25. oktoober 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Miks hakata vabatahtlikuks? 

Maailmas on palju probleeme, mis ootavad lahendusi. Sama palju on ka häid ideid, mis ootavad ärategemist. Ent võib juhtuda, et mõni teema jääbki igavesti oma lahendust ootama, kui loodame vaid teistele inimestele.

Ärgem unustagem iseennast, sest meie teod on tähtsad! Üks kõige kättesaadavam ja tihti ka tõhusam võimalus on hakata endale meeldivas valdkonnas vabatahtlikuks.

Miks hakata vabatahtlikuks?

Vabatahtlik tegevus on inimese vaba valik teha midagi ühiskonna heaks. See on võimalus anda oma panus just selles mahus ja vormis, mis tegijale sobib.

Vabatahtlikud muudavad oma väikeste ja suurte heategudega maailma. Veelgi olulisem on, et läbi selle muutub ka inimese enda maailm. Vabatahtlik tegevus pakub positiivset emotsiooni, vaheldust igapäevasele rutiinile, võimalust saada uusi väärtuslikke kogemusi ja teadmisi, ennast arendada ning avardada oma maailmapilti.

Aga mida konkreetselt vabatahtlik tegevus ikkagi annab? Täpse vastuse sellele küsimusele saab anda igaüks meist vaadeldes oma isiklikke kogemusi. Pakume siinkohal välja vaid mõned vabatahtlikku töö plussidest.

Saad teha midagi head ja kasulikku. Vabatahtliku tegevuse peamine võlu on selles, et saad ise midagi konkreetset ära teha. Näiteks kedagi aidata, kodukandi elu paremaks muuta või hoopis mõnele ühiskonnas olulisele probleemile lahendusi otsida. Seda kõike sulle sobival viisil ja mahus. Eestis on palju häid algatusi, mitmesuguste väärt eesmärkide nimel tegutsevaid kodanikeühendusi, kus saad kaasa lüüa ja oma panuse anda. Aitamise rõõm on väärt kogemist!

Saad ennast proovile panna. Vabatahtlikus tegevuses võib inimene kokku puutuda uute väljakutsetega, mis pakuvad väärtuslikke elukogemusi ning enesekindlust erinevates olukordades toime tulemiseks. Vabatahtlikuna saad sa hõlpsalt proovida, kas sinus on juhiomadusi, meeldib sulle töötada koos teistega või eelistad tegutseda omaette. Kas sul tuleb hästi välja projektide kirjutamine, ürituste korraldamine või teiste inimeste nõustamine ja toetamine? Mitmed inimesed on läbi vabatahtliku tegevuse avastanud oma kutsumuse ja leidnud eneseteostuse.

Omandad uusi teadmisi ja oskusi. Alati ei pea kursustele minema, et midagi juurde õppida. Vabatahtlikuna saad ennast arendada tegevuse käigus ning õppida väga praktilisi asju, alates matkatarkustest või oma aja paremast planeerimisest, lõpetades inimeste veenmisega mõne olulise ettevõtmise tähtsuses. Vabatahtliku tegevuse käigus omandatud teadmised ja oskused ning töökogemus on sulle abiks tööturul.

Leiad uusi sõpru ja tuttavaid. Vabatahtliku tegevuse käigus võid kohtuda väga erinevate inimestega ning leida mõttekaaslasi ja sõpru kogu eluks. Näiteks lüües kaasa naabruskonna ühisüritustel saad paremini tuttavaks oma kodukandi rahvaga. Erineva taustaga inimestega suheldes avardad oma silmaringi ning lood väärtuslikke kontakte.

Veedad oma vaba aega sisukalt ja lõbusalt. Paljudele on vabatahtlik tegevus hobi, mis pakub lõõgastust ning rõõmu positiivsest tulemusest. Vabatahtlik saab olla ka koos pere ja sõpradega. Näiteks vabatahtliku noortejuhina saad laagrisse kaasa võtta oma lapsed või osaleda sõpradega mõne kultuuriürituse korraldustoimkonnas. Vabatahtlikud on vahva seltskond ning ühine tegutsemine võib kujuneda väga toredaks.

Kui oled otsustanud vabatahtlikuks hakata, esita endale järgnevalt ära toodud küsimused!

Miks ma tahan vabatahtlikuks hakata? Kas sa otsid vaheldust, uusi väljakutseid, tahad teisi aidata või õppida midagi uut? Lähtuvalt sellest, mida sa vabatahtlikust tööst ennekõike ootad, saad asuda otsima endale sobivat tegevust ja organisatsiooni.

Kui palju aega saan ma pühendada vabatahtlikule tegevusele? Sageli hinnatakse oma ajalisi võimalusi üle ning võetakse endale innukalt vabatahtlikke kohustusi, mida hiljem ei jõua täita. Seetõttu tasub läbi mõelda, kui palju vaba aega sul tegelikult muude tegemiste kõrvalt jääb.

Mis valdkond mind huvitab? Kindlasti on mõni teema või valdkond sulle teistest südamelähedasem. Või soovid end proovile panna alal, millest seni suuremat ei tea, kuid mis sind huvitab? Oma huvide täpsem määratlemine hõlbustab endale meelepärase võimaluse leidmist.

Kas eelistan töötada üksi või koos teistega? Mõni tunneb ennast kindlamalt tegutsedes koos teistega. Sel juhul võib kutsuda ka sõbra vabatahtlikuks. Samas on mitmeid tegevusi võimalik korraldada paindlikult - tööd võib teha endale sobival ajal ja kohas.

Mida on mul teistele pakkuda? Igaühel on midagi pakkuda, olgu selleks teiste ärakuulamise oskus, julge pealehakkamine või särav naeratus. Ehk on sul erialaseid oskusi ja väärt kogemusi, mida oled valmis vabatahtlikus töös jagama?

Kust alustada?

Kui oled ära otsustanud, mis sind huvitab, pöördu sulle huvipakkuvas valdkonnas tegutsevate kodanikeühenduste poole ning küsi, millist vabatahtlikku tööd neil sulle pakkuda on. Loodetavasti oskavad nad soovitada ka teisi organisatsioone.

Uuri, kas sinu kodukohas tegutseb küla- või linnaosaselts ning löö kaasa seltsi tegemistes. See on hea koht alustamiseks, kus saad teostada oma ideid kodukandi elu paremaks muutmiseks.

Loo endale ise vabatahtliku tegevuse võimalus! Vaata ringi oma kodukohas, ehk saad omal käel koos sõprade, pere, töö- või koolikaaslastega midagi algatada ja korda saata.

Vaata vabatahtliku tegevuse kuulutusi Vabatahtlike Väravas, mis on vabatahtliku tegevuse alast infot koondav portaal. Juhul, kui Vabatahtlike Väravast endale koheselt sobivat tegevust ei leia, registreeru kuulutustesüsteemi kasutajaks ja telli tulevased kuulutused enda e-posti aadressile.

Allikas:  http://www.vabatahtlikud.ee/

Autor: Tiive Murdoja, Kirjutab bioneer.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700