Autor: Jaanika Jaarman • 9. mai 2023

Kuidas paremini aega planeerida?

Efektiivne ajajuhtimine ei aita mitte üksnes produktiivsust tõsta, vaid parandada ka töö- ja eraelu tasakaalu. Kuidas aga oma aega paremini planeerida, et tunda end produktiivsema ja organiseeritumana? Siin on kuus ideed, mis aitavad tööpäeva paremini kujundada, tõhusamalt tegutseda ja igapäevaelus edukamalt toime tulla.
Koolitaja Jaanika JaarmanFoto: Kätri Beljajeva

1. Loo selged eesmärgid ja prioriteedid

Esimene samm parema aja planeerimise suunas on seada endale selged ja realistlikud eesmärgid ja prioriteedid. See aitab keskenduda olulisele ja jätta kõrvale vähemtähtsad ülesanded. Püüa seada lühiajalisi, keskpikki ja pikaajalisi eesmärke ning tööta nende saavutamise nimel. Prioriteetide seadmisel võib kasutada Eisenhoweri maatriksit, mis jagab ülesanded nelja kategooriasse: kiireloomulised ja tähtsad; tähtsad, kuid mitte kiireloomulised; kiireloomulised, kuid mitte tähtsad; mitte kiireloomulised ega tähtsad. Päevaplaani koostades keskendu kõige olulisematele ülesannetele.

2. Planeeri oma päev

Üks tõhusamaid viise oma aega planeerida on koostada päevaplaan. Kavanda oma päev eelneval õhtul või hommikul enne tööle asumist. Kirjuta üles kõik ülesanded, mida soovid päeva jooksul täita, ja sea need tähtsuse järjekorras. Päeva planeerimine aitab saavutada suuremat kontrolli oma ajakava üle. Planeeri kindlad ajavahemikud iga ülesande jaoks, arvestades nii tähtaegu kui ka iseenda energiataset, jättes piisavalt aega puhkepausideks ja ootamatuteks sündmusteks. Püüa lisada oma kalendrisse ka piiratud aeg e-kirjade ja telefonikõnede jaoks, et vältida tööaja raiskamist. Proovi järgida oma plaani võimalikult täpselt ja tee vajadusel muudatusi.

3. Kasuta ajajuhtimise tööriistu ja tehnikaid

Aja planeerimiseks on olemas mitmesugusid tööriistu, mis aitavad sul oma päeva korraldada. Näiteks digitaalsed kalendrid, to-do list'ide rakendused ja ajaplaneerijad võivad olla suureks abiks ajakava haldamisel. Vali endale sobiv tööriist ja kasuta seda järjekindlalt oma aja planeerimiseks. Paljud ajajuhtimise tehnikad aitavad tööpäeva efektiivsemaks muuta. Näiteks Pomodoro tehnika, kus töötad 25 minutit järjest ja seejärel teed 5-minutilise pausi ning kordad seda tsüklit neli korda, aitab hoida fookust ja parandada produktiivsust. Samuti võid katsetada aja blokeerimist, mille puhul reserveerid kindlad ajavahemikud konkreetsetele ülesannetele.

4. Vähenda segajaid

Sageli ei ole kõige aeganõudvam mitte tööülesannete täitmine, vaid nende juurde jõudmine. Töökeskkonnas võib esineda mitmesuguseid segavaid tegureid, alates sotsiaalmeediast kuni kolleegidega suhtlemiseni. Proovi need tegurid tuvastada ja neid minimeerida, et parandada oma keskendumist ja produktiivsust. Näiteks võid kasutada rakendusi, mis blokeerivad juurdepääsu sotsiaalmeediale töö ajal, määrata kindlad ajad e-kirjade kontrollimiseks või leppida kokku vaikse tööaja kolleegidega, kus suhtlemine on piiratud, et vältida pidevat töö katkestamist.

5. Õpi ütlema ei

Efektiivse ajakasutuse juures on oluline oskus öelda ei ülesannetele või kohustustele, mis ei ole sinu prioriteet. Ole valmis kaaluma, kas lisategevus on sinu eesmärkide saavutamiseks päriselt oluline. Õpi tundma oma piire ja jaga oma aega mõistlikult, et vältida ülekoormust.

6. Hinda ja korrigeeri

Regulaarselt oma tööpäeva analüüsides saad tuvastada võimalikke kitsaskohti ja teha vajalikke muudatusi. Võta aeg-ajalt hetk, et hinnata, kas sinu praegused ajajuhtimise strateegiad töötavad, ning vajadusel kohanda neid. Samuti ära karda oma harjumusi muuta, kui leiad, et need sinu jaoks ei toimi.

Efektiivse ajajuhtimise abil saad oma tööpäeva maksimaalselt ära kasutada, parandada oma töö tulemuslikkust ning luua parema töö- ja eraelu tasakaalu.

PANE TÄHELE!

Kui sinu või aeg kipub sageli sõrmede vahelt laiali pudenema, tule ja võta 5. juunil osa Äripäeva Akadeemia ajajuhtmise koolitusest, et oma aeg taas iseenda kontrollile allutada. Põhjaliku juhendamisega pole see sugugi raske!

Vaata lähemalt SIIT.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700