Autor: Palgauudised.ee • 13. september 2022

Üle poole töötajatest tahab neljapäevast töönädalat

Koguni 61% töötajatest oleks huvitatud neljapäevast töönädalat, aga seda ainult tingimusel, et sissetulek sellest ei muutu, sedastas hiljutine rahvusvaheline uuring.
Pixabay

17 protsenti töötajatest on aga huvitatud ka sellisest neljapäevasest töönädalast, mis tähendaks küll vähem palka, aga selle kõrval ka paremat tasakaalu töö ja isikliku elu vahel.

Enam kui 5000 palgatöötaja intervjuusid hõlmanud ManpowerGroup’i uuringu raames otsiti vastust küsimusele, mis tööl käivaid inimesi motiveerib ja mida nad oma tööandjatelt ootavad. Töötajate soovid on seotud eelkõige paindlikkuse, organisatsiooni- ja juhtimiskultuuri, õppimis- ja arenguvõimalustega, aga üha rohkem ka pereelu ühitamise ja läbipõlemise ennetamisega.

„Peamine uuringu järeldus on, et inimesi ei sütita sugugi samad asjad ja see teebki tööandjate elu keeruliseks,“ tõdes Manpoweri äriarendusjuht Kirke Altrov. „Ei ole nii, et kõik tahavad kompaktsemat töönädalat, tööandja toetusel sporti teha või palju koolitusi. See, mis motiveerib üht, ei motiveeri teist, seega liigub tööelu motivatsioonipakett üha rohkem personaliseerituse suunas. Edukamad on need tööandjad, kes leiavad iga töötaja puhul üles õiged nupud, mida vajutada. Üldised loosungid – meil on neljapäevane töönädal või meil saab tasuta lõunat – küll toimivad, aga lühiajaliselt,“ nentis Altrov.

Uuringu kohaselt läheb inimestele kõige rohkem korda paindlikkus, seda peab oluliseks 92 protsenti töötajatest. Samas nähakse paindlikkuse sõna taga erinevaid asju:

- 61 protsenti töötajatest usub, et suudab oma töised eesmärgid saavutada ka neljapäevase töönädala juures;

- 38 protsenti töötajatest tahab ise määrata oma tööaja alguse ja lõpu aega;

- 37 protsenti töötajatest tahab töötada enda valitud asukohas;

- vaid vähem kui 10 protsenti on nii neid, kes tahavad töötada ainult kontoris või ainult kodus.

Inimesed näevad paindlikkust just selles, et nad saavad vastavalt töö iseloomule ja vajadusele töötada eri kohtades.

Uuring tegi ka järelduse, et klassikaline tööaeg – 40 tundi nädalas ja 8 tundi päevas – hakkab oma eluiga peatselt lõpetama. Üha enam leidub töötajaid, kes usuvad, et suudavad olla efektiivsemad, kui neil on töö tegemiseks selgelt paika pandud eesmärk, mitte kindlaks määratud tööaeg. Kui varem oli tükitöö levinud vaid tootmises või ehituses, siis üha enam tahavad sarnasel alusel teha tööd ka teiste valdkondade spetsialistid.

ManpowerGroup on rahvusvaheline personaliettevõte, millel on üle 70 aasta kogemust töötajate värbamise ja renditeenuste alal. 18 aastat tegutsenud Manpower Eesti teenused hõlmavad kogu personalivaldkonda töötajate värbamisest ja rentimisest kuni sihtotsingu ja konsultatsioonideni.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700