konkreetses ettevõttes ja tegu pole pelgalt juhusliku kandideerimisega.

Veel mõned küsimused, millele võiksid mõelda:

Sinu kvalifikatsioon:

- Miks me peaksime valima just teid?

- Missugused on teie ametioskused, mis sobivad pakutud ametikohale?

- Missuguseid oskusi ja kogemusi olete hiljuti omandanud?

- Kuidas olete näidanud üles initsiatiivi? Näiteks eelmisel töökohal.

- Mis on teie kõige suurem saavutus?

- Mis on kõige tähtsam selle töö juures?

- Mis on teie motivaatoriks?

Sinu karjäär:

- Kas peate ennast karjäärile orienteeritud inimeseks?

- Kellena tahaksite töötada tulevikus?

- Mida te ootate sellelt töölt?

- Missugune tööaeg teile sobib?

- Millal saate alustada?

Sinu töökogemus:

- Mida olete õppinud oma eelmistel töökohtadel?

- Mis olid teie suuremad kohustused?

- Kuidas teie eelnev töökogemus on seotud praeguse pakutava töökohaga?

- Mis teile kõige rohkem meeldib/ ei meeldi praeguse töö juures?

- Kes võiks olla teie soovitajad?

Sinu haridus:

- Kuidas teie haridus on teid oma tööks ette valmistanud?

- Kas olete pigem reaal- või humanitaarkallakuga inimene?

- Miks valisite just selle eriala?

- Kas soovite oma haridusteed jätkata?

Allikas: CVkeskus

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700