Ülo Pärnits ettevõtjatele: kui palka ei tõsta, pole te tasemel

Pöördun kõikide ettevõtjate poole: hakake mõtlema selle peale, kuidas tõsta oma töötajate palka. Kui te ei suuda seda teha, siis pole te ilmselt tasemel, rääkis Mainor ASi nõukogu esimees Ülo Pärnits tänasel konverentsil Äriplaan.

„Mul on viimasel ajal olnud südame peal see, et Eestis on palk 3-4 korda madalam kui Skandinaavias. See pole mitte 30%, see on kolossaalne vahe,“ rääkis Pärnits. 

Tema sõnul kolgastub Eesti paratamatult ära, muutub tühiseks ja teisejärguliseks riigiks, kui siin muutust ei tule. Eesti riigile on (inimeste suundumine välismaale -toim.) kadu, sest geneetiline potentsiaal lahkub, lisas ta.

Pärnitsa arvates on arusaamatu, miks on vahe kolmekordne. „Meie tehniline tase ei jää Skandinaaviale alla. Näiteks on ka vestlustest pangajuhtidega selgunud, et Eestis on pangad paremini juhitud kui emapankades,“ tõi Pärnits näiteks.

Suurettevõtja hinnangul ei saa seda vahet välja vabandada allhanketöödega. „Võtame näiteks saetööstuse, mis on meil selgelt parem kui Skandinaavias ja tooted lähevad ju samale turule. Piisab, et panna Eesti tehastesse Skandinaavia palgad sisse ning nad on kolossaalses kahjumis,“ selgitas Pärnits.

Vahe tuleb Pärnitse kinnitusel töö ja tootmise organiseerimisest ning just sealt peab otsima võimalust palku tõsta. „Seda tuleb teha kiiresti,“ sõnas ta.

Sama probleemiga seistakse Pärnitsa sõnul silmitsi ka Mainor ASis. Me otsime spetsialisti, kes paneks tootmise tööle tipptasemel, kuid sellist pole võtta, tunnistas ta.

Pärnitsa sõnul on Eestis ka ettevõtteid, kus võiks kohe tõsta palgad mitmekordseks. „Osula (Sebe ASi omanik Hugo Osula - toim) võiks tõsta palka kolm korda, sest on nii kasumlik firma,“ tõi Pärnits näiteks.

Kui küsiti, milliseid vigu on ettevõtjad teinud, vastas Pärnits: "Valid valed mehed juhtima ja see on kallis lõbu, kui mööda paned."

Osale arutelus

 • Tiive Murdoja, Birjo Must

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara