Autor: Virtuaalkliinik.ee • 20. juuni 2023

Kemikaalide ohutu kasutamine: õpi lugema pakendil olevaid piktogramme

Kemikaalid ümbritsevad meid igal sammul ja võimaldavad meile tänapäevast mugavat elu, kuid nendega kaasnevad ka ohud, millele tuleb tähelepanu pöörata. Kuidas kemikaalidega seotud ohte ära tunda, selgitab Terviseamet.
Kui kemikaali märgistusel on ohusümbol, loe märgistuselt, kuidas ennast kaitsta ja kemikaali õigesti kasutada. Foto: Pixabay.

Kui kemikaali märgistusel on ohusümbol, loe märgistuselt, kuidas ennast kaitsta ja kemikaali õigesti kasutada.

Igapäevaselt puutub inimene kemikaalidega kokku peamiselt kodukeemia- või ehituskeemiatooteid kasutades. Näiteks kuuluvad kodukeemia alla majapidamises kasutatavad pesu- ja puhastusvahendid, hooldusvahendid, meeleolu loovad kodukeemiavahendid jm.

Piktogrammid teavitavad ohust

Kemikaalide ohutuks kasutamiseks on tarbijale olulised kaks aspekti. Esiteks on kemikaali pakendil toodud piktogrammid, mille eesmärgiks on teavitada tarbijat sellest, millist ohtu kemikaal endast kujutab.

Piktogrammid on pakendilt selgelt silmapaistvaid valgel taustal punase äärisega rombikujulised ohumärgised. Iga piktogramm väljendab konkreetse kemikaali ohuomadusi ja omab kindlat tähendust. Näiteks väljendab hüüumärgiga piktogramm ärritavat ohtu kas nahale või silmadele, kahjustuva käe märk näitab söövitusohtu ja kala ning puu pildiga piktogramm keskkonnaohtu.

Enamiku kodukeemia toodete nagu puhastusvahendite, õhuvärskendajate ja desinfitseerimisvahendite pakenditel leidub hüüumärgiga piktogramm, sest tegemist on ärritava seguga. Surmavat või mürgist ohtu näitavat pealuuga piktogrammi võib leida e-sigarettide pakenditel, sest e-vedelik on ohtlik segu. Tuleohtlikud kemikaalid: leegiga piktogrammiga on tähistatud enamasti pihustatavad aerosoolpudelid.

OLULINE TEADA

Kui inimesed ei tea piktogrammide tähendusi või seda, mida piktogrammid väljendavad, võib see seada ohtu nii inimese enda kui tema lähedaste tervise kui ka keskkonna. Vaata täpsemalt Terviseameti kodulehelt SIIT.

Oluline on järgida kasutusjuhiseid

Teiseks väga oluliseks aspektiks kemikaalide ohutul kasutamisel on see, et tuleb järgida kemikaali pakendil toodud kasutusjuhiseid.

Kemikaali pakendil toodud kasutusjuhised töötatakse välja võttes täpselt arvesse konkreetse kemikaali ohuomadusi. See tähendab, et igale piktogrammile vastab kindel ohulause ja kasutamise või käitlemise reegel. Kasutusjuhised tagavad selle, et kemikaalide kasutamine ei sea ohtu inimese tervist ega keskkonda.

Näiteks tuleb keskkonnaohtlik kemikaal viia jäätmejaama, ärritavat kemikaali kindlasti mitte sisse hingata, söövitava kemikaali puhul tuleb kasutada kaitsekindaid ja tuleohtlikku kemikaali hoida eemal süüteallikatest.

Üldised juhised kemikaalide kasutamiseks ja hoidmiseks

•Hoia kemikaale originaalpakendis, ära kalla neid limonaadipudelisse, kruusi või mujale.

•Kui kemikaali märgistusel on ohusümbol, loe märgistuselt, kuidas ennast kaitsta ja kemikaali õigesti kasutada.

•Väldi kemikaali kokkupuudet nahaga, hoia sattumast silma, hoidu kemikaali aurude sisse hingamisest.

•Hoia kemikaale lastele kättesaamatus kohas.

•Kui juhtub õnnetus kemikaaliga, helista mürgistusteabekeskusesse 16662.

•Mõtle keskkonnale, kui viskad ära järelejäänud kemikaali või tühja pakendi.

•Lisaks nähtavatele ohusümbolitele on mõnedel kemikaalidel kombatav ohumärgis ning need on suletud lastekindla turvasulguriga.

Allikas: terviseamet.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700