Autor: Sekretär.ee • 27. august 2021

Tehnoloogiaekspert selgitab: millisele kasutajale sobib tahvel?

Kodukontori ajastu ja meelelahutuse kolimine käepärastesse seadmetesse on uusi tahvelarvutite mudeleid üha enam sülearvutitega konkureerima pannud. Tehnoloogiaekspert aitab selgitada, millised on tahvli kasutamise eelised ja kuidas jõuda selgusele, kelle jaoks on tahvel sobilik.
Foto: Unsplash

Tehnoloogiaekspedi ja Huawei koolitusjuhi Jekaterina Mishina sõnul on tahvelarvuti puhul tegemist justkui mõne kummalise keskmise variandiga, sest ei ole see ju ei telefon ega sülearvuti. Ta lisab, et isegi kui varasemalt võis see nii olla, on praeguseks hetkeks seadmete võimsus ja funktsionaalsus arenenud sedavõrd palju, et positsioon telefoni ja sülearvuti kõrval on kindlalt kanda kinnitanud.

Rohkelt abimehi bürootööks leiad Juhiabi teabevarast.

Loe lähemalt SIIT.

Ta toob välja, millistel juhtudel on tahvelarvutil nii sülearvuti kui telefoni ees eelised ning kuidas selgitada välja, kas see sobib kasutaja igapäevaharjumustega ja aitab tema elu mugavamaks muuta või on hoopis järjekordne seade, mis ei leia juba teiste olemasolevate kõrval piisavalt kasutust.

Liigud palju ning hindad paindlikkust

Tahvelarvuti kaalub vähe ning arvestades, kui palju erinevaid võimalusi see pakub, saab tahvelarvuti kasutaja jätta koju näiteks nii raamatu kui lugeri, sest need funktsioonid on ka seadmes endas olemas. Lisaks kergele kaalule võtab tahvelarvuti ka märkimisväärselt vähe ruumi.

Ükskõik, kas soovid minna tööle, maakoju, reisile või kasutada tahvelarvutit kodukontoris – igal juhul on seade mugavalt kasutatav, sest mahub kindlalt väikesele töölauale, rääkimata käekotist või portfellist. Samas erinevalt telefonist on tahvel piisavalt suure tööpinnaga, et sellega tööasju ajada. Paindlikkus kasutada seadet endale sobivas asukohas on täna ka üks peamisi põhjuseid, miks inimesed endale kodukontori ja liikuva eluviisi ajastul tahvelarvuti soetavad.

Aeg on raha? Tahvelarvutid “ärkavad” kohe ja vajavad harva laadimist

Tahvelarvutil kulub käivitumiseks tavaliselt vaid 2-10 sekundit - kui seade on juba varasemalt töös olnud, “ärkab” see kättevõtmisel aga koheselt ega raiska väärtuslikku aega. Tihti on väga ajakriitilised momendid, näiteks koosolekute algused, mil iga minut loeb. Samas ei ole see kaugeltki ainuke aja kokkuhoiu koht.

Näiteks uute toodete arendamisel mõeldakse üha rohkem ka sellele, et inimene ei peaks pidevalt seadet laadima ja selletõttu kulutama aega laadimiskohtade leidmisele või piirduma tühja aku tõttu ühes asukohas töötamisega.

Käepärane vahend tööasjade ajamiseks

Inimesed eelistavad veel tänagi sülearvutit tahvelarvutiga töötamisele ainuüksi põhjusel, et esimesel on klaviatuur. Paljud inimesed aga ei tea, et tegelikult saab klaviatuuri ja hiire mugavalt lisada ka tahvelarvutile. Kui on tarvis kirjutada pikemaid tekste, on see väga asjalik lahendus, sest klaviatuur ei võta ekraanil olles ruumi ja lisaklahvide kasutamine on samuti mugavam.

Samuti on mitmetel tahvlitel kaasas spetsiaalsed pliiatsid, millega eri akende vahel navigeerida või vajadusel tahvlile joonistada ja hiljem need joonised või märkmed failidena salvestada. Selge on see, et inimesed vajavad tänapäeval töötamiseks head tehnikat. Seega, kui puudub piilats või lisamonitor, on ka see juba suureks abiks, kui tahvlit on võimalik ühendada sülearvutiga ja töötada samaaegselt mõlemas seadmes samas ekraanivaates. Samuti on vahel abiks ka see, kui tahvliga on võimalik ühendada telefon ja näha telefoni pilti suuremal ekraanil.

Lõputud võimalused meelelahutuseks

Lennukiga lennates on pagasi kaal määrava tähtsusega ja seetõttu on pikkadel reisidel äärmiselt mugav jätta rasked raamatud koju ning kasutada hoopis tahvelarvutit e-raamatute lugemiseks - erinevalt e-lugerist täidab tahvel ka teisi vajalikke funktsioone. Bussisõitudel võib aga Mishina sõnul olla asendamatuks kaaslaseks mõni elevust pakkuv mäng ning voodis puhates ei tasu unustada, et filme saab vaadata ka pikali olles.

Hirm pikalt ekraani ette jääda ja sellega oma silmanägemist kahjustada on samuti uue tehnoloogia puhul tema sõnul asjatu. Kui tegemist on näiteks suure filmisõbraga, kes end tundideks Netflixi ette unustab, tasuks kasutada sellist tahvlit, millel on sinist valgust vähendav tehnoloogia, mis ei koorma nägemist. Lugemise puhul saab aga uutes tahvlimudelites kasutada ohutut e-raamatu vaadet.

Kasutamiseks ka lastele

Kui sülearvutit üldjuhul väiksematele lastele mängida ei anta, siis tahvelarvutit küll, sest selle mõõdud on väiksemad ja seade lapsele käepärasem. Paljud lapsevanemad, kes muidu liigset arvutikasutust ei poolda, mõistavad siinkohal, et näiteks autosõidul saab meeltlahutavast tahvelarvutist lapsele asendamatu kaaslane ning kasutegur on veelgi suurem, kui ekraanil jooksev sisu on mudilase jaoks ka hariv.

Arendavad mängud või meelt lahutavad multifilmid võivad olla asendamatuks kaaslaseks pikkadel teekondadel või pimedatel sügisõhtutel. Peale selle ei tasu ka unustada, et õpilased teevad nüüdseks üsna suure osa õppetööst ka kodus, mistõttu võib tahvelarvuti ka siinkohal olla hädavajalik – olgu siis videoloengu pidamiseks või kodutöö jaoks vajaliku taustainfo otsimiseks. Väikene tehnikaseade on kompaktne ja mugav, kui kodus ei ole ülemäära palju ruumi. Siiski on see ülesannete täitmiseks ja õppevideote vaatamiseks piisavalt kiire ja võimekas.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700