Autor: Virtuaalkliinik.ee • 2. jaanuar 2024

Talviste kukkumiste ABC

Enne kodust väljumist tuleks kaaluda, kas õueminek on põhjendatud ning veenduda, kas teed on puhtad. Kaasa tuleks võtta täis laetud akuga mobiiltelefon, et vajadusel abi kutsuda.
Libedaga õue minnes on soovitav valida jalanõud, millel on haakuv, korraliku mustriga tald, mis on kummist ja ei libise nii kergesti. Foto: Pixabay.

Näiteks matkajalanõudel on hea kõrge sääreosa, mis toetab hüppeliigest. Spordikauplustes on lai valik sobivaid jalanõusid. Kui jalanõud on juba olemas, siis saab tallale kinnitada jäänaaste, et paremini maapinnaga haakuda. Kaasa tasub võtta ka kepid, et paremini tasakaalu hoida.

Tasakaalu säilitamiseks soovitame kõndida väikeste sammudega, jalad kergelt harkis ning aeglase tempoga. Kui on näha, et buss hakkab peatusest väljuma, siis ei ole mõtet tormata.

Püsti tõustes tasub olla ettevaatlik

Kui abinõudest hoolimata inimene kukub, siis tuleb abi kutsuda. Püsti tõustes tasub olla ettevaatlik: esmalt viige end ühele küljele, tõmmake põlved kõveraks ja aidake end käte abil vaikselt üles. Rutates tõusmine võib uue kukkumisega lõppeda. Juhul kui kõik kohad on valusad ja pole võimalik ise püsti tõusta, siis peabki endale abi kutsuma mobiiltelefoni kasutades. Vajadusel tuleb kutsuda kiirabi, kes siis osutab vajalikku abi.

Kui olete viga saanud, siis

• kannatada saanud kohale tuleb võimalusel asetada külm kompress – sobivad jää, lumi, märg rätik jne. Siis turse väheneb ja valu on väiksem;

• viinakompressi ei tohi kasutada;

• spordisalvid, mis soojendavad, ei sobi;

• viga saanud jalga-kätt tuleb hoida rahulikult, koormust tuleb maksimaalselt vähendada;

• ei tohi jäseme lahastamist ise kodus teha, see on arstide töö;

• väga suure valu korral või kui liikumine on raskendatud, tuleb kindlasti kutsuda kiirabi – 112.

Jahutamine

48 tunni jooksul pärast vigastust on oluline jahutada piirkonda jää või külmakotiga iga 3‒4 tunni tagant 20 minutit korraga. Kõige lihtsam moodus on kasutada pakki külmutatud juurvilju – seda saab korduvalt kasutada.

PEA MEELES!

ülmakoti ja naha vahele asetage kindlasti riie. Külmakotti ei tohi kasutada kauem kui 20 minutit korraga! Pikaajalisemal kasutamisel tekib oht koekahjustuse tekkeks.

Puhkus

Esimesed 24‒48 tundi pärast vigastust on ravi seisukohalt kriitilised ning sel ajal tuleb piirata liikumist. Suurendage järk-järgult vigastatud jäseme kasutamist.

Pea meeles, et liikumine on lubatud kuni valuni!

Toestamine

Kasutage elastiksidet. Elastiksideme sidumisel peab iga järgmine kiht katma poole sideme laiuselt eelmist kihti. Side peab olema tihkelt, kuid ei tohi takistada normaalset verevoolu jäsemetes.

PEA MEELES!

Kui sõrmed/ varbad muutuvad külmaks või hakkavad kihelema („sipelgad hakkavad jooksma“), on side liiga kõvasti ja see tuleb uuesti siduda.

Kõrgemale tõstmine

Hoidke vigastatud jäset üleval – võimalusel südamest kõrgemal. Ööseks asetage padi jala või käe alla.

Valu vastu

Valu vastu sobivad paratsetamooli tabletid (järgige pakis olevaid juhiseid).

Kui turse on alanenud, sobib valu paikseks leevendamiseks kasutada ketoprofeeni või teisi mittesteroidseid põletikuvastaseid preparaate sisaldavaid geele (küsige nõu arstilt või apteekrilt). Geel tuleb kanda õhukese kihina kahjustatud piirkonda (järgige pakendis olevaid juhiseid).

Tursete vastu

Koheselt võib kasutama hakata hepariini sisaldavat geeli. Masseerige 3‒10 cm geeli 3 korda päevas kergelt nahale. Ravitav nahk peab olema terve. Lisaks kiirendab geel verevalumite (sinikate) kadumist

Allikad: regionaalhagla.ee, traumakeskus.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700