Eestlane proovib oma vigu parandada kõva tööga. Nii nagu Andres enam kui 80 aastat tagasi romaanis „Tõde ja õigus“, peame tegema tööd, et kohale jõuaks ka armastus. Ka siis, kui stress on kasvanud üle pea ning olukord tundub lootusetuna, näevad paljud meist lahendust just ületundides ning veelgi intensiivsemalt töötades.
Tegelikult tuleb meil kõigil aeg-ajalt aur välja lasta, et veelgi tugevamana naasta, kuna vastasel juhul tekib suur oht läbi põleda – termin, mis enamikule meist tundub pigem meelelahutusrubriiki kuuluvat kui tõsiselt võetava ohuna.
CV Keskus viis hiljuti läbi küsitluse enam kui 1750 töötaja ning tööotsija seas, millest selgus, et 48% sooviksid töötada mitte enam kui 6-7 tundi päevas. 10% vastanutest saaks aga hakkama 4-5 töötunniga päevas ning 4% veelgi vähemaga. Eestlaste tahet tööd rügada näitas aga fakt, et koguni 38% vastanutest on nõus töötama ka üle 8 tunni päevas.
Ka allolev OECD liikmete tabel, mis koondab endasse reaalsed aastased töötunnid näitab, et eestlased teevad aastas keskmiselt 1868 töötundi ning töötavad seega 5% rohkem kui ameeriklased, 12% enam kui britid ning soomlased ja koguni 16% rohkem kui rootslased.
Tänavu kevadel alustati aga Rootsi avalikus sektoris 6-tunnise tööpäeva testimist, kus riigi suuruselt teises linnas Gothenburg’s otsustati täispalgaga lubada oma töötajatel töötada just 6 tundi päevas. Peale aastast testperioodi tehakse tulemustest kokkuvõtte, et näha, kas lühema tööpäevaga töötajate efektiivsus on kuidagi muutunud.
Eestlased on tuntud oma suure töötahte poolest, kuid ehk peitub meie töötajate motivatsiooni tõstmise saladus hoopiski lühemas tööpäevas?
Autor: Tiive Murdoja, Kirjutab CV Keskus