Autor: Sekretär.ee • 14. juuli 2019

Eesti noored naudivad kiiret sissetulekute kasvu

2019. aasta kevadel korraldatud SEB noorte uuring näitab noorte sissetulekute stabiilset kasvu viimase kolme aasta jooksul. Kasvanud on nii suhteliselt kõrgelt tasustatud noorte osakaal (kes teenivad üle 1200 euro kuus) kui ka keskmise palga saajate hulk. Koos reaalse sissetuleku kasvuga on märgata noorte rahulolu tõusu – üle 40% noortest kinnitavad, et nad saavad õiglast palka.
Foto: Pixabay

SEB korraldatud uuring näitas, et on tõusnud töötavate noorte osakaal, kelle netosissetulek ületab 1200 eurot kuus. 2019. aastal teenis sellest suuremat palka 22% töötavatest noortest. Suurem osa noortest teenib siiski 800–1200-eurost palka. Kui tänavu jäi palk sellesse vahemikku 41% noortest, siis 2018. aastal oli see osakaal 38%. Aina suurenenud on ka noorte ootused oma tulevase sissetuleku suhtes. Mida vanem on noor, seda suurem on ka tema palgaootus: 20% 25-aastastest on veendunud, et nende palk hakkab olema üle 1500 euro kuus.

SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor ütles: „Tööturul dikteerivad tänapäeval tingimusi töötajad, mitte tööandjad. Eesti tööhõive on üks Euroopa kõige kõrgematest ja selle tulemusena on keskmine palk viimase kolme aasta jooksul kasvanud peaaegu veerandi võrra. Äsja tööturule tulnud noorte põlvkond on varasemaga võrreldes ka palju väikesearvulisem, mis suurendab konkurentsi nende pärast veelgi.”

Ka noorte seas on suured käärid oodatava palga suhtes meeste ja naiste vahel

Kahjuks näitas uuring samuti, et noorte meeste ja naiste vahel on õiglase palga hinnangu asjus suur erinevus. Üle 30% naissoost vastajaid pidasid õiglaseks 800–1000 eurost palka kuus (meeste hulgas oli see alla 20%). Samas pidasid üle 20% noortest meestest õiglaseks palgaks rohkem kui 1500 eurot kuus, kusjuures antud vahemikus ulatusid naiste ootused 5%-ni. Noorte meeste (19% vastanutest) ja naiste (18% vastanutest) ootused saavad kokku umbes 1000–1200-eurose palga juures, mida võiks tänapäevastes turutingimustes pidada võimalikuks pealinna piirkonnas.

„Kuigi soolist palgalõhet selgitatakse sageli meeste ja naiste erinevate karjäärivalikute või diskrimineerimisega, siis on selge, et teenitav palk on seotud ka julgusega seda tööandjalt küsida. Kui mehed kipuvad selles olema isegi liialt ambitsioonikad, siis naised võiksid palgaläbirääkimistele minna palju julgemate nõudmistega,” kommenteeris Mihkel Nestor.

SEB noorte uuring korraldati 18–25-aastaste noorte seas 2019. aasta kevadel ja sellesse kaasati 604 noort inimest. Küsitlus korraldati veebikeskkonnas ning toimus samal ajal ka Lätis ja Leedus.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700