Autor: Kaido Pajumaa • 9. juuli 2021

5 juhi võimu lõksu

Kui sa oled juht, on sul võim ehk suutlikkus enda ümber olevat keskkonda ning inimesi otseselt või kaudselt mõjutada. Veelgi otsesemalt sõnastatuna tähendab sinu võim juhina võimet (töötajate) vastuseisust hoolimata oma tahet nende üle kehtestada.
Foto: Pixabay

Ka võimu mitte kasutamine tähendab võimu kuritarvitamist

Mõni juht kasutab oma võimu optimaalselt, teine kipub seda aga kuritarvitama. Siiski ei tähenda võimu kuritarvitamine ainult selle üleliigset kasutamist, millega sageli kõrgematel positsioonidel olevad juhid hädas on. Esma – ja kesktasemejuhtide on kalduvus oma võimu teisiti kuritarvitada – seda mitte kasutada.

Võim on võimas tööriist juhile ainult siis, kui ta seda tunnetab. Kui juht ei tunneta endal võimu olevat, hakkab ta võimustatud juhi asemel tundma end jõuetu juhina, mis tähendab lõhet tunnetatava ja tegeliku objektiivse võimu vahel. See on olukord, kus organisatsioon on juhile andnud võimu meeskonna eesmärkide saavutamiseks, aga ta ei kasuta seda võimu, sest ei taju endal seda olevat. Pigem arvab juht, et ta ei saa midagi teha, kui tema meeskonnas on inimesed, kes oma käitumisega teiste tööd segavad, suhteid meeskonnas halvendavad või lihtsalt kokkulepetest kinni ei pea.

Tegelikult saab, ja peakski juht siin oma võimu kasutama – sekkuma, nõudma ja kehtestama. Kuna sellega kaasnevad aga ebamugavad emotsioonid – olukorrad ja vestlused -, hakkab juht neid vältima. Selline juht ei seisa enam organisatsiooni käekäigu ja huvide eest, vaid enese emotsionaalse heaolu eest. Siit võimu kuritarvitamise mõiste tekibki – teda on usaldatud, aga ta kuritarvitab talle antud usaldust.

Teadvusta sulle antud võimu ning selle liike

Võimu optimaalseks kasutamiseks ja selle üle- ning alatarvitamise vältimiseks tasub esmalt teadvustada juhi positsiooniga kaasnevaid erinevaid võimu liike.

Positsioonivõim ehk rollivõim

Rollivõimu võib võrdsustada sunnivõimuga. Kuna sinu töötajad teavad, et sul on vastav tiitel (juht), mis annab sulle õiguse neid vallandada, on nad „sunnitud“ sind kuulama. Sinu sunnivahendiks on hirm ja raha, mille paljud juhid ajavad ekslikult segi motiveerimisega. Kahjuks on paljude ainult rollivõimu kasutavate juhtide jaoks (arvates) see ka ainukene motiveerimise viis – palk/preemiad ja ähvardamine (ka kaudne, vaikiv).

Rollivõimu suurim miinus on selle ebastabiilsus. Nimelt kaasneb võib ainult olukorra ja keskkonnaga – kuni sa oled tiitli järgi kellegi juht, on sul nende üle võimu. Niipea, kui sa oma tiitli kaotad või keegi sinu alluvusest lahkub, sul enam nende üle võimu ei ole – keegi sind ei austa, kuula ja tähele ei pane (eriti, kui sa oled varem oma võimu valesti kasutanud).

Isiklik mõjuvõim

Isikliku mõjuvõimu võib omakorda jagada 2:

- sinu isikust ja suhetest tekkiv võim;

- sinu teadmistest tekkiv mõjuvõim (eksperdivõim).

Need võimuliigid on oluliselt stabiilsemad, sest isegi peale teie juht-töötaja suhte lõppemist võid sa inimeste jaoks jätkuvalt inspireeriv ja sümpaatne inimene olla, mistõttu on teil hea suhe, ning inimesed kuulavad ja arvestavad sinuga ka tööalase suhte lõpetamist. Sama kehtib ka sinu eksperdivõimu kohta – see ei ole sõltuv teie ametialasest suhtest, vaid sa oled nende jaoks oluline ja inspireeriv tänu oma teadmistele ning kogemustele.

Võimu kasutamisega seotud lõksud

Teades sinu kasutuses olevaid võimu liike saad sa neid optimaalselt kasutada. Siiski ei pruugi see elus alati nii lihtne olla, mistõttu satuvad paljud juhid võimuga seotud lõksudesse ohustades seeläbi nii oma suhteid meeskonnaga kui ka tulemusi. Julie Diamond kirjutab nendest lõksudest hästi oma raamatus „Võim“.

1) Kasuta võimu alles siis, kui oled selle välja teeninud

See on üks levinumaid värskete juhtide lõkse – nad saabuvad juhtidena esmaspäeva hommikul tööle teades, et nendel on nüüd juhi tiitel, ja arvates, et kõik neid nüüd kuulavad ja imetlevad. Kahjuks see aga nii ei ole, sest formaalne autoriteet ei tee „juhist“ veel liidrit. Hakates liialt vara muudatusi tegema ja oma plaane ellu viima kaasamata piisavalt meeskonda, kujundamata nendega usaldusväärseid suhteid ja kuulamata päriselt nende arvamusi võib juhina sinu viljakas koostöö meeskonnaga lühikeseks jääda. Loomulikult jääb sulle ka edaspidi õigus neid sundida (sul on ju sunnivõim), aga see ei pruugi tähendada koostööd.

2) Pigem langeta vale otsus, aga ära väldi otsuseid

Teine levinud võimuga seotud lõks on otsustamatus. Kuigi juhil on õigus (võim) otsustada, ja ta peakski pidevalt erinevaid otsuseid langetama, väldivad oma ebakindluses ja eksimise hirmus seda paljud juhid. Selle tagajärjeks võib olla pidev ebamäärasus ning töötajate segadus meeskonnas, mis nende motivatsiooni ja pühendumist vähendama hakkavad.

3) Ära näita oma võimu üleliia

Mõnel juhil on jällegi kalduvus oma võimuga liiale minna, kasutades liiga palju „süütevedelikku“. Üldjuhul on see seotud juhi ebakindlusega, mistõttu proovib ta kohe alguses endast jälje maha jätta ning vestlusi või koostööd tugeva kaitsepositsiooni või rünnakuga alustada. Juhile tundub lihtsalt, et kõik on nende vastu ja püüavad teda kritiseerida või troonilt tõugata, mistõttu tuleb nendele vastu võidelda. Tegelikkuses aga on selline perspektiiv ühepoole ning tingitud juhi ebakindlusest, mitte objektiivsest olukorrast.

4) Ära kasuta võimu enese ilustamiseks ja tagasiside ignoreerimiseks

Kuna võim annab ka õiguse oma töötajaid (ja ka kolleege) ignoreerida ja mitte kuulata, võib mõni juht end ajas enda silmis tegelikkusest ilusamaks mõelda. Seda nähtust kinnitavad paljud juhtimisalased uuringud, ning seda nimetatakse juhtide kognitiivseks dissonantsiks.

Näiteks ütles 2018.aastal Eestis ainult 12% töötajatest, et nad soovitaksid oma otsest juhti mõnele oma tuttavale. Ja samas on üks rahvusvaheline uuring näidanud, et 93% juhtidest usub end olevat 10% parimate juhtide hulgas. Jah, need ei ole otseselt omavahel seotud uuringud, aga teatud pildi maalivad siiski: 9 töötajat 10’st ei soovitaks enda juhti ühelegi oma tuttavale, aga 9 juhti 10’st usub, et nad on 10% parimate juhtide hulgas.

Sellest tulenevalt jälgi, et sa ei kasutaks sulle antud võimu narkootikumina, mis tähendab enese nautimist teatud infot ignoreerides/eitades. Jah, sa „ei pea“ töötajate tagasisidet küsima ning sellega arvestama, aga kindlasti tuleks see juhina kasuks. Ja seda isegi juhul, kui see veidi haiget teeb (sest juht arvab enda parema olevat) ja sa kõigega ei nõustu.

5) Ära hoia kogu võimu endale

Töötajate võimustamine – nende otsustusvabaduse ja iseseisvuse suurendamine – on oskus, mida ainult väga professionaalsed juhid edukalt kasutada julgevad. Kitsarinnalised juhid armastavad tunnet, et mul on õigus kõiki kontrollida ja nendele ette öelda, kuidas asju tuleb teha, mistõttu ei soovi nad siin oma võimust loobuda.

Spetsialisti lõksus olevad juhid on aga spetsialisti aegadest kaasa võtnud harjumuse kõigega kursis olla, mistõttu püüavad nad ka kõikide töötajate tööga juhina kursis olla. Küll muutub see aga töötajate jaoks ahistavaks ning hakkab kujundama õpitud abitust. Lõpuks võib juht tunda, et teeb mitme inimese tööd saamata aru, et ta on ise selle tee valinud.

Soovitused juhile

Esimese asjana püüa mõista, missugust võimu liiki sa kõige rohkem töö juures kasutad:

- Töötajad kuulavad sind ja kuuletuvad sulle juhina, kuna oled nende juht (rollivõim)?

- Töötajad kuulavad sind, sest sa oled nii tark ja kogenud, mistõttu sa inspireerid ja aitad neid (eksperdivõim)?

- Töötajad kuulavad sind, sest sa oled inimesena sõbralik, hooliv ja arvestav (isiklik suhtevõim)?

Kui tunned rohkem olevat endal rollivõimu, siis pööra oma töös rohkem tähelepanu suhetele. Kui tunned endal rohkem olevad suhtevõimu, siis märka olukord, kus pead kasutama oma rollivõimu- end kehtestama ja ebapopulaarseid otsuseid vastu võtma. Ideaalis võiksid sa optimaalselt kasutada kõiki 3 rolli liiki.

Allikas: motivaator.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700