Autor: Natalja Prümmel, karjääri- ja tööõnne coach • 10. oktoober 2023

Mis on säilenõtkus ja kuidas seda endas arendada?

Inimene on osa loodusest ning loodus on ühelt poolt pidevalt arenev ja teiselt poolt kohanev. Nii on ka inimestega – edukamad ja õnnelikumad on need inimesed, kes suudavad kohaneda muutustega, samas jääda oma väärtustele truuks ning ka inimesena kasvada.
Säilenõtkus on inimese võime tulla toime stressirikaste olukordadega niimoodi, et vaim jääb terveks ja psüühiliselt keerulisest olukorrast võetakse kaasa ka midagi kasulikku. Foto: Pixabay.

Säilenõtkust on hakatud mõistena rohkem kasutama viimastel aastatel. Hoogu on sellele andnud kindlasti aastast 2020 toimuvad globaalsed muutused, mida tunnetavad ka inimesed oma isiklikes eludes. Vanaviisi enam ei saa, uutviisi veel ei oska. Kuidas kasvatada oma säilenõtkust keskkonnas, mis on kontrolli alt väljas, pidevalt muutuv ja ettearvamatu?

Säilenõtkus on inimese võime tulla toime stressirikaste olukordadega niimoodi, et vaim jääb terveks ja psüühiliselt keerulisest olukorrast võetakse kaasa ka midagi kasulikku.

Kui veel mõnikümmend aastat tagasi räägiti säilenõtkusest kui stressiga toimetulekust – inimene pidi ennast kohandama väliskeskkonnaga, et n-ö ellu jääda –, siis nüüd räägitakse säilenõtkuse kasutamisest kui oskusest tulla võimalikult kiiresti tagasi oma algolekusse, isegi kui vahepeal psüühiliselt keeruline olukord on inimese oma keskmest välja viinud.

Kõige alus on iseenda tundmine

Alustame aga algusest. Kas sina tead, mis on sinu enda isiklik algne olemus? Missugune sa oled, kui puuduvad välised stressifaktorid? Mida sa hindad ja väärtustad, mille eest elus seisad?

Säilenõtkuse alus on iseendast aru saamine ja enda tundmine. Kus on minu kese? Ainult sellisel juhul tekib võimalus tulla pärast pingelist olukorda tagasi oma algse olemuse juurde. Kui pole arusaama, missugune ma oma algolemuses olen, pole ka arusaama, kuhu ja mis olekusse peaksin tulema pärast pingelist olukorda. Sellisel juhul on suurem oht pingelisse olekusse kinni jääda.

Meie kese ja algne olemus vastab küsimustele, mida ma väärtustan, mille poole püüdlen, mis on minu loomuomased tugevused ja mida ma naudin. Meie kese ja algne olemus pakub meile puhkehetki ja iseendaga olemist. Selles olekus on inimene loomuomaselt selline, nagu ta on, kasutab oma tugevaid külgi, liigub oma eesmärkide poole ja naudib seda kõike. Kogu aeg sellises olekus olla pole võimalik, kuid mida rohkem see õnnestub, seda vähem on inimese elus pinget ja stressi.

Tegevused, mis aitavad kasvatada säilenõtkust

Säilenõtkus ise on konkreetsete tegevuste kogum ehk oskused, mida saab kasutada, et tulla stressirikast olukorrast tagasi iseenda rahuolekusse. Säilenõtkus ei ole pärilik, vaid õpitav omadus. Seda saavad õppida nii täiskasvanud inimesed kui ka lapsed, meeskonnad ja ettevõtted.

Muutused puudutavad meid kõiki iga päev ja säilenõtkus aitab muutuste keerisest kaasa võtta midagi kasulikku ja see oma ellu integreerida. Säilenõtkus ei teki üle öö, see tuleb väikeste sammudega ja pidevalt praktiseerides. Ole enda vastu leebe ja uudishimulik.

Siin on esitatud mõningad mõtted, kuidas enda juures säilenõtkust kasvatada.

1. MINA ISE. Õpi tundma iseennast. Mis sulle meeldib? Mida tehes kaotad ajataju? Mis tegevused alandavad sinu pinget? Õpi neid tegevusi ka oma igapäevaellu kaasama.

2. EESMÄRGID. Võta harjumuseks seada endale pikema- ja lühemaajalisi eesmärke. Kui tead, kuhu oled nt viie aasta plaanis liikumas, siis suurema tõenäosusega ei kõiguta sind välised pingelisemad olukorrad nii palju kui inimest, kes ei tea, kuhu poole ta teel on.

3. VÄÄRTUSHINNANGUD. Kaardista oma väärtushinnangud, nii elulised kui tööalased. Mis on sinu jaoks tõeliselt oluline läbi elu? Aga tööd tehes? Mis väärtused peaksid olema töökohal esindatud, et oleksid õnnelik? Kas kasutad neid väärtusi ka oma igapäevaelus?

4. MINU PÄÄSTIKUD. Mis kohti psühholoogiliselt pingelised olukorrad sinus stimuleerivad? Nendes olukordades on alati viide minevikule ja õppimisvõimalus. Kui sa reageerid ja see sind puudutab, siis vaata enda sisse – mis osa sinust on haiget saanud? Leides koha, kust pinge alguse saab, lahustub oleviku olukord ja hakkab kergem. Järgmine samm on hakata oma emotsioone teadlikult juhtima.

5. TÄNULIKKUS. Mille eest sa oled praegu oma elus tänulik? Hakka pidama tänulikkuse päevikut: kirjuta hommikuti või õhtuti üles viis asja, mille üle oled täna tõeliselt tänulik.

6. MINU PIIRID JA EI ÜTLEMINE. Saa tuttavaks oma isiklike piiridega ja õpi neid piire ka kehtestama. Mis tegevused on sinu jaoks kindlasti ei-tegevused ja kus võid järele anda? Õpi oma eid ka selgesõnaliselt väljendama. Harjuta nii palju, kui vaja – see ei tule esimest korda kergesti välja.

7. TAKISTUSED MINEVIKUST. Mis takistused sul on eelnevalt olnud? Kuidas sa takistused ületasid? Mis oskused omandasid? Neid oskusi saad teadvustada ja kasutada, kui tuleb järgmine takistus.

8. STRESSIGA TOIMETULEKU STRATEEGIA. Mis on sinu viis stressiga toime tulla? Kas see on tervislik ja sind tõstev või n-ö kiire plaaster ja isegi kahjulik? Loo end toetavate tegevuste kogum, mida tehes pääsed kiiresti iseenda juurde.

9. ISIKLIKUD SUHTED JA KOGUKONNAD. Loo hästi toimivaid isiklike suhteid nii töökohal kui väljaspool tööd. Panusta oma aega ja energiat suhete loomisesse ja kogukonna hoidmisesse. Head isiklikud suhted on meie varandus, tasakaalustaja ja peegel meile endile.

10. AKTSEPTEERIMINE. Õpi vahet tegema, mida sa saad muuta ja mida ei saa – neid asju, mida sa muuta ei saa, õpi aktsepteerima. “Nii on” on hea väljend aktepteerimise praktiseerimiseks.

11. ABI KÜSIMINE JA VASTU VÕTMINE. Väga oluline kõikidele inimestele, ükskõik kui tugeva inimesega poleks tegu. See on oskus, mis annab meile võimaluse olla hoitud ja toetatud hetkedel, kui seda vajame. See suurendab kuulumistunnet ja ka seda, et raskes olukorras pole inimene üksi.

Säilenõtkust saab õppida juba lapsepõlves. Oma säilenõtkust kasvatades oled sa eeskujuks lähedastele, lastele ja töökaaslastele. Iga säilenõtkust kasvatav inimene on ressurss organisatsioonile ja meie ühiskonnale. Kõige tähtsam aga, kõrge säilenõtkusega on sul ressurssi, et saavutada oma sihid ja soovid – nii tööalased kui isiklikud.

Allikas: sammedasi.ee

Artikkel on ilmunud teemaveebis Personaliuudised.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700