Autor: Piret Kaljula • 25. jaanuar 2022

Konsultant vastab: kas töötajal on õigus näha oma töökoha riskianalüüsi?

Lugeja küsib: Meedias on viimasel ajal palju olnud juttu, et tööandja peab tegema töökeskkonna riskianalüüsi ja seda töötajatele tutvustama. Rääkisin kolleegidega, aga meie ei tea riskianalüüsist midagi. Kuidas võiksime teada saada, kas meie tööandja on riskianalüüsi teinud ja mida sinna kirjutanud?
Foto: Pexels

Vastab Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: Tööandja peab koostama töökeskkonna riskianalüüsi ning seda töötajatele tutvustama. Töötaja peab teadma, millised on töökeskkonna riskide hindamise tulemused, milliste ohuteguritega võib ta kokku puutuda, millised on terviseriskid ja mida tööandja plaanib ette võtta, et tervisekahjusid vältida. Riskianalüüsi tuleb kindlasti tutvustada, sest siis saab ka töötaja ise oma tervise säilimiseks midagi ette võtta. Näiteks kui töötaja ei tea, et ta puutub tööl kokku ohtliku kemikaaliga, ei oska ta ennast ka võimaliku tervisekahjustuse eest hoida.

Kui tööandja ei ole oma kohustust täitnud ega riskianalüüsi töötajale tutvustanud, tuleks esmalt tööandja poole pöörduda, näiteks paluda töökeskkonnaspetsialistil riskianalüüsi tulemusi selgitada.

2021. aasta septembriks pidid kõik tööandjad riskianalüüsi üles laadima Tööinspektsiooni iseteeninduskeskkonda. Samas keskkonnas on ka töövahend, mille abil riskianalüüsi luua. Ükskõik kumma variandi tööandja valis, on riskianalüüs kättesaadav kõigile ettevõtte töötajatele. Eelduseks on see, et töötaja on kantud töötamise registrisse.

Riskianalüüsi vaatamiseks tuleb sisse logida aadressile iseteenindus.ti.ee ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID abil. Riskianalüüsi vaatamiseks tuleb valida vasakult „Riskianalüüs“, millele vajutades jõuate ettevõtte riskianalüüsi(de)ni. Riskianalüüsile peab järgnema tegevuskava – plaan, kuidas lahendatakse avastatud puudused. Tegevuskavast selgub, mida konkreetse puuduse kõrvaldamiseks ette võetakse, kes selle eest vastutab ning mis ajaks puudus kõrvaldatud peab saama. Tegevuskava näete, kui vajutate vasakul menüüs nupule „Tegevuskava“. Soovitame lisaks riskianalüüsile üle vaadata ka tegevuskava.

Klikkides iseteeninduskeskkonnas vasakul menüüs nupule ’esindajad’ näete, kes on teie ettevõtte töökeskkonnaspetsialist, töökeskkonnavolinik ning esmaabiandjad.

Loe lisaks riskianalüüsi kohta

Allikas: tööelu.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700