Autor: Palgauudised.ee • 8. juuni 2022

Kas alaealise võib võtta tööle käsunduslepinguga?

Tööinspektsiooni nõustamisjurist Anna Gljantseva selgitab, kas alaealist on lubatud tööle võtta käsundus- või töövõtulepinguga.
Autor: Pixabay

Lugeja küsib: Minu ettevõte tegutseb klienditeeninduse valdkonnas. Soovin suveks võtta alaealist tööle ja sõlmida temaga käsunduslepingu. Kas alaealisega võib käsunduslepingut teha?

Vastab Anna Gljantseva, Tööinspektsiooni nõustamisjurist: Alaealise tööle vormistamisel peab tööandja otsustama ja hindama, millise lepingu alusel saab ning võib tööd pakkuda. Mistahes lepingu, nii töölepingu, töövõtulepingu kui ka käsunduslepingu sõlmimiseks alaealisega on eelnevalt vaja tema seadusliku esindaja ehk üldjuhul lapsevanema nõusolekut. Kui seda nõusolekut ei saa, on tehing tühine ja tööandja alaealist tööle lubada ei tohi. Lisaks peab 7-14aastase puhul (NB! Alates 01.09.2022 7-12aastase puhul) tööandja kümme tööpäeva enne lapse tööle asumist tegema kande töötamise registrisse.

Võlaõigusliku lepingu (käsundus- või töövõtulepingu) võib tööandja alaealisega sõlmida siis, kui alaealine on mingil alal juba spetsialist, kes osutab teenust iseseisvalt oma erialastele teadmistele või võimetele tuginedes – nt mängib pilli, teeb käsitööd vms. Töövõtjat või käsundisaajat ei õpetata, koolitata ega juhendata, ta täidab ülesandeid oma oskuste ja teadmistega. Kui aga töötegija allub tööandja juhtimisele ja kontrollile, on töölepingu seaduse kohaselt tegemist töösuhtega ning poolte vahel peab olema sõlmitud tööleping.

Alaealisel ei ole keelatud töötada võlaõigusliku lepingu alusel. Siiski on kaheldav, kas alaealine on klinditeeninduse valdkonnas oma ala spetsialist, kes osutaks teenust oma teadmiste ja oskustega iseseisvalt. Kõne alla tuleb ikkagi ainult töölepingu sõlmimine - näiteks hotelli hommikusöögilaua teenindajaks, kus töötaja teeb tööd tööandja juhtimisel.

Artikkel on ilmunud teemaveebis palgauudised.ee.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700