Autor: Palgauudised.ee • 31. august 2022

Kuidas lõpetada tööleping, kui töötaja on pidevalt haige

Advokaadibüroo LEXTAL vandeadvokaat Kristi Sild selgitab, kuidas saab tööandja töölepingu üles öelda, kui töötaja on pikka aega viibinud haiguslehel.
Pixabay

Lugeja küsib: kaua võib tööandja hoida inimest tööl, kui ta on juba 4 kuud järjest haiguslehel?

VASTAB ADVOKAADIBÜROO LEXTAL VANDEADVOKAAT KRISTI SILD:

Töölepingu seaduse § 88 lg 1 p 1 annab tööandjale õiguse tööleping erakorraliselt üles öelda, kui töötaja ei ole pikka aega (eelduslikult neli kuud) tulnud toime tööülesannete täitmisega terviseseisundi tõttu. Neljakuuline periood võib olla järjestikku või summeeritud näiteks kalendriaastas.

Riigikohus on asunud seisukohale (RKTKo 3-2-1-172-14 p 12), et kui tööandja ütleb töölepingu TLS § 88 lg 1 p 1 alusel erakorraliselt üles töötaja töövõime vähenemisel terviseseisundi tõttu, on ta üldjuhul kohustatud järgima TLS § 97 lg-s 2 sätestatud etteteatamistähtaegu. Üksnes juhul, kui asjaolusid ja mõlema poole huve kaaludes ei ole mõistlik nõuda lepingu jätkamist kokkulepitud tähtaja või etteteatamistähtaja lõppemiseni, võib ta TLS § 97 lg 3 järgi öelda töölepingu üles etteteatamistähtaega järgimata.

LS § 97 lg 3 alusel etteteatamistähtaja järgimata jätmine ja selle põhjendatuse hindamine on kaalutlusotsus, mille tegemisel tuleb arvestada kõiki asjaolusid ja mõlema poole huve. TLS § 97 lg-st 3 tulenevad etteteatamistähtajad on seotud töötaja tööstaažiga:

1) alla ühe tööaasta – vähemalt 15 kalendripäeva;

2) üks kuni viis tööaastat – vähemalt 30 kalendripäeva;

3) viis kuni kümme tööaastat – vähemalt 60 kalendripäeva;

4) kümme ja enam tööaastat – vähemalt 90 kalendripäeva.

Allikas: Äripäeva teabevara

Jaga lugu
Sekretar.ee toetajad:
Liina LeitenSekretar.ee ärijuhtTel: 51 84 004
Cätlin PuhkanSekretär.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700