Kaugtööd tehakse poolte kokkuleppel ehk tööandja ei saa sundida töötajat kaugtööd tegema ja töötaja ei saa kaugtööd nõuda. Kaugtöö kokkuleppe sõlmimisel tuleks eelistada kirjalikku vormi, et vältida hilisemaid vaidlusi. Samas võivad pooled tõendada kokkulepet ka muul viisil. Pooled võivad kaugtöös kokku leppida töölepingus või leppida kaugtöö tegemises kokku nt omavahelises e-kirjavahetuses.
Kokku tuleb leppida kaugtöö tegemise üldistes põhimõtetes
Kaugtöö kokkuleppe juures on oluline kirjalikult kokku leppida töökorraldus. Mõelda tuleb sellele, kuidas toimub tööülesannete andmine ja täitmise kontrollimine ning suhtlus tööandja ja kolleegidega. Näiteks võivad pooled kokku leppida, et töötaja on kaugtöö ajal kättesaadav ja saab tööülesanded Teams’i ja telefoni teel.
Lisaks tuleks kokku leppida, milline on kaugtöötaja tööajakorraldus ehk millistel päevadel ja kellaaegadel peab töötaja kaugtööd tehes olema kättesaadav. Muuhulgas võib kaugtöö kokkuleppes sätestada selle, kas ja millal eeldatakse töötaja kohalolekut tööandja ruumides.
Kaugtöö tegemise koht ei pea olema kindlaks määratud
Töötaja ja tööandja võivad kokku leppida konkreetses kaugtöö tegemise kohas, näiteks töötaja kodu. Lisaks võivad pooled kokku leppida kaugtöö tegemises üldiselt, see tähendab, et ei ole määratud konkreetset kohta, kus tööd tehakse.
Lisaks võib kaugtöö tegemise koht olla ka teine riik.
Allikas: Eesti Kaubandus-Tööstuskoda.