22. november 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ka väikefirma saab vastutustundlikult käituda

Tihti peetakse ettevõtete ühiskondlikku vastutust ainult suurte ja kõige jõukamate ettevõtete pärusmaaks. Seda võrdsustatakse ekslikult näiteks sponsorluse ja töötajate premeerimisega. Nii see siiski ei ole – vastutustundlikud saavad olla kõik ning ühiskond ootab sellist käitumist igas suuruses ettevõtetelt.

Kui suurte ettevõtete teadlik vastutustundlikkus omab üldjuhul laia ulatust ja mõju, siis väikesed ettevõtted on mõnes mõttes juba oma loomult vastutustundlikud. Olgu see siis säästlik käitumine looduskeskkonna suhtes, mis aitab ühtlasi ka kulusid kokku hoida, või hea ning ühtehingav töökeskkond, kus kõikidel töötajatel on võimalus ettevõtte arengus sõna sekka öelda.

Seda, kuidas alla 50 töötajaga ettevõtted võivad teha midagi enamat, tõestavad indeksi arvutamisel osalenud väikeettevõtted.

Roheline tootmine ohutu ka töötajatele

Kõige kõrgemale kohale (7.) platseerus Ecoprint, kes on tuntud oma rohelise trükiteenuse poolest. Keskkonnahoid on selgelt kirjas ettevõtte strateegias, samuti väljendub see igapäevastes tegevustes.

Ettevõte kasutab ainult looduslikke trükivärve, eelistab spetsiaalset trükipaberit, rakendab paberivaba kontori põhimõtteid ja mõõdab igal aastal oma ökoloogilist jalajälge. Trükikoja niisutamiseks kasutatakse sadevett, sealseid ruume köetakse tootmisseadmete jääksoojusest ning sooja vett saadakse päikesepaneelide abil.

Ecoprintis mõistetakse, et selline tootmine on ohutu ka töötajatele. Keskkonnateemad on arutlusel meeskonnaüritustel ja arenguvestlustel. Kuivõrd ettevõtte jaoks on oluline laiem loodussõbralik mõtlemine, siis võõrustatakse koolide, lasteaedade ja ettevõtete esindajate ekskursioone – ikka keskkonnasäästliku mõtteviisi, tootmise ja kasude tutvustamiseks.

Tabeli 18. real on Green IT, kes peale enda loodussõbraliku kontori (digitaliseerimine, säästlik tehnika) edendab keskkonnasäästlikkust ka oma klientide seas. Näiteks aidatakse klientidel pikendada arvutipargi eluiga ja hinnata IT-seadmete kasutamise kulu.

Green IT uuendab äriklientide kolme aasta vanused arvutid seest ja väljast ning suunab taaskasutuseks sõbralike hindadega turule või haridusasutustesse. Üldiselt propageeritakse IT-seadmete eluea pikendamist ning green-print-lähenemist.

Hambaraviga tegelev Kliinik32, kes hõivas tabelis 24. koha, paistab silma eestlaste harimisega suuhügieeni ja hambaravi puudutavates küsimustes: ettevõte on hammaste tervise kuu eestvedaja, võimaldab lasteaedadel kutsuda Hamba-Mari rääkima hambapesu vajalikkusest, räägib asutustes hammaste pesemisest ka täiskasvanutele ning harib inimesi Facebooki kaudu.

Tähelepanu pööratakse ka töötaja tervislikkusele

Oma töötajate tervislikud eluviisid on samuti tähtsad – neile on kingitud rattaid ja suuski, koolitusi ühendatakse sportliku meelelahutusega. Kliinik32 mõistab, et terve töötaja on väärtuslik töötaja. Ergonoomiline töökorraldus sisaldab juhiseid võimlemisharjutuste ja silmade puhkamise kohta.

30. koha saavutanud investeerimisfirma BaltCap järgib väga kindlalt vastutustundliku investeerimise põhimõtteid. Nende puhul tähendab see seda, et ei investeerita tubaka, alkoholi, hasartmängu ja relvadega seonduvatesse ettevõtetesse. Iga investeeringu eel korraldatakse vaadeldavas ettevõttes keskkonnaaudit – valitakse vaid need, kes soovivad olla keskkonnasõbralikud.

Need on head näited, kus väikeettevõtted on võtnud vastutustundlikkuse oma tegutsemise üheks keskseks jooneks, tegevused on strateegiliselt läbi mõeldud ning tegevusvaldkonnaga seotud.

Autor: Urve Vilk, Marko Siller

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700