Autor: Allikas: www.cvkeskus.ee • 9. august 2021

3 karjäärisoovitust noorelt noorele

Elukestev õpe, paindlik tööaeg, 21. sajandi oskused, muutuv tööturg ning pidev isiklik areng – tänaste noorte täiskasvanute tööelu saab olema tuntavalt erinev nende eelkäijate omast.
Foto: Unsplash

Kolm soovitust, kuidas muutuval tööelumaastikul kurssi hoida ning oma karjäärile tugev vundament laduda, annab 25-aastane Tanel Sujev, kes alustas 2012. aastal tööd McDonald’s restoranis. Seitsme aasta jooksul on ta tõusnud köögipoolelt restorani hinnatud juhiks, koordineerides erinevate restoranide tööd ning juhtides 80-liikmelisi meeskondi.

1. Mõtle rohkem oskustest kui positsioonist

Fakt on see, et digitaliseerimine ja automatiseerimine muudavad tööelu kardinaalselt juba lähima 5–10 aasta pärast ning paljud tänased töökohad sellisel kujul kaovad. Pidevas muutuste keskkonnas kasvab järjest enam vajadus mitmekülgsete oskustega kohanemisvõimeliste inimeste järele, keda ei defineeri nende varasemad ametinimetused, vaid reaalsed oskused.

Oma tööelu alguses on küllaltki lihtne liikuda erinevate ametikohtade vahel, mis ei nõua meilt konkreetsete oskuste väljaarendamist. Sellepärast soovitan oma uutel tiimiliikmetel tööle asudes alati mõelda pigem oskustele kui sellele, mis võiks olla nende järgmine positsioon. Teisisõnu, millised on nende olemasolevad tugevused ning need konkreetsed oskused, mida nad tunnevad, et tahaksid juurde õppida? Samuti, millised on need omadused, mida nad tahavad endas siin ettevõttes töötades arendada? Kuidas saab ettevõte lisaks tööandjaks olemisele toetada igapäevaselt nende isiklikku arengut? Kandideerisin 18-aastasena tööle McDonald’s restorani, kuna tahtsin endas arendada suhtlemisoskust ja erinevate ootamatute olukordadega hakkamasaamist. Toona ma ei mõelnud sellele, et mõne aasta pärast võiksin olla mõne restorani juht.

2. Ära karda alustada algusest

Päris palju võib kohata suhtumist, kus soovitakse kohe maanduda oma unistuste tööle, teenida rohkem kui jõutakse kulutada ning omada korralikku boonuste paketti. See kõik on suurepärane, kuid enamasti pigem erand kui reegel. Julgustan kõiki tööelus esimesi samme tegevaid noori alustama päris algusest, sest see annab tohutu eelise.

Kõigepealt veetsin ma 4 kuud köögis, valmistades burgereid ja friikartuleid ning viies välja prügikotte. See andis mulle suurepärase arusaamise tootest – kuidas neid valmistatakse ja mida tähendab kvaliteet. Nende teadmisteta oleks mul täna võimatu olla restorani juhataja. Köögis õppisin töötama pingelistes situatsioonides ja rakendama oma keskendumisvõimet maksimaalselt tööle – süüa tuleb valmistada kiiresti ja hoida seejuures silm peal mitmetel erinevatel protsessidel, mis taustal toimuvad.

Enda arengu seisukohalt pean väga tänuväärseks tööd letis – see on parim suhtlemiskoolitus, pannes Sind proovile olukordades, kus on ülimalt oluline säilitada rahulikkus ja hoida raudset närvi. 80-pealise meeskonna juhina mõistan, et just see osa minu tööst on andnud mulle oskuse inimesi juhtida, olles seejuures lahendustele orienteeritud. Ühtlasi on restorani juhataja töö andnud mulle julguse astuda vastu uutele olukordadele, mida pelgasin enne McDonald’s restorani tööle asumist väga.

3. Püsivus ja tahtejõud

Mitte midagi ei juhtu iseenesest. Nii ka Sinu tööelus. Kaks omadust, mida olen endale pidanud vahel meelde tuletama, on püsivus ja tahtejõud. Oma esimestes töökohtades tuleb arvestada, et alati ei lähe kõik nii nagu soovid. Sa teed vigu. Kõik ei tule välja. See kõik on normaalne ja loomulik protsess. Tihtipeale saame edukaks ebaõnnestumiste kaudu. Püsivus – seesama, et pärast halba päeva proovid veelkord ja siis veelkord – on miski, mis viib lõpuks sihile. Seejuures on abiks tahtejõud, mida toetab Sinu teadmine sellest, mis on see eesmärk, mida Sa soovid saavutada. Oma 7-aastase töökogemuse põhjalt saan öelda, et oskus alustatud asjad lõpule viia, on olenemata valdkonnast või tööstusharust, alati edu aluseks.

Tahtejõuga käib käsikäes ka enesekindlus ning konstruktiivse kriitika omaks võtmine. See tähendab, et seda ei tohiks võtta isiklikult, vaid analüüsida selle sisu ja teha järeldused, kuidas saaks paremini toimida ning milles ennast arendada. Kriitika ja tagasiside on isikliku arengu võtmesõnad.

Allikas: CVkeskus

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700