Autor: Tiive Murdoja • 15. aprill 2013

Kas tööpäevadele järgnevad puhkepäevad lähevad puhkuse arvestusse?

Lugeja küsib: Soovisin võtta 3 päeva puhkust, kolmapäevast reedeni. Tööandja arvestas mulle puhkusetasu 5 päeva eest, lisades juurde veel laupäeva ja pühapäeva. Kas tööandjal oli õigus?

Vastab Tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Ülle Mustkivi: Teie tööandja käitub igati seaduslikult, kui ei ole nõus puhkust andma ainult tööpäevadel ja arvestab tööpäevadele järgnevad puhkepäevad ka puhkusepäevade hulka.

Töölepinguseaduse § 68 lõike 6 kohaselt võib põhipuhkuse üksnes poolte kokkuleppel jagada osadeks. Sellisel juhul peab vähemalt ühe puhkuseosa pikkuseks igal aastal olema 14 kalendripäeva. Lühemast kui 7-päevasest puhkusest on tööandjal õigus keelduda. Olukorras, kus töötaja võtab puhkust näiteks 5-päevaste osadena (jättes nädalavahetuse välja), on tegemist puhkuse kunstliku pikendamisega ja see ei ole  lubatud.

Seega on tavapärane, et puhkust antakse osadena vähemalt 7-päeva kaupa ja üldjuhul ei saa lõppeda reedega vaid sellele järgnevad puhkepäevad lähevad puhkuse arvestusse.

Segaduste vältimiseks tuleks tööandjal töökorralduse reeglitega kehtestada ettevõttes puhkuste kasutamise kord, sest seadus ei keela võimaldada töötajatel võtta puhkust lühemate perioodidega.

Loe tööõiguse teemadel lisaks SIIT.

Jaga lugu
Sekretar.ee toetajad:
Elis VaiksaarSekretar.ee ärijuhtTel: 5613 9851
Cätlin PuhkanSekretär.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700