30. september 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kui palju ausust on töö otsimisel vajalik?

Foto: Pixabay
Küllap kaalub nii mõnigi enne tööintervjuud, kas sellest rääkida või mitte… Enamasti saame sellest siiski aru - väljendugu see siis pikas vaikimises või segases keerutamises. Vahel aga ei tekigi kahtlust kandideerija aususes, jutt on sorav ja igati usutav. Mõistame, kui inimene tahab tööle saada, siis on tõepoolest mõistlik ehk ka mõned seigad enda teada jätta. Kindlasti on aga asju, mille rääkimata jätmine tuleb päris kindlasti välja ja see toob kasu asemel kahju. Paraku käivad meie teod alati kaasas, Eesti on liialt väike, et need lõpuni saladuseks jäävad. Aususest töö otsimisel kirjutab personalibüroo juhataja Sirje Tammiste.

Tööl käimist mõjutavad isiklikud asjad

Kui õpid kõrgkoolis ja pead teatud päevad/õhtud töölt ära olema, siis sellest tuleb ikka koheselt rääkida. Kui tööandja saab tööd nii korraldada, et ettevõtte tulemus ei kannata, sujub kindlasti ka töö ja õppimise ühildamine. Kui aga ütled peale töölepingu sõlmimist, et tegelikult käin koolis ja sa pead mulle õppepuhkust võimaldama, siis kindlasti tekitad nii juhis kui kolleegides pahameelt. Keegi peab ju sinu asemel tööl olema, sinu kohustused enda kanda võtma. Kuigi seadus sind kaitseb, siis kolleegide meelepaha ja pettumus sinuga koostööd ei soosi. 

Kui sul on terviseprobleeme, mis nõuavad tööandjal nendega arvestamist - ka sellest räägi koheselt. Kui pead teatud regulaarsusega haiglas uuringutel käima ja tööandja vähegi saab töö sulle sobivalt korraldada, siis päris kindlasti ta teeb seda. Me keegi pole haiguste eest kaitstud, teame, kui oluline on inimlik mõistmine ja tugi. Kui aga sellest ei räägi, siis on väga inimlik, et tööandja pettub sinus. On olnud paar kandidaati, kes väga tõsisest terviseprobleemist mulle tööintervjuul rääkisid. Nad võeti tööle aususe pärast.

Kui vajad aeg ajalt vaba aega, et lapsi kooli/trenni sõidutada, ning tööaeg võimaldab paindlikkust, räägi sellest varakult! Ja näita, et oled mõelnud kuidas töö saab parimal viisil tehtud.

Kuid kas öelda, et sul on väikesed lapsed? On tööandjaid, kes ei palka väikeste lastega emasid (nagu isadel polekski väikseid lapsi …). Sest pidevad haiguslehel olemised häirivad ettevõtte tööd. On tõesti ameteid, kust pidev puudumine on kõigile probleeme tekitav. Siis tuleb leida töökoht, kus tullakse paindlikult toime ka sel ajal, kui oma lapsi kodus ravid. Sest ega endalgi pole meeldiv haiguslehelt tööle minnes kolleegide pahaseid nägusid vaadata, süütundest vabandada ja hirmuga mõelda, mis siis saab, kui laps jälle haigestub. Pigem tasuks mõelda sotsiaalsele võrgustikule ja leida inimesed, kes vajadusel appi tulevad.

Ei maksa intervjuul öelda, et isikliku elu küsimusi ei ole lubatud küsida – räägi ise kõigest, mis mõjutab tööle pühendumist! Mul on kombeks kandideerijatelt vestluse lõpus küsida: „Kas on midagi, mida peame teadma, mis mõjutab sinu tööl käimist – tervis, perekondlikud asjaolud….“ Soovitan ka teistel tööandjatel nendel teemadel diskreetselt peatuda, et mitte hiljem tööd mõjutavate asjaoludega silmitsi seista. Ja tööotsijal kõigest avatult rääkida – siis ei satu sa töökohta, kuhu tegelikult oma elukorraldusega ei sobi.

Käitumise ja suhtlemise probleemid

Tavapäraselt ei ole ebaviisaka käitumise ja konfliktse loomuga inimesed enesele hinnangute andmisel kuigi adekvaatsed. Olen kindel, nad usuvad ise siiralt, et tekkinud ebameeldivates olukordades ja konfliktides on teised süüdi. Nendega rääkides kordub mustrina, et kõikjal olid mittemõistvad kolleegid, halvad juhid - see peaks juba tööandja ettevaatlikuks tegema. Ka muutub nende hääl varasematest töösuhetest rääkides sel puhul ärritunuks. Nii et nemad ei suuda oma tegelikku loomust ilmselt varjata. Kuid on küllalt sageli olukordi, kus töölt lahkumise põhjuseks on tööalased erimeelsused. Enamasti püütakse kokkuleppele jõuda, sest seadusandlus ei anna tööandjale muud alust töölepingu lõpetamiseks. Vahel ka koondatakse konfliktne inimene, sest muud varianti pole. Tööintervjuul võiksid täiesti rääkida varasematest probleemidest, kriitilistest olukordadest, inimestest, kellega suhtlemine ei laabunud. Konfliktis on alati kaks osapoolt, üksi on raske tülitseda. Julgus neist rääkida ja oskus omad järeldused teha on väga väärtuslikud. Kui näitad oma rolli tekkinud pingetes ja mõistad omapoolset vastutust, tekitab see pigem usku, et oskad end ja inimeste vahelisi suhteid analüüsida.

Aususe probleemid

Meilt küsitakse kandidaatide kohta sageli – on ta aus? Me ei saa sellele vastata. Sulid on väga osavad valetajad. Ja teinekord mõni nooruse ajal tehtud rumalus raputab inimeses olulised asjad paika. Mis olnud, see olnud. Kui aga oled kriminaalkorras karistatud, siis pead juba kaaluma. Kui karistus on aegunud, kõik otsad on kokku sõlmitud ja vanad probleemid ning sõbradki möödanikku jäetud – sellega on lõpp, ja las siis olla. Kui aga kohtutäituri nõudel hakatakse sinu palgaarvelt raha kinni pidama, on peale esimest kuud tööandja küsiv pilk ja konkreetsed küsimused kindlasti tulemas. Pigem räägi neist ise ja näita, et kahetsed seda, soovid kogu hingest tehtud halba heastada ja eluga edasi minna. Võib juhtuda, et sulle antakse võimalus.

Sõltuvuse probleemid

Võid kindel olla, et kui tööandjale tunnistad, et oled alkohoolik, mängur või narkomaan, siis päris kindlasti tööle ei saa. Kuid tegelikkuses saab see tööperiood naguinii olla vaid nii pikk, kui sõltuvus vahele astub. Tööle mitte jõudmist lõputult hommikuse hambavaluga ei põhjenda. Ning nägu reedab niikuinii lõpuks tõe. Pigem mõtle enda jaoks elu põhiküsimus läbi – millist elu ma tahan elada. Kui sõltlase oma, siis ära vaeva tööandjat oma probleemidega. Kui aga eluga toime tulla, siis on mõistlik abi otsida!  

Kokkuvõtvalt on minu kindel soovitus – räägi ausalt kõigest, mida tööandja peaks teadma, et ta oskaks sinuga koostööle õigeid lootusi panna.

Loe lisaks Tammiste personalibüroo blogist

Autor: Sirje Tammiste, personalibüroo juhataja

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700