Autor: Sekretär.ee • 20. juuli 2021

Reisimine pärast pandeemiat – millised on inimeste hoiakud?

Hiljuti viis Kantar läbi uuringu maailma erinevates riikides, et kaardistada inimeste pandeemiaeelseid, praegusi ja tulevasi reisiplaane ning kuidas suhtutakse reisimisse praeguses keskkonnas.
Foto: Pexels

Olles üle elanud igasugused piirangud, sulgemised ja keelud, on globaalne reisi- ja turismisektor koroonapandeemia puhkemise tõttu saanud ilmselt kõige tugevama löögi. Koroonakriis tõi kaasa tühistamised, uued viisid töötamiseks ning ka uued reisimisega seotud mured.

Nüüd, mil mitmed üleilmsed piirangud hakkavad leevenema ning vaktsineerimine on juba hoo sisse saanud, hakkab ka globaalne reisisellide kogukond uue normaalsuse poole vaatama.

Kui sagedasti reisiti eelmisel aastal?

Viimase aasta jooksul on viibinud puhkusel, mis hõlmas reisimist, veidi vähem kui pooled vastajaist. Veidi alla neljandiku ehk 23% on võtnud ühe puhkuse. Kõrgeim on see näitaja Prantsusmaal (32%) ja Hiinas (29%).

Kõige vähem on reisinud Singapuri elanikud – 80% pole viimase 12 kuu jooksul puhkusereisil käinud, neile järgnevad Suurbritannia (68%) ning Saksamaa (61%).

Reisiplaanid eesolevaks aastaks

Selleks aastaks on juba puhkusereisi planeerinud 65% vastajaist. Mandri-Hiina elanike hulgas viiest inimesest neli on puhkuseplaanid teinud, samas kui Suurbritannia ja Singapuri elanikest on puhkuse eesolevaks 12 kuuks planeerinud veidi üle poole.

Nende puhul, kel on juba selleks aastaks plaanid, 64 protsendil on tegemist pandeemia tõttu edasi lükatud puhkusereisiga.

Kuhu reisitakse

Kolmveerandi järgneva aasta reisiplaanidest moodustavad riigisisesed reisid. See näitaja on kõrgeim Mandri-Hiinas (93%), Brasiilias (87%) ja USAs (85%).

Kuigi uuringu küsitlusperioodi ajal Singapuris olid riigipiirid suletud, paistavad Singapuri elanikud silma kõige suurema kavatsusega järgmise 12 kuu jooksul välismaale reisida – 65% plaanib reisida piiri taha.

Transpordiviisidest mainitakse globaalselt enim lennureisi – 45% reisidest tehakse lennukiga. Sellele järgneb autoga reisimine (42%).

Tööga seotud reisimine järgneva poole aasta jooksul

Uuringust ilmneb, et järgneva kuue kuu jooksul on tööreise plaaninud 46%. See näitaja on kõrgeim Hiinas (68%) ja Indias (57%).

Kõige tagasihoidlikumad on tööreiside planeerimisel Suurbritannia ja Singapur – vastavalt 27% ja 29% on järgnevaks pooleks aastaks tööreise oma kalendrisse märkinud.

Toetus vaktsiinipasside kasutuselevõtule

Globaalselt toetab vaktsineerimispassi ehk dokumendi, mis tõendab koroonavastase vaktsiini saamist, kasutuselevõttu rahvusvaheliseks reisimiseks 70%. Toetus on kõrgeim Indias, Hiinas ja Brasiilias (8 inimest 10st toetab), neile järgnevad Singapur ja Suurbritannia (7 inimest 10st).

Kõige enam suhtuvad vaktsiinipassi kasutamisse vastumeelselt USA ja Saksamaa elanikud – peaaegu kolmandik ei toeta seda ideed.

Mured seoses pandeemiajärgse reisimisega

Suurim mure (36%), mis inimesi pärast pandeemiat seoses reisimisega valdab, on hirm reisil olles teise riiki kinni jääda ehk kui riik pannakse n-ö lukku. Enim tunnevad selle pärast muret Hiina (49%), Singapuri 45%) ja Prantsusmaa (41%) vastajad.

Ka reisimise jaoks vajalik vaktsiin ja/või reisimisele eelnev kohustuslik koroonatest paneb inimesi muretsema – selle tõi välja 36% vastajaist üle maailma.

Üleüldiselt muretsevad piirangute kadudes reisimise pärast kõige enam Brasiilia ja Singapuri elanikud – ainult 3 protsenti väidab, et nad ei muretse millegi pärast. Kõige vähem muretsevad USA elanikud – ligi viiendik neist ei tunne ühtegi muret, mis puutub reisimisse.

Kantar uuris ligi 8000 inimeselt erinevates riikides üle maailma (USA, Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa, India, Singapur, Mandri-Hiina ja Brasiilia) veebiküsitluses reisimisega seotud hoiakuid, plaane, murekohti ja teisi reisimisega seotud aspekte.

Allikas: Kantar

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700