Autor: Sekretär.ee • 22. september 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

6 silmapaistvat kaaskirja, mis on köitnud tööandjate tähelepanu

Kaaskiri on esimene asi, mida tööandjad loevad ja millega eristud teistest kandidaatidest. Hea kaaskiri suurendab sinu võimalusi saada kutse tööintervjuule.
Foto: engineering.case.edu
Lisaks korrektsele CV-le tuleb tähelepanu pöörata ka silmatorkava kaaskirja kirjutamisele. Kaaskiri on esimene asi, mida tööandjad loevad ja millega eristud teistest kandidaatidest. Hea kaaskiri suurendab sinu võimalusi saada kutse tööintervjuule.

Mida huvitavam ja personaalsem on kaaskiri, seda suuremad on võimalused, et jääd potentsiaalsele tööandjale silma. Loe lähemalt, milliseid kavalaid nippe on sobilik kaaskirja kirjutamisel kasutada.

Faktid, faktid, faktid

Tööandjatele meeldib näha konkreetseid tulemusi. Eriti meeldivad neile aga just sellised saavutused, mida saab kõige täpsemalt numbritega kirjeldada. Kui otsustad kaaskirja alustada arvudega, siis mõtle eelnevalt läbi, millised numbrid kirjeldavad sinu seniseid tööalaseid saavutusi kõige paremini ja kuidas. Ära unusta siduda numbrilisi edusamme ka kandideeritava töökoha ülesannetega –  nii näeb tööandja koheselt ära põhjused, miks ta peaks just sinu valima.

Näide: 640 töötundi. 50 vabatahtlikku. 8 nädalat. 1 üritus. Just nii sündis Spring City iga-aastane sisustusmess. Töötades aastaid professionaalse ürituste korraldajana olen kokku kogunud mahuka kogemustepagasi, millega suudan ellu äratada edukaid, läbimõeldud suurüritusi kiiresti ja efektiivselt. Just seetõttu olen enam kui kindel, et sobin Teie poolt pakutavale ametikohale.

Kasuta tsitaate

Tsitaatide kasutamine võib tunduda klišeena, aga kui oskad tsitaadi õigesse konteksti sobitada, siis annab see sinu kandideerimisavaldusele suure eelise teiste kandidaatide ees. Vali välja parim tsitaat või ütlus, mis kirjeldab kõige täpsemalt sinu tööeetikat, senist töökogemust, kutsumust ja uut ametikohta, kuhu parasjagu kandideerid. Sobita tsitaat kaaskirja nii, et see selgitaks tööandjale, miks oled just sina sobivaim kandidaat.

Näide: Stephen R. Covey on öelnud „Vastutustunne kasvatab vastutusvõimet“. Kogenud juhina usun, et just vastutus on edusammude võti. Läbi aastate olen julgustanud oma alluvaid võtma vastutust nii saavutuste kui ka ebaõnnestumiste eest – see on kindlasti üks minu efektiivsemaid juhtimisstiile, mida soovin edaspidi rakendada ka Teie firmas.  

Jutusta lugu  

Kui alustad kaaskirja naljaka loo või anekdoodiga, siis paljastad tulevasele tööandjale ka enda tõelist iseloomu ja olemust. Eduka kandideerimise eelduseks ei ole alati 100%-selt tööülesannetega kattuvad oskused või kogemused. Tihtipeale võib otsustavaks faktoriks olla hoopis see, kas ja kuidas sobitud meeskonnaga või uue töökeskkonna üldise atmosfääriga. Vali kaaskirja selline humoorikas lugu, mis sobitub sinu karjääriga või tuleviku eesmärkidega – nii näitad lugejale oma tõelist mina. Kindlasti jää oma loos ausaks.

Näide: Armusin korvpalli juba üsna noore poisina. Mind ei paelunud mitte ainult mäng kui selline, vaid ka konkreetne skoorimine. Tänu minu pikaajalisele ja tõsisele spordisuhtele usun, et sobiksin ideaalselt Washington Wildcatsi andmeanalüütiku ametikohale.  

Illustreeri kirgi, unistusi ja eesmärke  

Lisaks oskustele ja kogemustele pakub tööandjale huvi ka sinu tuleviku karjääriplaanid – eesmärgid ja unistused. Tööandjad palkavad meelsamini just neid töötajaid, kes on motiveeritud ja teevad oma tööd kirglikult.

Näide: Sisuturundus, sotsiaalmeedia ja turundusuuringud on minu jaoks rohkem kui lihtsalt töö. See on minu kirg ja usun, et need valdkonnad on iga eduka digiturundaja vundamendiks. Minu töö on minu hobi ja olen seetõttu väga motiveeritud töötaja ning usun, et sobin suurepäraselt digitaalse meedia turundusjuhiks.  

Räägi tõtt  

Kaaskirja kirjutamise ajal kujutle, et oled juba uuele ametikohale tööle saanud. Visualiseeri, et oled parasjagu puhkeruumis kui sinu kolleeg hakkab pärima, miks otsustasid just nende ettevõtte kasuks. Kirjuta oma vastus kaaskirja – nii näitad oma tõsist huvi töökoha vastu.

Näide: Kui kuulsin, et Teie firma otsib raamatupidajat, teadsin kohe, et pean kandideerima. Olen otsinud ettevõtet, kus saaksin raamatupidajana saavutada midagi enamat kui lihtsalt korras finantsolukord. Teie ettevõttel on turu parimad kliendid ja Teie ettevõtte töökultuur kattub minu väärtustega.  

Mitte rohkem kui 140 tähemärki

Tabav ja konkreetne kaaskiri on kindlasti eristuv ja mõjub võimsa esitlusena. On ju teada, et tööandjatel on alati kiire ja vähe aega, et lugeda pikki ja keerulisi kandideerimisavaldusi. Pane kirja tabav lühitutvustus, mis paneb tööandja sinuga kindlasti kontakteeruma.  

Näide: Disain ja loodus on minu elemendid. Mul on hulganisti ideid ja oskusi, mis aitavad Teil läbi veebidisaini olla rohkem keskkonnasõbralikumad.

Ainuõiget valemit eduka kaaskirja kirjutamiseks aga ei eksisteeri.  Kaaskirja kirjutamisel on mõistlik pidada silmas seda, kellele kaaskiri on suunatud ja milline informatsioon on lugejale oluline. Hoolikalt valitud kaaskirja sisu aitab kindlasti kaasa intervjuule saamisele.

Autor: Liina Puusepp

Allikas: www.cv.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700