Autor: Palgauudised.ee • 24. august 2022

Kas tööandja on kohustatud andma 1. septembril lapse aktusele minekuks vaba päeva?

Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist Vladimir Logatšev selgitab, kas tööandja on kohustatud lapse kooliminekul võimaldama vaba päeva või on see vastutulek lapsevanemale.
Pixabay

Lugeja küsib: minu laps käib põhikoolis ja 1. septembril on tal aktus. Kas tööandja on kohustatud mulle andma sel päeval vaba päeva, et saaksin ise aktusel olla?

Vastab Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist Vladimir Logatšev: Töölepingu seadus ei kohusta tööandjat andma töötajale vaba päeva lapse esimesel koolipäeval. 1. september ei ole riiklikult kehtestatud vaba päev. See tähendab, et kui töötaja tööpäev langeb kooliaktuse päevale, siis peab töötaja olema töökohal.

Samas võivad töötaja ja tööandja omavahel kokku leppida, et töötaja saab sel päeval vaba päeva. Kui töökorralduse tõttu ei ole võimalik töökohalt tervet päeva puududa, siis võib kokku leppida ka selles, et töötaja on tööst eemal paar tundi ehk ainult aktusel osalemise aja.

Paljud tööandjad on kehtestanud lisasoodustusi nagu tervisepäev, vaba päev lapse esimese koolipäeva puhul või vaba päev lapsega koos veetmiseks. Tegemist on tööandja vabatahtliku soodustusega, milles lepitakse üldjuhul töösuhte alguses või ettevõtte töökorraldusreeglites kokku. Soovitame uurida, ehk on ka Teie töökohas nii juba tehtud.

Kõne alla võib tulla ka puhkuse kasutamine (lapse-, põhi- või muu puhkus). Lapsepuhkusele on õigus mõlemal vanemal kümme tööpäeva ühe lapse kohta kuni lapse 14-aastaseks saamiseni. Lapsepuhkust saab taotleda Sotsiaalkindlustusameti iseteeninduskeskkonnas. Siinkohal on oluline järgida etteteatamistähtaegu. Kui töötaja soovib kasutada 1-15 kalendripäeva lapsepuhkust järjest, siis tuleb sellest ette teavitada 14 kalendripäeva.

Allikas: Tööelu.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700