Autor: Piret Kaljula • 26. mai 2021

Mida teha, kui tunnen, et tööl tehakse mulle pidevalt põhjendamatuid etteheiteid?

Lugeja küsib: Ma tunnen, et ma ei suuda varsti enam tööle minna, sest mulle tehakse pidevalt etteheiteid selle kohta, et ma olen midagi valesti teinud. Olen ettevõttes töötanud kolm aastat ja siiani ei ole eriti probleeme olnud. Nüüd aga kardan kogu aeg, et jälle teen midagi valesti ning ma ei saa selle tõttu enam öösiti magada. Kuhu ma peaks pöörduma või mida tegema, et saada abi?
Foto: Pexels

Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultandi Piret Kaljula sõnul tasub kindlasti abi otsida juhul, kui tunnete, et vaimne tervis on muutunud halvemuse suunas ning teil on tekkinud juba unehäired. Unehäired võivad olla esimesteks stress (sh tööstressi) sümptomiteks. Kindlasti ei tohiks neid tundeid tähelepanuta jätta. Kui abi ei otsi, siis paraku võib olukord minna veelgi halvemaks, sest vaimse tervise häired ei laabu tavaliselt iseenesest, vaid inimene peab saama abi. Samuti võib inimene pidevas hirmus midagi valesti teha, tõesti hakatagi tegema rohkem vigu. Selline hirm aga süvendab kartust veelgi.

Tööandjal lasub kohustus lisaks füüsiliselt ohutule ja tervist hoidvale töökeskkonnale pöörata tähelepanu ka töötajate vaimsele tervisele. Kui töötaja tunneb ennast pidevatest etteheidetest puudutatuna, tasub sellest oma juhile, tema juhile või ka töökeskkonnaspetsialistile või töökeskkonnavolinikule teada anda. Paraku ei pruugi juht arugi saada, et tema märkused võivad töötaja vaimset tervist oluliselt halvendada. Selleks, et tööandja saaks probleemi lahendada peab ta sellest teadlik olema.

Kindlasti tasub lisaks abi otsida. Abi saamiseks saab pöörduda oma perearsti poole. Samuti pakub tasuta nõustamist näiteks peaasi.ee.

Mitmed tööandjad pakuvad oma töötajatele võimalust kasutada (töö)psühholoogi teenuseid. Paljudel juhtudel saab nõustaja poole pöörduda anonüümselt st tööandja ei saa teada, kes nõustaja juures käis. Kui see võimalus on olemas, siis tasub seda kasutada.

Võimalik on ka vaadata ja kuulata erinevaid ettekandeid ja konverentse vaimse tervise hoidmise teemadel, enamasti on need praegusel aja veebi teel kättesaadavad.

Peamine sõnum aga on, et abi tuleb otsida ja seda võimalikult kiiresti. Esimene julge samm on juba tehtud – on teadvustatud, et on probleem. Nüüd tuleb leida endas jõudu astuda ka järgmine samm – pöördu abi saamiseks. See on kangelastegu!

Allikas: tööelu.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700