Autor: Sekretär.ee • 29. september 2021

7 nõuannet edukalt videointervjuul osalemiseks

Tööturg on kiires muutumises ja enam ei ole sugugi harvad juhud, mil värbamisprotsess toimub hoopis video vahendusel. Tööandjatel on nüüd võimalus lisada tööpakkumistele ka "Veebipõhise värbamise" märgis. Antud märgisega tähistatud tööpakkumistel toimubki intervjuu video või telefoni teel ehk 100% kontaktivabalt.
Foto: Unsplash

Jagame Sinuga 7 nõuannet, mida peaksid videointervjuu puhul meeles pidama.

Pane tehnika stardivalmis!

Esimese asjana vaata üle, kas Sul on ikka kõik vajalik olemas – arvuti, mikrofon, kõrvaklapid. Kui miski neist puudu, saad ehk kelleltki laenata või võtta appi hoopis parema kaameraga telefoni. Lisaks soovitame kindlasti enne kaamerat testida. Mac’is saad selleks kasutada „Photo Booth“ rakendust ja Windowsi kasutajana leiad Start menüüst „Camera“ rakenduse.

Mikrofoni osas eelista aga kõrvaklappidega mikrofoni. Arvuti küljel olev mikrofon püüab kinni ka kõik taustamüra ja on seetõttu kehvema kvaliteediga.

Teiseks mõtle, kas Sul on olemas kõik vajalikud juhised – millises keskkonnas intervjuu toimub, kas on selleks vaja eelnevalt mõnda programmi alla laadida, kuhugi registreeruda või saadetakse Sulle hoopis vahetult enne vestlust link, millele vajutades saadki kohe ennast ettevõtte esindajale tutvustama asuda.

Mida varem saad kõik tehnilised asjad paika ja katsetatud, seda vähem pead tähtsal päeval muretsema ja saad paremini keskenduda kõige olulisemale – teisel pool istuva inimesega suhtlemisele. Kui Sa aga ise pole suurem tehnikaguru, siis palu mõnel pereliikmel või sõbral häid nõuandeid jagada.

Vali sobiv koht

Nii nagu on oluline, et Sinu kaamera ja mikrofon töötaks, nii on ka väga oluline, et värbaja Sind näeks. Seetõttu alusta „õige koha“ otsingutega võimalikult varakult.

Näiteks ei tohiks istuda Sa seljaga akna poole nii, et valguse tõttu oleksid vaid üks suur must laik ekraanil. Samuti jälgi, et valgust oleks piisavalt. Kõige parem on istuda valitud kohta, asetada arvuti kindlale alusele ja korrigeerida selle kõrgust nii, et värbaja näeks Sind normaalselt otsevaates, mitte vaid Sinu pealage või hoopis ninasõõrmeid. Vajadusel saad alati lisada arvuti alla mõne raamatu või karbi, et kõrgus õigemaks korrigeerida.

Võid proovida ka puhta valge paberi asetamist enda ja arvuti vahele lauale ja vaadata, kas see aitab paremini valgustada Sinu nägu.

Riided selga!

Kuigi Sul võib tekkida kiusatus riietuda kodus olles palju vabamalt kui Sa seda ehk tavaliselt töövestlusele minnes teeks, siis püüa sellest üle olla. Ka videointervjuu puhul tasub hea esmamulje loomiseks valida kapis rippuvatest riietest välja parimad. Lisaks sellele, et näed hea välja, tunned Sa ka ennast vestluse ajal palju kindlamalt ja asjalikumalt.

Teisalt väldi ka üle riietumist, mis võib Sind muuta hoopiski ebakindlaks.

Seljatagune korda

Tihtipeale kipub meelest minema vaadata üle, mis siis tegelikult ekraani taga olevale inimesele paistab. Seetõttu soovitame Sul panna ideaalis paar päeva varem kaamera tööle ja vaadata, kuidas näeks teine inimene Sinu taha jäävat ruumi. Kas ehk torkab miski liigselt silma või võib jätta Sinust kogemata vale mulje? Oluline on ju see, et värbaja saaks keskenduda vestluse ajal täielikult Sulle, mitte lugeda näiteks tahtmatult kokku, mitu kassikuju Sul kodus kapi peal seisab.

Vii segajad miinimumini

Igasugune müra, koerte haukumine, vali muusika või lakkamatu lapsenutt segab nii Sinu kui ka ettevõtte esindaja keskendumist. Seetõttu kui Sul vähegi võimalik, püüa neid ennetada. Samuti pane kinni arvutis kõik teised aknad ja programmid, et miski muu Sinu tähelepanu vestluse ajal endale ei haaraks.

Lisaks jälgi ka seda, et Sinu arvutiekraani taha ei jääks mõni segav faktor. Värbajal on väga raske Sinuga intervjuud teha, kui ta saab aru, et Sinu silmad jälgivad pidevalt arvutiekraani taga toimuvat.

Kasuta spikrit

Jah, tööintervjuul on lubatud spikri kasutamine! Ja selleks ei ole miski muu kui Sinu enda koostatud CV. Mida rohkem on Sul eluaastaid ja töökogemusi, seda raskemaks võib minna detailide meelespidamine. Kuna värbaja lähtub eelkõige Sinu CV-st ja seal välja toodud kogemustest, siis on igati kasulik vajadusel ka ise sellele vestluse käigus pilk peale visata.

Ütle aitäh

Intervjuu alustamine ja läbimine on sama oluline kui selle lõpetamine. Tänamine võib ju tunduda küll elementaarsena, kuid suure tuhina ja väikese pingelanguse tõttu, et kohe-kohe on intervjuu läbi, võib see kogemata meelest minna. Selleks, et seda ei juhtuks, pane näiteks väike meeldetuletus klaviatuuri peale.

Allikas: CVkeskus

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700