27. oktoober 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kas koolitusplaanid tehtud?

Tammiste personalibüroo juhataja Sirje Tammiste
Foto: Meeli Küttim
Praegu on aeg, mil eelarved saavad paika ja ühe reana on seal paljudel kirjas ka koolitus. Personalikonsultant Sirje Tammiste jagab nõuandeid, millist koolitust sõltuvalt eesmärkidest eelistada.

Sisekoolituse eelised on kahtlemata väga suured – ühine õppimine liidab meeskonda, teeb ühtsemaks teatud põhimõtted, ühtlustab oskusi. Ka näeme koos koolitusel olles oma kolleege teise pilguga – millised on nende küsimused, kuidas nad asjadest mõtlevad. Isegi kui koolituse eesmärk ei ole koostöö tugevdamine, on see siiski just sisekoolitustega saavutatav. Juba ühine sõit, õhtusöök ja tööväline suhtlemine on inimesi tugevamini ühendav. Ettevõtte väärtused ja neile igapäeva elus toetumine, arenguvestluste läbiviimine, oskus konflikte lahendada ja vahendada – nii need kui paljud teised teemad on ikka hea aeg-ajalt  kogu meeskonnaga läbi arutada.

Avatud koolitused on sobivad juhtidele, et  saada oma ringist välja ja rahulikult keskenduda iseenda arengule, kuulata teisi juhte ja arendada suhteid. Ikka on teadmisi, mida ettevõttes vajab vaid üks inimene – selleks sobivad avatud grupid suurepäraselt. Kui aga koolitusel on koos väga erineva valdkonna inimesed, võib avatud grupi kasutegur olla väike, sest osalejate ootused on liiga erinevad ja koolitajal on keeruline koolituse fookust valida.

Arenguprogramm on hea alustavatele juhtidele  või kui on soov teatud oskuste arendamisel sügavuti minna.  Meeskonnas  mõeldakse läbi kõik need teadmised ja oskused, mida juurde vajatakse. Mõned teemad vajavad paari tundi, teised jälle rohkem aega – nii koolitust läbi analüüsides jõutakse ka selle ülesehituseni. Sellesse etappi võiks kaasata antud valdkonna koolitaja, kellega soovitatakse koostööd teha. Tema oskab anda ka soovitusi programmi ülesehituseks. Arenguprogrammid sobivad hästi suhtlemisoskuste arendamiseks. Olles suhtlemistreener saan öelda – uusi suhtlemisoskusi õpitakse läbi treenimise. Sama on ka DiSC testi koolitusega – 1 päevaga saab selgeks testi loogika, kuid käitumise muutust see veel kaasa ei too. Kui ettevõte soovib saavutada püsivat tulemust oma töötajate käitumises, peaks kaaluma pigem arenguprogrammi läbi viimist. Kui ettevõttest lahkub inimesi konfliktide pärast, tuleb minna rohujuure tasandile – milles on asi? Kui ühes inimeses, tuleb temast vabaneda, kui aga oskamatuses erimeelsusi ületada, saab seda õppida.

Koolitaja valikuks ära piirdu pakkumisega ja hinna vaatamisega – leia aeg koolitajatega kohtumiseks. Koolitaja isiksus on sama tähtis kui see, mida ta on õppinud ja millised on tema kogemused. Selleks, et läbi viia suhtlemistreeningut, peaks koolitajal olema suhtlemistreeneri kutse. Selle omandamiseks peab ta õppima aastases väljaõppes ja jõudma riikliku kutseni. DiSC koolituse läbiviimiseks peab olema sertifitseeritud konsultant – siis võid kindel olla, et ta kasutab õigeid kontrollitud teste ja omab ajakohaseid teadmisi. Sama on coachingu, supervisoooni , jm. valdkondadega.  Eestis on tugevaid professionaale, kelle hulgast leiad kindlasti enda jaoks sobivaima.

Koolitusprogrammi pärast ei pea tellija muretsema, oluline on koostada hea pakkumiskutse. Kui sead selge eesmärgi, millist tulemust koolituselt ootad, on programmi koostamine juba koolitaja töö. Küll aga on vaja läbi mõelda pakkumiskutse. Kui soovid sisse kirjutada nõudeid koolitaja ettevalmistusele, küsi julgesti nõu kutseühingutelt või kogemustega koolitusjuhtidelt. Ning kindlasti ära soovi, et ühe päevaga kõik oskused selgeks saavad. Liiga palju teemasid kokku surudes ei õpita tegelikult mitte midagi.Pigem vähem, aga paremini!

 

Loe lisaks http://tammistepersonal.ee/blogi.

Autor: Sirje Tammiste, personalibüroo juhataja

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700