Autor: Personaliuudised.ee • 4. juuli 2023

Töötajad on pahuksis tasustamata ületunde nõudvate tööandjatega

ERGO kindlustuse andmetel on käesoleva aasta esimeses pooles töövaidluste hulk võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 30% võrra kasvanud. Kõige sagemini leiavad aset ebaõiglased töölepingu ülesütlemised, sundpuhkustele saatmised ja töötajate karistamised tasustamata ületundidega.
Üheks levinumaks töövaidluste põhjuseks on ületunnid – sageli ei võeta mõne töötaja lahkudes juurde uusi inimesi, vaid suurendatakse selle arvel olemasolevate töötajate koormust. Foto: Pixabay.

Alates koroona-aastatest on töövaidluste hulk iga aastaga hüppeliselt tõusnud. ERGO õigusabikulude kindlustuse portfelli juhi Maiko Kalveti sõnul tunnevad kliendid aina enam reaalset vajadust, et keegi neid õigustega kursis hoiaks.

Kui on alust vaidlemiseks, avatakse kahjutoimik ja kindlustus teeb kliendi eest edasised vajalikud sammud ise ära. „Olukorras, kus alluvat ninapidi tõmmata üritav juht saab juristilt kirja, loobutakse reeglina ehmatusega omakasupüüdlikust pettuse katsest – mida varem asjatundlikult sekkuda, seda kiiremini saab olukord ka lahenduse,“ lisas Kalvet.

Kui hetkel on töövaidluste arv 30% võrra tõusnud, siis Kalveti sõnul võib üsna julgelt prognoosida, et majandussurutise süvenedes kasvab ka töövaidlustes õigusabi vajavate inimeste hulk.

Üheks levinumaks vaidluste põhjuseks on Kalveti sõnul ületunnid – sageli ei võeta töömahu suurenedes või mõne töötaja lahkudes juurde uusi töötajaid, vaid suurendatakse selle arvel olemasolevate töötajate koormust. Tööandjad nõuavad töötajatelt tasuta ületunde, väites, et see on normaalne osa „paindlikust tööajast“ või „palga sisse arvestatud“.

„Tööajaga manipuleerimist tuleb sageli ette just noortega, kes on kogenematud ja kahjuks on tööandjaid, kes seda ära kasutavad. Ületunde põhjendatakse reeglina argumentidega, et „sa oled võrreldes teistega aeglasem ja seega peaksid jääma kauemaks“ või „kuna sa lõhkusid täna kliente teenindades klaasi, siis jääd kauemaks“. Ületundide tegemine saab aga toimuda vaid töötajaga kokkuleppel ja peab olema tasustatud või täiendava vaba ajaga premeeritud,“ rõhutas Kalvet.

Tea oma õigusi

• Tööandja ei saa sind survestada töösuhet lõpetama ehk „poolte kokkuleppel“ töölepingu lõpetamise kokkulepet allkirjastama.

• Tööandja ei saa nõuda, et võtaksid oma puhkuse välja perioodil, mil tööandjal ei ole sulle tööd pakkuda.

• Juhul kui tööandja annab märku, et sa ei pea täna tööle tulema, on oluline küsida ka kirjalikku kinnitust, et töötajale ei ole võimalik tööd anda ning töötaja võib kodus oodata, kuniks taas tööd tekib. See hoiab ära võimaluse hilisemaks argumendiks, nagu poleks töötaja tööle ilmunud.

• Kui pärast sinu koondamist palgatakse sinu ametikohale uus inimene, on tegemist ebaseadusliku koondamisega.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700