8. august 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

10 ideed, mis aitavad enda kutsumust avastada

Foto: inspiratsioon.ee
Millised tegevused on aidanud Sul enda kutsumust avastada või täiustada? Inspiratatsioonikoolitaja Harald Lepisk toob välja 10 ideed, mille abil tuua enda ellu uusi kogemusi ja selgust enda tegelikes vajadustes.

On valdkonnad, kus kohtuvad Sinu loomuomased anded, lemmiktegevused ja maailma vajadused. Sinu tõeline kutsumus on unikaalne kombinatsioon erinevatest huvidest ja loomingulistest ambitsioonidest, mis koos loovad erakordse elu, kus saad olla parim versioon iseendast.

Sinu tõeline kutsumus on dünaamiline – see muutub ja täiustub aja jooksul. Loobud tegevustest, mida enam ei vaja, avastad uusi suundi ja märkad uusi võimalusi.

Selleks, et avastada enda tõeline kutsumus (või värskendada olemasolevat), on vaja eelkõige kahte asja:

Rohkelt kogemusi erinevates valdkodades- , et proovida erinevaid asju ning selle kaudu tunnetada, mis on Sinuga kooskõlas.

Selget eneseteadlikkust, et tunda hästi enda väärtusi ja vajadusi ning selle järgi tunda ära asjad, mis Sinuga tõeliselt resoneeruvad.

Siin on 10 ideed, mille abil tuua enda ellu uusi kogemusi ja selgust enda tegelikes vajadustes.

1. Ütle võimalustele rohkem “Jah!”

Kui inimestelt küsiti, mida nad enda elus kahetsevad, siis 75% asjadest olid need, mida nad oleksid tahtnud teha, aga ei teinud. Reisida, töökohta vahetada, minna uut eriala õppima… Vaid 25% asjadest olid need, mida nad oleksid pigem jätnud tegemata. Liiga palju kontoris istumist, need liigsed vallatused firmapeol või “vale” inimesega abiellumine.

Noorena on hea paljudele asjadele “jah” öelda, et teaksid millele hilisemas eas “ei” öelda. Ütle uutele kogemustele “jah”, proovi ära ja kui meeldib, siis tee seda veel. Lihtsalt teadvusta, et tõenäoliselt 25% pakutavatest võimalustest on ka need, mida hiljem kahetsed. Aga ka need on osa õppeprotsessist.

2. Esita endale loomingulisi väljakutseid

Inspiratsioon soosib neid, kes innukalt tegutsevad.

Hea inspiratsiooni allikas on tegutsemine ise. Suured kirjanikud istuvad lihtsalt iga hommik töölaua taha ning hakkavad kirjutama. Nad teavad, et ideede saamiseks on lihtsalt vaja minna loominguliselt viljakasse seisundisse. Sellesse seisundisse sisenemine on treenitav. Üks moodus treenimiseks on endale järjepideva väljakutse sättimine.

Näiteks fotograafina esita endale väljakutse teha iga päev vähemalt üks vahva pilt, mida enda järgijaskonnaga jagad. Blogijana esita endale väljakutse leida iga päev üks põnev avastus, mida postitusena jagad. Oluline on luua harjumus iga päev enda valdkonnas areneda.

3. Ühine organisatsioonidega, kus saad uusi rolle ja tegevusi proovida

Ettevõtlikel inimestel on kombeks ümbritseda end teiste aktiivsete inimestega ja ühiselt võtta asju ette. Koos suudame teha rohkem. Näiteks ühe heategevusliku jooksu korraldamiseks on vaja inimesi projektijuhtimise, turunduse, müügi, finantsi, tehnika ning mitmete muude valdkondade katmiseks. Iga valdkond on võimalus (midagi uut) proovida ja uusi kogemusi saada.

Kui uuel töökohal enda tööga toime ei tule, siis saad kinga. Heade vabaühenduste eeliseks on aga see, et kui uues rollis toime ei tule, siis saad õppetunni. See põhimõte muudab vabaühendused turvaliseks keskkonnaks, kus saad eksperimenteerida ja mõnda täiesti uut rolli proovida, ilma et peaksid kartma ebaõnnestumise pärast.

Ülikooliaastatel ühines autor Eesti Ettevõtlike Noorte Kojaga ning ammutasin uusi kogemusi nagu käsn. Ta abistas konverentsikorraldajaid, korraldas talvepäevi, vedas pea 100 koolitajaga treeninginstituuti, tõmbas koja presidendina kohalikku koda uuesti käima. Need olid väga tegusad aastad ja need kogemused olid midagi sellist, mida ma enda koolitusettevõttes poleks saanud teha. Kõige väärtuslikum oli aga see teineteiselt õppimine, mis kaasnes erineva valdkonna inimestega kohtumise ja koos töötamisega.

4. Pea õpipäevikut, kus analüüsid enda kogemusi

Keegi teine ei tea Sinust paremini, mida Sina vajad. Nad võivad Sinult häid küsimusi küsida, aga vastuseid tead vaid Sina ise.

Kuidas enda suurtele küsimustele vastused leida?

Proovi korraks peast lahendada see tehe 2730×15+27744/4=?

Läheb natuke keeruliseks, eks? Aga kui Sa võtaksid paberi ja pastaka ning võtaksid natuke aega, kas suudaksid selle ära lahendada? Usun küll.

See on kirjutamise jõud – kirjutamise kaudu suudame luua selgust asjades, mida mõttes on keeruline lahendada. Just see on põhjus, miks tasub pidada arengupäevikut, kus analüüsid enda kogemusi. Nii häid, kui ka halbu “huvitavaid”. Tõenäoliselt pakuvad äpardused võimsamaid õppetunde, kui õnnestumised.

Ebaõnnestumine + edasiviivad järeldused = õppetund

Vaata siit küsimusi, mida endalt õpipäevikus küsida.

5. Võta aega, kus Sa ei tee mitte midagi

Kas elad aktiivset elu ja kalender on tegevusi täis, ent aeg-ajalt tekib väike kahtluse pisik, et kas need tegevused on need, mida peaksid tegema?

Võta üks korralik puhkus, kus Sa ei tee mitte midagi. Jäta telefon ja arvuti koju ning mine paika, kus saad olla üksi, vaikuses. Lihtsalt ole seal ja kuula ennast. Mitte seda käskivat häält enda peas, vaid seda vaikust, rahulolu ja kohalolekut, mis saabub siis, kui oled kõigest välisest lahti lasknud. Too enda tähelepanu enda hingamisele, tunneta enda keha, ole teadlik enda ümbrusest, lihtsalt vaatle. Pole vaja võtta seisukohta, mis on hea, mis on halb.

Mõne jaoks toimib hästi jalutamine, muusika kuulamine, lugemine, kirjutamine. Mis iganes aitab Sul lülitada välja tavapärasest töörutmist ja lülituda enda olemuslikku rütmi.

See on lihtsalt üks elu veidratest paradoksidest, kus mõnikord kohalolek viib rohkem edasi, kui tormamine.

Unustada, kelleks end praegu pead, et avastada, kelleks tahad praegu kujuneda.

6. Määratle enda väärtused ja ela nendest lähtuvalt

Benjamin Franklin, kes on üks Ameerika Ühendriikide alustalade sättijatest, katsetas 20-aastasena (aastal 1726) ühte omalaadset süsteemi enda iseloomu vormimiseks. Nimelt kirjutas ta üles 13 voorust, mida pidas oluliseks. Ta tegi tabeli, kus kontrollis iga päev, kas ta on nende põhimõtete järgi elanud.

Kuigi ta tunnistas, et ei suutnud päris ideaalseks inimeseks hakata, aitas selline teadlik enese jälgimine tal vormida enda iseloomu soovitud suunas.

Millised on Sinu 13 väärtust või põhimõtet, mille järgi tahaksid ideaalis elada? Mis aitaks Sul neid enda elus kehastada?

7. Anna enda tegevusele mõte

Kujutle ennast hetkeks 10 aasta pärast tulevikus vaatamas tagasi tänasele päevale. Kuidas see tuleviku Sina suhtuks Sinu praegusesse tegevusse? Oleks ta Sinu üle uhke?

Tahad olla täna õnnelik – tee seda, mis Sulle meeldib.Tahad olla aasta pärast õnnelik – tee seda, milles oled hea.Tahad olla terve elu õnnelik – tee seda, millest tõeliselt hoolid.

Tegevusele mõtte andmisel on kaks mõõdet:

- Mõju ulatus – kui suuri muudatusi enda tööga lood?

- Moraalne mõju – kuidas Sinu teod maailmale tervikuna mõjuvad? Kas suures plaanis muutub maailm paremaks?

Näiteks kõva turundushai mitmekordistab alkoholitehase müügitulemuse. Kindlasti on tegu vägeva turundussaavutusega, aga kuivõrd muutus maailm paremaks kohaks, kui lisandunud joobes inimesed põhjustasid rohkem liiklusõnnetusi, perevägivalda ja muid ühiskonnavaenulikke tegevusi, mida nad kaine peaga poleks teinud?

Mis on Sinu missioon? Milline on Sinu töö võimalikud mõjud ühiskonnale ja keskkonnale? Milliste julgete sammude üle oleksid uhke ka enda elupäevade lõpus?

8. Loe enda eeskujude elulugusid

Lood inspireerivad meid. Haarav lugu kaasab meie kujutlusvõime ja tunneme nagu oleksime selle loo sees. Just seepärast võib ühest hästi kirjutatud eluloost jääda rohkem kasulikku meelde kui erialaõpikust.

Kes on Sinu eeskujud? Kes on Sinu huvivaldkonnas saavutanud erakordseid tulemusi? Milline on nende mõtteviis? Mis aitas neil sel tasemel tegutseda? Mida võiksid sellest õppida ja rakendada?

Ära kopeeri eeskujude tegusid, vaid mõista sügavamat filosoofiat, mis kujundas nende mõtlemist.

Lisaks elulooraamatule võid oskusliku googeldamisega leida enda eeskujude konverentsikõnede videosalvestusi, intervjuusid ja blogisid. See kõik on inspiratsiooni allikaks, et saada jõudu ja indu enda unistuste ja ideede realiseerimiseks.

9. Pea nõu mentoriga, kes tunneb Sinu valdkonda

Mentoriks võib olla keegi, kes on Sinu valdkonnas rohkem kogenud kui Sina. Keegi, kes teab, kuidas valdkond toimib ning aitab analüüsida, kuidas tuleks Sinu plaani täiustada, et see võiks toimida.

Mentorlus võib olla lühike vestlus, ühekordne kohtumine või pikemaajaline juhendamine. Leia võimalusi, et trehvata ja suhelda oma huvivaldkonna kogenud tegijatega ja mõtle eelnevalt läbi, milliseid häid küsimusi tahaksid potentsiaalselt mentorilt küsida.

Mulle meeldis, kuidas ettevõtjate mentorklubis üks mentoritest ennast tutvustas:

“50% sellest, mida ma räägin on puhas kuld ja 50% on täielik jama. Sina pead otsustama, mis on mis.”

Isegi kui keegi on Sinust kõvasti rohkem kogenud, ei pruugi tema teada, mis on õige samm Sinu jaoks. Iga inimene, kellega kohtud, võib olla Sulle mentoriks. Sina valid sõnumi.

Kui ühel päeval Sind mentoriks palutakse, siis siit leiad nõuandeid, kuidas mentorina teisi juhendada.

10. Unista julgelt – fantaseeri ja kombineeri võimalusi

Unistusel pole piire, seal on kõik lubatud ja kõik võimalik. Enda unistustes võid Sa olla just see, kes soovid. Unistustes saad kombineerida uskumatuid võimalusi ja anda neile elu.

Mida Sa päriselt tahaksid teha? Mida maailmas paremaks muuta? Millist erakordset elu elada?

Kui tänased tuleviku-unistused Sind ei hirmuta ega eruta, siis on aeg lasta fantaasial pöörasemalt lennata.

Autor: Harald Lepisk, inspiratsioonikoolitaja

Allikas: inspiratsioon.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700