Autor: Sekretär.ee • 9. september 2021

5 nippi, mis aitavad introverdil töövestlusel särada

Tagasihoidlik, analüüsiv, pigem üksinda olemist nautiv – need on tüüpilised märksõnad introvertide kirjeldamiseks. Kas teadsid, et kõige kuulsamad introverdid on näiteks Microsofti looja Bill Gates, Facebooki asutaja Mark Zuckerberg ja endine USA president Barack Obama? Erinevate uuringute andmetel on maailmas umbes 25 – 40% inimestest introverdid, seega on üpriski suur tõenäosus, et ka Sina võid nende hulka kuuluda.
Foto: Unsplash

Kuidas aga, vaatamata pigem alalhoidlikumale ja kinnisemale olekule, näidata tööintervjuul enda tugevusi ja avaldada tööandjale muljet? Siin on 5 nippi, mis aitavad Sul teha vajalikud ettevalmistused.

1. Alusta põhjalikust eeltööst

Introverdi üheks tõeliseks tugevuseks loetakse ülimat põhjalikkust ja suutlikkust süveneda. Seega ongi Sul suurepärane võimalus oma eelis enda kasuks tööle panna.

Näiteks võiksid:

• Sirvida ettevõtte kodulehte ja uurida tööandja tausta.

• Vastata enamlevinud tööintervjuu küsimustele.

• Lugeda uuesti tööpakkumine läbi ja kirjutada välja märksõnad, mida tahaksid kindlasti töövestluse käigus ettevõtte esindajale enda kohta mainida.

2. Harjuta

Ega siis nalja pärast ei öelda, et harjutamine teeb meistriks – nii tõesti on! Üldiselt käiakse intervjuudel elu jooksul ju vaid käputäie kordi, seega on mõistlik see olukord enda jaoks eelnevalt n-ö läbi mängida.

Palu näiteks mõni sõber endale appi ja käi koos temaga justkui päriselt intervjuul viibides küsimused-vastused üle. Samuti on väga kasulik, kui saaksid seda filmida, sest saad hiljem vaadata, milline oli Sinu kehakeel ning kuulata, kuidas ühele või teisele küsimusele vastasid.

3. Ole valmis small talk’iks

Tihtipeale on introverdi jaoks üks raskemaid olukordi see, kui ta peab pidama (eriti veel võõra) inimesega n-ö tühjast-tähjast juttu. Tööintervjuu format aga üldjuhul eeldab seda, et tuleksid enne teemasse süvitsi minekut small talk’iga kaasa ja oskaksid jutustamist ka omalt poolt üleval hoida.

Selleks, et tunda ennast mugavamalt ja enesekindlamalt, otsi välja näiteks 10 teemat, mille najalt võiksid ise suhtlust alustada. Kõige tavalisem on näiteks rääkida ilmast, spordist, reisimisest, aga miks mitte ka mingist hiljuti aset leidnud positiivsest märgiliselt sündmusest või lähiajal loetud kasulikust raamatust.

4. Ole valmis “kiitlema”

Kuigi öeldakse, et tagasihoidlikkus on voorus, siis pole see päris nii töövestluse ajal. Sellegipoolest võib introvertsel inimesel olla raske muutuda täielikult ja hakata ennast järsku suure suuga turundama.

Selleks, et saaksid siiski oma saavutused n-ö ritta seada, soovitame need paberile panna, rääkida neist alguses kõva häälega endale ja hiljem ka paarile pereliikmele. See aitab harjuda n-ö enda kiitmisega.

Samuti on kasulik mõelda saavutustest kui kogemustest. Sel juhul saad tuua tööandjale näiteid, mida antud olukordadest õppisid ja kuidas see aitab Sul ka potentsiaalse uue tööandja jaoks kasulik olla.

5. Planeeri strateegiliselt oma intervjuu päeva

Kuna väiksemadki kiirustamised või plaanist kõrvalekalded võivad Sind niigi pingelisel päeval rööpast välja viia, on väga oluline neid ennetada. Kuna introvertide energiat “sööb” liiga suures koguses teiste inimestega suhtlemine, siis soovitame võimalusel planeerida tööintervjuu päeval rohkem üksinda ja vaikuses viibimist – seda nii enne kui ka pärast vestlust.

Võimalusel tee sellel ajal midagi, mis Sulle endale meeldib, et saada eemale ka eelseisva tööintervjuuga seonduvast liigsest ärevusest. Näiteks võiksid minna väikesele jalutuskäigule, koristada või lahendada ristsõnu ja erinevaid mõistatusi.

Oleme kindlad, et kui juba Bill Gates ja Barack Obama on tööintervjuudega hakkama saanud, saad ka Sina! Soovime Sulle ainult edukaid töövestluseid!

Allikas: CVkeskus.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700