14. november 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Järelmaksuga ostmise ABC

Järelmaksuga kodutehnika, mööbli jmt ostmine käib lihtsalt. Sellest hoolimata tutvu enne lepingule allkirja andmist tingimustega: näiteks võib erinevate pakkujate intressimäär erineda rohkem kui kaks korda ja mõned pakkujad võivad intressi arvutada kogu laenusummalt, mitte laenujäägilt.

Kauba eest osade kaupa maksmist võimaldavat järelmaksu pakuvad nii pangad kui ka mitmed teised äriühingud. Erinevus tarbimislaenust või väikelaenust seisneb selles, et reeglina saab järelmaksu taotluse teha samas poes, kus müüakse huvipakkuvat kaupa, näiteks arvuteid, mööblit, ehitusmaterjale vmt. Laenu ehk järelmaksu andja aga pole üldjuhul kauplus ise, vaid kauplus pakub järelmaksu koostöös mõne laenu andva panga või muu äriühinguga. Sõltuvalt kauplusest vahendatakse kas ühte või mitut järelmaksu pakkujat.

Seetõttu ei maksa soovitud kauba ostmise ja järelmaksulepingu allkirjastamisega kiirustada, vaid uurida ka teiste kaupluste ja järelmaksupakkujate tingimusi: kui suur on intressimäär ja lepingutasu, millised on tagasimaksmise tingimused jne. Süvenedes võib ka selguda, et järelmaks ei ole sinu jaoks sugugi soodsaim lahendus (näiteks kõrge intressikulu tõttu, mis tekib intressi arvutamisest kogu laenusummalt), vaid võiks hoopis uurida tarbimislaenude tingimusi. Nende kohta saad lähemalt lugeda siit ning erinevate pakkujate tarbimislaenude ja järelmaksu intressi, lepingutasu jt teisi tingimusi saad võrrelda võrdlustabelite abil.

Erinevate pakkujate tingimuste võrdlemist lihtsustab see, et iga laenuandja peab sulle enne lepingu sõlmimist andma tarbijakrediidi standardinfo teabelehe. Sinna on märgitud konkreetselt sulle pakutavad tingimused laenusumma suuruse, intressimäära, krediidi kulukuse määra, muude lisanduvate tasude, viiviste ja teiste võlgnevusega seotud tasude, lepingu kestvuse jpm kohta.

Mida uurida enne järelmaksu võtmist?

- Intressimäära suurus ja selle arvutamine. Järelmaksu intressimäär võib sõltuvalt pakkujast olla näiteks 10% või 20%. Kindlasti uuri välja, kas intressi arvutatakse laenujäägilt või laenusummalt. Kui intressi arvutatakse kogusummalt, tähendab see sinu jaoks suuremaid kulusid, sest hoolimata sellest, et oled laenuperioodi jooksul osa laenu juba tagasi maksnud, arvestatakse intressi ikkagi veel kogusummalt, mille laenasid.

- Laenu periood ja kuumakse. Kuigi järelmaksu võib olla võimalik saada kogu ostetava kauba hinna ulatuses, oleks intressikulu vähendamiseks mõistlik osa rahast siiski ise maksta. Selleks arvuta välja, kui palju saaksid ise sisse maksta ja kui palju oleks vaja järelmaksu võtta. Kui summa teada, arvuta välja, milline oleks sinu jaoks optimaalseim laenutähtaja pikkus ja kuumakse suurus. Arvesta, et kuigi pikem laenuperiood tähendab väiksemaid kuumakseid, siis lõppkokkuvõttes maksad rohkem intresse ja laen on su jaoks kallim kui lühemaajaline laen. Üldiselt ulatuvad järelmaksu tähtajad kolmest kuust nelja aastani.

- Lepingutasu. Tavaliselt on see kindel summa, kuid võib ka olla näiteks teatud protsent sinu laenusumma suurusest.

- Ennetähtaegne tagasimaksmine ja maksepuhkus. Uuri, kas sul on võimalik laenu enne tähtaega tagasi maksta, kui selleks peaks võimalus tekkima. Ennetähtaegse tagastamise puhul võib laenuandja nõuda täiendavat tasu. Samuti selgita välja, kas sul on võimalik taotleda maksepuhkust ning kas seda saab ainult põhiosa maksete ajutiseks peatamiseks või on võimalik täielik maksepuhkus (põhiosa ja intressid).

- Muud kulud. Kui tahad laenuperioodi jooksul lepingut muuta – näiteks taotled maksepuhkust või maksegraafiku muutmist – tuleb selle eest üldjuhul maksta. Vaata hinnakirjast või küsi teenindajalt ka seda, et kui peaksid laenumaksed võlgu jääma, siis kui palju maksavad laenuandja poolt sulle saadetavad meeldetuletuskirjad. Ühe teatise hind võib sõltuvalt järelmaksu pakkujast olla nii 12 kui 32 eurot, mille pead kinni maksma sina.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Tiive Murdoja, Kirjutab minuraha.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700