Autor: Tiive Murdoja • 3. jaanuar 2013

Katseaja kestus tähtajalise töölepingu puhul

Lugeja küsib: Mind võetakse tööle 6-kuulise tähtajalise töölepinguga 4-kuulise katseajaga. Tööandja ütleb, et nii pikk katseaeg tuleneb seadusest ja et katseaeg on ka tähtajaliste lepingute puhul. Kas see on õige?

Vastab Tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Anne Pärnat: Töölepingu seadus § 86 lõige 1 tulenevalt  on katseajaks esimesed 4 kuud alates töötaja faktilisest tööle asumise päevast. Katseaja eesmärgiks on hinnata, kas töötaja tervis, teadmised, oskused, võimed ja isikuomadused vastavad tasemele, mida nõutakse töö tegemisel. Kuna katseaeg kohaldub ka tähtajaliste lepingute puhul, siis ei või Töölepingu seadus § 86 lõige 3 alusel kuni 8 kuuks sõlmitud lepingute puhul katseaeg ületada poolt lepingu kestusest. Nii ei saa kuni 8 kuuks sõlmitud tähtajalise töölepingu katseaeg olla pikem kui 4 kuud ja 6-kuulise tähtajalise töölepingu puhul pikem kui 3 kuud.

Töölepinguga võivad pooled kirjalikult kokku leppida, et katseaega ei kohaldata või seda lühendatakse, st seaduses ettenähtud teistsuguses katseaja kestuses.

Loe lisaks tööõiguse teemadel SIIT.

Jaga lugu
Sekretar.ee toetajad:
Elis VaiksaarSekretar.ee ärijuhtTel: 5613 9851
Cätlin PuhkanSekretär.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700