Autor: Tiive Murdoja • 6. mai 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kuidas toimub tasustamine asendamise puhul?

Tööandja küsib: Kuidas on seaduses ettenähtud teise töötaja asendamise tasustamine?            Vastab tööinspektor-jurist Kaia Taal.

Vastab tööinspektor-jurist Kaia Taal:

Eraldi asendamistasu ei ole töölepingu seadusega (edaspidi TLS) sätestatud.

Haige töötaja asendamisel on tegemist tema asendajale ette planeerimata tööajaga, st  see tööaeg tavaliselt lisandub asendaja tööajakavasse. Seetõttu on tegemist ületunnitööga, mida kohustub töötaja tegema vaid kokkuleppel. Ületunnitöö tuleb töötajale hüvitada tasulise vaba ajaga või kokkuleppel rahas (TLS § 44 lg 6,7). Rahas hüvitamisel peab tööandja maksma töötajale 1,5kordset töötasu.

Kui tööaega summeeritakse, on võimalik tööajakava arvestuses kavandada muudatuse järel arvestades kogu arvestusperioodi (näiteks nelja kuu) töötunde. Nõnda ei pruugi ületunnitööd tekkida ja tehtud töö tasustatakse ühekordse töötasuga.

Tööandjal tuleb tööaja planeerimisel kindlasti silmas pidada ka TLS-st tulenevaid töö- ja puhkeaja piiranguid. Seoses asendajale lisandunud tööajaga peab töötajale olema jätkuvalt tagatud igapäevane ja -nädalane puhkeaeg.

Loe lisaks tööõiguse teemadel SIIT.

Jaga lugu
Sekretar.ee toetajad:
Elis VaiksaarSekretar.ee ärijuhtTel: 5613 9851
Cätlin PuhkanSekretär.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700