Autor: Rein Reisberg, tööinspektsioon • 14. oktoober 2021

Milline väljaõpe peab olema tõstukijuhil?

Lugeja küsib: Meile tuleb varsti tööle uus tõstukijuht. Ta hakkab tõstukiga sõitma ainult ettevõtte siseterritooriumil (tehases ja laos sees) ja tehase aiaga piiratud väliterritooriumil. Kas ta peab kindlasti läbima tõstukijuhi kursuse kuskil koolituskeskuses ja saama tõstukijuhiload või piisab, kui tööandja määratud teine töötaja, kellel olemas tõstukijuhiload ja piisav kogemus, teostab väljaõppe ja juhendab vastavalt ohutusjuhendile?
Foto: Unsplash

Vastab Rein Reisberg, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: Erinõudeid tõstukijuhtide koolitusele Eesti õigusaktides kehtestatud ei ole. Tõstukijuhi juhendamisel ja väljaõppel tuleb lähtuda töötervishoiu ja tööohutuse seadusest, mille § 13(3) on nõuded juhendamisele ja väljaõppele.

Seega võib tööandja korraldada tõstukijuhi juhendamise ja väljaõppe ettevõttes kohapeal. Selle kavandamisel tasub aga kaaluda, kas ettevõttes juhendamist läbi viiv isik omab piisavalt pädevust ja väljaõppe juhendaja piisavalt kogemust. Samuti tuleb jälgida, et ettevõttes toimuv juhendamine ja väljaõpe oleks sisuline, mitte pelgalt formaalne.

Kui selliseid isikuid ettevõttes pole, on soovitatav koolitada tõstukijuhte koolitusasutuses. Koolitusvajaduse hindamisel tasub lisaks ohutusele mõelda tõstukijuhi ebapiisavatest teadmistest ja oskustest tuleneda võivale materiaalsele kahjule. Põhjalikult väljaõpetamata tõstukijuht võib oskamatu käsitlemisega rikkuda tõstuki, vigastada teisaldatavat lasti või liikumistee lähedusse jäävat ehitist ja esemeid. Sel moel tekkinud kahjud võivad olla hoopis suuremad kui tõstukijuhi koolitusele tehtud kulutused.

Tõstukijuhi puhul tuleb jälgida, kas ta osaleb liikluses liiklusseaduse mõistes. Kui osaleb, peab ta omama kehtivat vastava kategooria või alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigust tõendavat juhiluba.

Allikas: tööelu.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700