Kuidas hävitada dokumente?

Ettevõtte dokumente hävitades peab eriti hoolega silmas pidama, et dokumentides sisalduvat teavet ei saaks pärast hävitamist enam taasesitada.

Dokumentide hävitamise meetod tuleb hoolega läbi mõelda, lähtudes dokumendi andmekandja tüübist ja konfidentsiaalsusastmest, kirjutab Eesti Arhivaaride Ühingu juhatuse liige Maila Kukk Äripäevas. Nii hoiab ära juhtumid, kus prügimäelt või tänavalt on leitud selliseid dokumente, mis sisaldavad isikuandmeid.

Alustuseks tuleks määrata, milliseid dokumente on üldse vaja hävitada

Sellega peaks kindlasti tegelema regulaarselt – nii saab ära hoida dokumentide kuhjumise kontori- ja arhiiviruumides ning serverites. Kui sageli dokumente hävitada, sõltub dokumentide juurdekasvust ja vaba hoiupinna olemasolust. Dokumendimahukates asutustes ja ettevõtetes on otstarbekas dokumente hävitada kord aastas.

Parim enne möödas

Ka dokumentide hävitamist on vaja dokumenteerida. Esiteks peab kindlaks tegema, milliste dokumentide säilitustähtaeg on möödunud, kusjuures enne lõplikku hävitamist peab siiski olema täiesti kindel, et nende hulgas pole selliseid, millel on veel kas praktiline või lisaväärtus. Kuigi dokumentide loetelus on dokumentide säilitustähtajad määratud läbimõeldult ja kehtivate õigusaktide alusel, võib nende lisaväärtus selguda ka vahetult enne hävitamist.

Dokumentide praktilise väärtuse puhul peaks jälgima nende kasutusvajadust ja -sagedust ning tõendusväärtust (dokumendid on vajalikud õiguslikeks toiminguteks). Ei tohiks unustada ka seotust teiste, hävitamisele veel mittekuuluvate dokumentide ja andmetega (näiteks ühe sarja dokumentide hävitamisel võivad teiste sarjade dokumendid või andmebaasis sisalduvad andmed muutuda mõistetamatuteks või raskesti kasutatavateks).

Dokumentide lisaväärtus võib olla tähtis organisatsiooni järjepidevuse tõendamisel, samuti võib dokument sisaldada palju koondinfot põhitegevuse kohta või siis teavet oluliste sündmuste või isikute kohta.

Kui tundub, et mõni dokument on jätkuvalt organisatsioonile vajalik, tuleb kindlasti mõelda säilitustähtaja pikendamisele.

Avalikus ja erasektoris erinevad nõuded

Eraettevõte juhindub tavaliselt oma dokumentide hävitamisel enda kehtestatud dokumentide loetelust, kus on kirjas dokumendisarjade säilitustähtajad. Ent kui dokumentide loetelu koostatud ei ole, peab näiteks raamatupidamis- ja finantsdokumentide ning töölepingute puhul ikkagi järgima seadustes nimetatud säilitustähtaegu. Nii tuleb töölepinguid töölepingu seaduse järgi säilitada 10 aastat töölepingu lõppemisest arvates (eelmise töölepingu seaduse kehtimise ajal sõlmitud töölepinguid aga 50 aastat).

Raamatupidamisdokumentide säilitustähtaeg on seitse aastat, pikaajaliste kohustuste või õigustega seotud äridokumente tuleb aga säilitada seitse aastat pärast kehtimistähtaja möödumist.

Kui eraettevõtja või füüsiline isik (näiteks notar) täidab talle riigi poolt seadusega antud avalikku funktsiooni, siis selle funktsiooni täitmisel tekkinud dokumentide puhul peab arvestama avaliku sektori asutustega samade kohustustega.

Avaliku sektori asutused peavad dokumentide hävitamisel juhinduma arhiivieeskirjast. Need asutused, kelle tegevuses tekib arhivaale ehk arhiiviväärtuslikke dokumente, peavad taotlema avalikult arhiivilt (Rahvusarhiiv, Tallinna Linnaarhiiv) luba oma dokumentide hävitamiseks, kui säilitustähtaja ületanud dokumentide arhiiviväärtus või selle puudumine pole varem välja selgitatud.

Kõik avaliku sektori asutused peavad dokumentide hävitamise dokumenteerima. Eraettevõtetel sellist kohustust ei ole, kuid seda tuleks siiski hea teha. Kindlasti tuleb kirja panna ka, kui palju dokumente, millisel viisil, millal ning kelle poolt hävitatakse.  

Kuidas hästi hävitada?

Paberdokumendid üldiselt purustatakse. Selleks on vastava teenuse pakkujatel tööstuslikud purustid, millega purustatakse dokumendid tuvastamatuks fraktsiooniks, välistades täielikult andmekandjatel oleva informatsiooni taastamise. Ka arvuti kõvakettaid, mikroskeemide plaate ja CDsid hävitatakse sarnasel moel.

Suuremad hävitusteenuse pakkujad võimaldavad dokumentide hävitamise juures olla, samuti saab hävitamisest video tellida. Võimalik on lasta hävitamisteenuse pakkujal paigaldada kontorisse paberikoguja.

Reegel peaks olema, et säilitustähtaja möödumisel hävitatakse kõik dokumendid, olenemata teabekandjast ja andmete asukohast. Kui vastav paberkandjal toimik on eraldatud hävitamiseks, tuleks elektroonilisest dokumendihaldussüsteemist kustutada kindlasti ka vastavad failid.

Arvestama peab ka sellega, et kui kasutada digitaaldokumendi kustutamiseks arvutist kustutamise klahvi, siis kõrvaldame ainult juurdepääsu failile, kuid andmed säilivad arvutis ja neid saab teatud programme kasutades ka tavakasutaja hõlpsasti lugeda. Otstarbekas oleks kasutada näiteks failide ülekirjutusprogramme. Digitaaldokumentide puhul on hävitamismeetoditeks ka magnetväljaga kustutamine ja failide tükeldamine.

Dokumentide õigeaegne ja turvaline hävitamine on oluline iga asutuse ning ettevõtte jaoks. Selleks on vaja teha veidi eeltööd ja olla kursis õigusaktide ja riskidega.

Allikas: Äripäev

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara