Autor: Tiive Murdoja • 8. oktoober 2012

Koondamisest etteteatamise tähtaeg ja töötasu hüvitamine

Lugeja küsib: Tööandja teatas mulle koondamisest ette 15 päeva, aga ma olen selles asutuses töötanud päris kaua, juba 8 aastat. Kas etteteatamise tähtajast on õigesti kinni peetud? Kui ei, kas mul oleks siis õigus hüvitisele?

Vastab Tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Anne Pärnat:

Töölepingu seaduse § 89 lg 1 alusel võib tööandja töölepingu erakorraliselt üles öelda, kui töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu või muul töö lõppemise juhul (koondamine).

Koondamine tuleb kõne alla töömahu vähenemisel, töö ümberkorraldamisel, tööandja tegevuse lõppemisel, pankroti väljakuulutamisel või pankrotimenetluse lõpetamisel, pankrotti välja kuulutamata, raugemise tõttu, samuti muudel töö lõppemise juhtudel, mis on tingitud majanduslikest asjaoludest. Sellisel juhul tuleb järgida Töölepingu seaduse § 97 lõikes 2 sätestatud töölepingu erakorralisest ülesütlemisest etteteatamise tähtaegasid, mis sõltuvad töötaja töösuhte kestusest tööandja juures.

Vastavalt töölepingu seadusele on etteteatamise tähtajad:

töösuhte kestus alla ühe tööaasta – vähemalt 15 kalendripäeva;

töösuhte kestus üks kuni viis tööaastat – vähemalt 30 kalendripäeva;

töösuhte kestus viis kuni kümme tööaastat – vähemalt 60 kalendripäeva;

töösuhte kestus kümme ja enam tööaastat – vähemalt 90 kalendripäeva.

Seega peab tööandja 8 aastase tööstaažiga töötaja koondamise korral töötajale töölepingu erakorralisest ülesütlemisest ette teatama vähemalt 60 kalendripäeva.

Töölepingu seadus § 100 lõike 5 kohaselt juhul, kui tööandja teatab ülesütlemisest ette vähem, kui on seaduses sätestatud või kollektiivlepingus kokku lepitud, on töötajal õigus saada hüvitist ulatuses, mida tal oleks olnud õigus saada etteteatamistähtaja järgimisel. Kui töötajal on kindel tasu, siis makstakse hüvitis välja samas ulatuses nagu töötaja tööl käies oleks töötasuna saanud. Kui aga töötasu on olnud sõltuvalt tehtud tööst erinev, tuleb lähtuda keskmise töötasu arvutamise korrast.

Täpsem info:

Viivika Vilja

Teabespetsialist

Tel 56 230 016

[email protected]

Jaga lugu
Sekretar.ee toetajad:
Elis VaiksaarSekretar.ee ärijuhtTel: 5613 9851
Cätlin PuhkanSekretär.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700