Autor: Sekretär.ee • 20. juuli 2021

KKK: töölepingu lõpetamine katseajal

Töölepingu seadus (TLS) näeb ette, et seadusliku katseaja, mis tähendab, et katseaeg tuleneb seadusest ning selle kohaldamises ei pea pooled eraldi kokku leppima. Katseajaks loetakse neli kuud alates töötaja tööle asumise päevast. Juhul kui tähtajaline tööleping on sõlmitud kuni kaheksaks kuuks, siis katseaeg kestab pool lepingu kestusest ehk neli kuud. Näiteks kuuekuulise töölepingu korral ei tohi katseaeg olla üle kolme kuu.
Foto: Pexels

Kui katseaega ei kohaldata või kasutatakse lühemat katseaega, tuleb see eelnevalt kokku leppida töölepingus. Töölepinguga võivad mõlemad pooled kirjalikult kokku leppida, et katseaega ei kohaldata või seda lühendatakse. Pikemas kui neljakuulises katseajas kokku leppida ei saa.

Katseaja jooksul hinnatakse, kas töötaja teadmised, tervis, oskused ja võimed vastavad tasemele, mida nõutakse töölepingus kokkulepitud töö tegemiseks. Tulenevalt töö iseloomust võib katseajal hinnata ka töötaja isikuomadusi, näiteks suhtlemisoskust, täpsust jms. Lisaks hindab töötaja, kas see on tema jaoks ikka õige töökoht. Töötajal on katseajal õigus saada kõikvõimalikku infot ja õpetust, mida ta oma töö jaoks vajab.

Katseajal on töösuhte ülesütlemine lihtsustatud

Tööandja ja töötaja võivad katseaja jooksul üles öelda nii tähtajalise kui ka tähtajatu töölepingu 15-kalendripäevase etteteatamisega.

Lisaks saab tööandja katseajal töölepingu üles öelda ka erakorraliselt. Ülesütlemisel peab tööandja aga põhjendama, miks töötaja ei sobi oma teadmiste, isikuomaduste, oskuste vm põhjusel kokkulepitud tööd tegema, st mis on need asjaolud, mis näitavad, et töötaja ei saanud katseajal töö tegemisega hakkama. Eeltoodu ei tähenda, et vajadusel ei oleks tööandjal õigus ja kohustus öelda tööleping üles üldistel alustel (TLS § 88, § 89) selleks seaduses ettenähtud piiranguid järgides.

Näiteks ei tohi tööandja töölepingut üles öelda katseaja eesmärgi täitmata jätmise tõttu, kui tegelikuks ülesütlemise põhjuseks on koondamine.

Erinevalt tööandjast ei pea töötaja katseajal töölepingu ülesütlemist põhjendama.

Ülesütlemiseavalduse esitamine

Ülesütlemise avalduse võib esitada katseaja jooksul, see tähendab, et see on kehtiv, kui see on antud katseaja viimasel päeval. Katseaja eesmärgist lähtudes on ülesütlemisavaldus kehtiv ka siis kui see on tehtud teisele poolele teatavaks hiljemalt katseaja viimasel päeval. Siinkohal ei oma tähendust, et sellisel juhul lõpeb töösuhe pärast katseaja lõppemist. Sellisel juhul ei lõppe töösuhe katseaja viimasel päeval, vaid etteteatamistähtaja möödumisel.

Etteteatamistähtaja järgimata jätmisel on töötajal või tööandjal õigus saada hüvitist ulatuses, mida tal oleks olnud saada selle tähtaja järgimisel. Vähem ette teatatud päevade eest on töötajal õigus saada hüvitist keskmise töötasu alusel vastavalt Vabariigi Valituse määrusega kehtestatud keskmise töötasu maksmise tingimustele ja korrale.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700