5. veebruar 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Töötasu ühepoolsest vähendamisest

Töölepingut saab muuta ainult poolte kokkuleppel. Töölepingu kirjalikus dokumendis peab sisalduma kokkulepe makstava töötasu kohta, mistõttu peab muudatus töötasus olema vormistatud kirjalikult.

Kuigi ülaltoodu on töölepingu seaduses üheselt sätestatud, ei pruugi praktika sama teed minna. Ekslikuks võib osutuda töötaja arvamus, et kui ta töölepingus töötasu vähendamise muudatusele alla ei kirjuta, ei saa tema töötasu miski ohustada. Selle teadmisega ollakse nõus tööandjaga konfliktide vältimiseks mitmeid kuid vähendatud töötasu saama usus, et töötaja võib iga kell saamata töötasu nõude maksma panna – tähtaeg on selleks ju 3 aastat. Hiljemalt töölepingu lõppemisel jõuab töötaja ikka oma nõude maksma panna, siis ei ole konflikti vältimine enam oluline, sest kaotada ei ole enam midagi. Kas ikka on nii?

3 aastat on aega töötasu nõude esitamiseks, mille maksmise aluste osas ei ole poolte vahel vaidlust. See tähendab, et kumbki pool ei vaidlusta töötaja õigust saada teatud suuruses töötasu. Vaidlus käib siis tavaliselt selle üle kas töötaja on selle ettenähtud töötasu kätte saanud ning millised tõendid on selle kohta olemas: tööandja maksekorraldused – töötasu kandmisel töötaja pangakontole, sularaha väljamakse korral töötasulehed, kassa väljamineku orderid). Vaidlus võib sellisel juhul olla ka selle üle, et tasu on maksmata tööandjal rahaliste vahendite puudumise tõttu.

Hoopis teine lugu on vaidlusega, kus tööandja väidab, et töötasu on poolte kokkuleppel vähendatud, kuid see on jäänud töölepingus kirjalikult vormistamata. Juhul, kui töötaja ei nõustu tööandja väitega ja leiab, et kokkulepet töötasu vähendamiseks ei olnud ning seda tuleb maksta senises suuruses, on sellises vaidluses nõude esitamise tähtaeg tavapärane 4 kuud, mitte aga 3 aastat. On selge, et töötaja peaks oma mitte nõustumist vähendatud töötasuga tööandjale väljendama ning esitama töövaidluses ka vastavad tõendid: e-kirjad kokkulepitud töötasu nõudega jms. Kui aga töötaja on kuude kaupa võtnud vastu väiksemat töötasu selle kohta ühtki pretensiooni esitamata (või suutmata suuliste pretensioonide esitamist tõendada), võibki töövaidlust lahendav organ asuda seisukohale, et pooled on leppinud kokku töötasu vähendamises, sest töötaja on oma käitumisega sellega nõustunud.

Kokkuvõttes. Mistahes põhimõttelise rahulolematuse korral saadud töötasuga tuleb seda tööandjale ka väljendada, soovitavalt kirjalikult. Kui vaidlust ei suudeta kokkuleppel lahendada, peaks töötaja esitama saamata töötasu nõude 4 kuu jooksul esimesest palgapäevast, mil töötasu vähendatud määras maksti.

Loe lisaks tööõiguse teemadel SIIT.

Autor: Tiive Murdoja, Ilona Küüts

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700